1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 97- NUREDDİN MAHMUD ZENĞİ
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

97- NUREDDİN MAHMUD ZENĞİ

A+A-

Bu onun adalete ve hukuka sayğısının en güzel örneklerinden biridir. Çeşitli mahkeme binaları yaptırdı. Müslim gayr-i müslim her kesin hakkını korurdu. Huzuruna fakir ve yoksullar rahatça gelir derdini anlatırdı. Hanefi fıkhını iyi bilmesine rağmen yine de âlimlere danışırdı.
    Savaşlarda en ön saflarda savaşırdı. Kendisini böyle tehlikeye atmasını istemeyen Neşsavi dedi ki: “ Allah aşkına ne olursun kendini ve İslam-ı tehlikeye atma. Eğer savaşta şehit düşecek olsan, Müslümanlardan tek kişi kalmamak üzere hepsi kılçtan geçirilir” deyince; “Sultan Nureddin de kim oluyor. Benden önce İslamı ve Müslümanları kim korumuş ise yine o korur” diye karşılık verdi.
    Nureddin Zengi, bir gece rü’yasında Rasülüllah Efendimizi gördü. Peygamber Efendimiz s.a.v.” Ey Nureddin beni bu iki kişiden kurtar” buyurarak karşısındaki iki kır saçlı adamı işaret etti. Bu rüyayı üç gün üst üste gördü. Bunun üzerine yanına bol mikdarda mal ve para alarak Medine’ye gitti. Mescid-i Nebevi’yi ve Ravda-i Mütahherayı ziyaret etti. Bütün insanlara sadaka ve hediye dağıtacağını ilan etti. Gelenlere altın ve gümüş dağıttı. Başka kimse kalıp kalmadığı araştırdı. Cevaben, hz. Ömerin evinin dış tarafına mübarek hücrenin arka cihetinde Aşre diye meşhur olan yerde iki Endülüs’lü var dediler. Onlarıda huzura çağırdı. Onlar, bizim sadaka ihtiyacımız yok diye gelmek istemediler. 
Ancak Nureddin Zengi gerekirse zorla getirin dedi. Bunlar huzura gelince Rasülüllah Efendimizin rüyada gösterdiği kişiler olduğunu gördü. Bunları sorguya çekince Hıristiyan oldukları; Papazlar tarafından peygamber Efendimizin mübarek naşını çalmak için gönderildikleri anlaşıldı. Mescidin kıble tarafından bir tünel kazıp toprağını avludaki kuyuya attıklarını ve mübarek kabre yamlaştıklarını gördüler. Bunun üzerine, bu iki kişinin boynunu vurdurdu. Böylece İslam dünyasına büyük hizmet etti.(T.G.Türk Sultanları s.336)1)Doğuştan günümze Büyük İslam Tarihi;cd-7,sh.554 (Devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.