1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 98- SULTAN MELİKŞAH
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

98- SULTAN MELİKŞAH

A+A-


           Sultan Alparslan zamanından beri Suriye ve daha güneylere doğru seferlerine devam eden meşhur Selçuklu kumandanlarından Atsız, Melikşah zamanında da seferlerine devam etti. Şam şehrini 1076 da Selçuklu devletine kattı. Dimişk(Şam) camilerinde okunmakta olan Şiî-Fatımî ezanının okunmasını yasaklayarak, Cuma hutbesini Halife El-Muktedî (1075-1094) ve sultan Melikşah adına okuttu. Bozuk itikadlı Fatımî ve Şiî Devletinin ortadan kaldırılması için Mısır’ sefer açıldı. Doğu da yaptığı seferlerle de maveraünnehr bölgesini Selçuklu topraklarına kattı. Semerkand Han’ı Ahmed bin Hizr’in halka zulmetmesi ve devrin âlimlerinin bu durumu düzeltmesini istemeleri, üzerine çıktığı sefer neticesinde Buharâ, Semerkand, Kaşgar gibi mühim şehirleri ele geçirdi.
          Anadolu’dan Asya içlerine kadar genişleyen selçuklu Devletinin esas gayelerinden birisi de Mekke-i Mükerreme ve Medine-i münevvere şehirlerini alıp burada hutbenin hılafet makamı adına okunması ve bir Şiî Devleti olan Fatimîlerin yıkılmasıydı. Hicaz bölgesinin alınması ve hutbenin Halife adına okunması, halledilmesi mühim meselelerden biriydi. Meselenin halli için, Emirlerinden Tutuş, Aksungur Bozan ve Gevherayin’in kumandasında yola çıkan ve Törsek, Çubuk Yarunkuş gibi emirlerin de içinde bulunduğu muazzam kuvvetler, Hicazdan başka Yemen ve Aden’in de Selçuklu Devletine katılmasını sağladılar.
           Sultan Melikşah’ın üzerinde ciddiyetle durduğu meselelerden biriside Hasan Sabbah’ın Batınî faaliyetleriydi. Hasan Sabbah, Sultan Alparslan’ın hâcibliğine kadar yükselmiş fakat onun ölümünden sonra Nizamü’l-Mülk’le arasının açılması üzerine Mısır’a kaçmıştı. Burada sapık İsmailiye fırkasının yolunu tuttu. Rey’e döndükten sonra kandırdığı cahilleri etrafına toplayarak eşkıyalığa başladı. Sonradan Doğu İsmailiye Devleti olarak anılacak devletin temellerini attı. İlk olarak Taberistan da sapık propağandasına başladı. 
            Sünni’lik aleyhindeki çalışmaları, bilhassa Nizamü’l-mülk tarafından dikkatle takip ediliyordu. Taraftarlarıyle, Alamut kalesini elegeçirmesi ciddi tedbirler alınmasına yol açtı.  Üzerine Emir Yoruntaş gönderildi.  Ve yolu getirilmesi istendi. Ancak Yoruntaş’ın ani olarak vefâtı Batınî propuğandasının artmasına yol açtı. İkinci bir harekâtın başladığı sırada Sultan Melik Şah’ın vefâtı(1092), seferi yarıda bıraktı.(Devam edecek)
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.