1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. 98 Yıl Önce Kaybetmiştik !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

98 Yıl Önce Kaybetmiştik !..

A+A-

Tarihi çok severim.
Yani kendi tarihimizi çok sever ve bıkmadan usanmadan araştırır ve okurum.
Mesela şu bizim Dolmabahçe sarayına kaç kez gittim. Her gidişimde de bir şeyler öğrendim ama, bildiğim kadarıyla daha yüzde 77’si açılmamış. Açılsa Osmanlı ve yakın tarihimiz hakkında neler görüp, duyacağı, ömrüm yeterse belki bende görürüm ve içimdeki heyecanı, merakı giderebilirim.
Şimdi dönelim yazımızın başlığına…
Şanlı Ordumuz 2015 yılının Şubat ayında Suriye topraklarının 30 kilometre içine girip “Süleyman Şah Saygı Karakolu”nun taşınması operasyonunu saymaz isek, yaklaşık 98 yıl önce kaybettiğimiz topraklara yine yaklaşık bir hafta önce girdi.

Şunu tüm dünya bilmelidir ki, Türk askeri işgalci değildir. Kendi topraklarını ve vatanını korumak için buradadır. Oradaki tehlikeyi hepimiz bilmekteyiz.
Osmanlı İmparatorluğu, yani bizler 1918 yılında, Suriye topraklarını kaybederek bölgeden çekilmek durumunda kalmıştı.Şimdi ise;
IŞİD ve PYD’ ve diğer terör örgütlerine karşı hükümetin aldığı kararla geniş çaplı bir operasyon başlattı. Türk Silahlı Kuvvetleri, tankıyla, topuyla, özel birlikleriyle tedbir amaçlı olarak Suriye topraklarına girdi.

İsterseniz Önce;
Basit bir dille, bölgenin küçük bir fotoğrafını çekelim.Türkiye’den Suriye’ye uzanan Fırat Nehri, Kuzey Suriye’de şu anda doğal bir sınır konumunda.Fırat’ın doğusundaki en önemli yerleşim birimi olan ve çevresinde Kobani’nin de bulunduğu Tel Abyad, PKK’nın Suriye kanadı olan PYD’nin kontrolünde.

Fırat’ın batısında ise;
Cerablus bölgesi var ki, burası da IŞİD’in kontrolünde.Bir dönem; Osmanlı toprağı olan Cerablus çok önemli bir kavşak.IŞİD, Fırat’ın doğusuna açılan kapı olan Cerablus’u kaybetmemek için direniyor.Türkiye de; Güneyinde oluşabilecek bir Kürt devleti için Cerablus’un PYD’nin eline geçmesini haklı olarak istemiyor.
Hafta boyunca ve TSK’nin hareketinin başlamasıyla izliyorsunuz televizyonlarda, akademisyenler ve stratejistler de söyledi.PYD bölgeye tamamen hakim olmak ve bir Kürt koridoru kurmak istiyor.
Kendilerini; Terör örgütü olarak görmeyen ABD’nin desteğini arkasına alarak Akdeniz’e açılmak isteyen PYD’nin de gözü Cerablus’ta.Bu nedenle de;Bölgede IŞİD’e ve PDY’ye muhalif olarak görünen Özgür Suriye Ordusu ile bölgedeki Türkmenlere destek veriyor.TSK’nın bu bölgeye girmesinin ana nedeni bu.Türk Silahlı Kuvvetleri’nin daha ilk saatlerden itibaren Kuzey Suriye’ye girmesiyle birlikte bölgedeki dengeler de anında değişmeye başladı.
Cerablus’ta;Bazı yerleşim birimleri IŞİD’in elinden alındı ve Özgür Suriye Ordusu’nun kontrolüne geçmeye başladı .Bu tablo, IŞİD kadar PYD’nin de işine hiç mi hiç gelmiyor.O bölgede Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bulunması, terör örgütleri için büyük tehlike.

Şimdilik bir hayal gibi görünüyor olabilir ama...
Fırat’ın batısından doğusuna değin kontrollü bir bölge sağlanabilirse, söz konusu topraklar bir gün Türkiye sınırlarına veya yönetimine dahil olabilir mi? Bir Türk olarak gönlüm böyle istiyor ama, bakalım zaman ne getirecek…
Suriye ve Rus uçaklarının hemen her gün bombalayıp durduğu muhaliflerin elindeki Halep şehri ile, Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminin rüyası olan Musul ve Kerkük’ün, Türk topraklarına katılabilme düşüncesi bile heyecan veriyor ki,

Ortadoğu’nun yeni şekillenmesi ve süreci nasıl olacak ve de Türkiye’yi nasıl etkileyecek? Bekleyip görelim. Bugün 30 Ağustos ZAFER BAYRAMI. Bu bayramı bize yaşatan atalarımıza sonsuz teşekkürler. Bu bayramı bize yaşatmak için cepheden cepheye koşan ecdadımızın ruhu şad olsun. Sağ olanlar varsa ellerinden öpüyorum.

Bu yazı toplam 252 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.