1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. A.Sorgun Ve Ak Parti
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

A.Sorgun Ve Ak Parti

A+A-

30 Mart Yerel seçimleri yapılalı bugün 15 gün oldu. Daha öncedeki yazılarımda da yazmıştım. Bu seçim ve sonuçları itibariyle çok konuşulacak, çok değerlendirilecek ve daha sonrada bu seçimin Türkiye üzerinde etkileri görülecek.
AK parti İl Başkanı Ahmet Sorgun dün düzenlediği basın toplantısı ile bu seçimi anlattı. Seçimde yapılan seçimleri dile getirdi ve hemen herkesin söylediği gibi seçimin galibinin ÜK parti olduğunu ve seçimde kullanılan oy oranları ile Konya’nın durumunu gözler önüne serdi.
Bu basın toplantısı AK parti ve il Başkanı Ahmet Sorgun’un gövde gösterisinin sonuçları ve AK parti’nin il Başkanı Ahmet Sorgun’un parti prensiplerine, partinin takip ettiği yola ne kadar uygun bir başkan olduğunu da kullandığı cümlelerle kendisini bir kez daha gösterdi.
Basın toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile seçimlerde AK partiden belediye başkanları seçilen belediye başkanları da katıldılar. Toplantıya en son katılan belediye Başkanı ise Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli oldu.
Toplantı yeni seçilen Belediye Başkanlarının kendisini basına tanıtımı ile başladı. Dikkat çeken bir hususta metropol belediye başkanları genelde bir arada, küçük ilçe belediye başkanları bir tarafta oturmuş olduğunu gördüm.
AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun seçimin değerlendirmesini yaparken :
“Birlikte çok önemli bir seçimi geride bıraktık. Zaten hiçbir seçim önemsiz değildir” dedi ve devam etti:
Özellikle 17 Aralık’tan sonra 30 Mart’ın öneminin arttığını, bunun en açık delilinin ise 30 martta vatandaşın sandığı gösterdiği ilgi odlunu ifade etti.
30 Mart seçimlerinde Konya’da yaklaşık 1 milyon 400 seçmenin oy kullanması gerektiği, bu seçmen sayısının yaklaşık 1 milyon 205’inin oyunun kabul edildiği, geçersiz oylar ise yaklaşık 59 bin olduğunu o ran olarak bunun yüzde yaklaşık 5’e ulaştığını ve Konya’nın bu oranda yüksek olduğu belirlendi.
Konya’da AK Parti :
775 bin 96 oy ile % 64.25
MHP: 222 bin 661 oy ile % 18.46,
SP 90 bin 139 oy ile % 7.47,
CHP : 69 bin 272 oy ile % 5.74,
BDP :23 bin 472 oy ile 1.95 oy aldığı belirtildi.
İl Başkanı Ahmet Sorgun Beldelerde de oy oranlarını artırdıklarını, 2009 da Yerel seçimlerde % 45.7 oy alınırken bu seçimlerde % 51.5 oya yükseldiklerini, bu tablonun vatandaşların kapanan belediye başkanlıklarından daha iyi hizmet alacaklarının göstergesi olduğunu söyledi.
Konya’da en yüksek oyu İlçelerde Karatay’da aldıklarını, en düşük oyu da Ereğli’de aldıklarına işaret etti. Meram İlçesine bağlı Safaköy Beldesi 1329 geçerli oydan 1207’sini Ak partiye verirken, en az oyu ise Cihanbeyli Kuçca Beldesinde aldı. Köylerde ise en yüksek oy Meram’da Çukurçimen ‘de 263 oydan 257 si AK partiye, en az oy ise Ereğli ilçesinde Özgürler Köyü AK partiye yüzde 1.1 oranında oy verdi.
İl Başkanı Ahmet Sorgun Seçim öncesi hedefimiz 32 belediyeyi almaktı. Ancak çok küçük bir hata ile seçimi kazandık. Kaybettiğimize niçin kaybettik, kazandığımız yerlerde nasıl kazanıldığını hesaplarını gözden geçirdiklerini ve halkın kendilerine oy verenlerine de, vermeyenlerine de teşekkür etti .
Muhalefet partilerinin il başkanlarının açıklama ve tavırlarına da gönderme yapıp eleştirdi.
Kaybedilen ilçelerden :
Akören’i 41 oy,
Doğanhisar’ı 101 oy,
Halkapınar’ı 134 oy,
Emirgazi’yi 274 oy,
Tuzlukçuyu ise 332 oy ile kaybettiklerinin altını çizdi.
Ahmet Sorgun Belediye Meclis üyeliklerinde de ezici bir çoğunlukla üstün olduklarını dile getirdi.
Daha sonra yeni dönem ile birlikte ilk def a büyük il sınırı il sınırı olduğunu, Belde ve köylerin mahalle statüsüne kavuştuğunu belirtip, örgütlü oldukları için ses çıkartan tapecilerin, şantajcıların, montajcıların, kayıt dışı siyaset yapmak isteyenlerin oyununun bozulduğunu ve halkın bunlara itibar etmediğini dile getirdi.
Millet, yolsuzluk ve rüşvet isnatlarına inanmadığını gösterdi dedi. Kendi milli iradesine sahip çıktığını söyledi.
Artık hizmet zamanı geldiğini ifade eden Sorgun 26 belediye ve 392 belediye meclis üyesi ve 11 Milletvekili ile Konya hizmet edileceğinin altını çizdi. Halka teşekkür etti.

Bu yazı toplam 211 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.