1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. A SOSYAL MEDYA KUŞATMASI
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

A SOSYAL MEDYA KUŞATMASI

A+A-

İki tane lüks villanın önünde duran iki spor ve lüks araba resminin üzerinde sevgi ve güvenin öneminden bahseden yazılardan oluşan bir sosyal medya paylaşımına olan şaşkınlığım aynı paylaşıma gelen beğeni ve yorumları görünce iki katına çıktı…

 

Resimli yazı paylaşımlarında ilk gördüğümüzde genellikle ilk önce resmi görürüz. Resmi gördüğümüzde aslında yazıyı da okumuş olmaktayız. Bu nedenle resimli paylaşımlarda yazı ve resim arasında bir anlam bütünlüğü olması gerekmektedir. Resim ve yazı arasında ne kadar ilgi ve ilişki kurmaya çalışsam da bir sonuca ulaşamadım. Neticede sevgi ve güven gibi kavramlar da para ile daha mı anlamlı olmaktadır acaba? Daha da ilginç olanı ise birbiri ile ilişki kurmakta zorlandığım bu paylaşıma gelen beğeni ve yorum sahiplerinin de bu absürtlüğe kayıtsız kalmış olmaları ki bu durum okumadan beğenilip ve paylaşım yapıldığını düşündürmektedir.

 

Buna benzer örnekleri birçok zaman da fark etmeden es geçmiş olabiliyoruz. Her paylaşımın da peşine düşüp iz sürmek gibi bir niyetimiz olmadığı için benzer örnekleri çoğaltmak şu an pek mümkün görünmemektedir. Fakat itina ile bakarsak okuyup, görür ve anlarsak dikkatimizden kaçmayan birçok absürt paylaşım da görebiliriz. Hatta aynı hatalı paylaşımları profesyonel olduğunu düşündüğümüz haber siteleri de yapmaktadır.

 

Bir bayan sosyal medya kullanıcısının cafe’de otururken yanı başlarındaki masada duran iki bayanın önemli isimlere olan yakınlıklarını kullanarak hakimlik sınavında torpil ayarladıkları vb. konuşmalarına şahit olduğunu paylaşmış olması da buna benzer bir örnektir. Yani birileri torpil ayarlamışlar da umuma açık bir cafe’de uluorta nasıl ayarladıklarını yüksek sesle ballandıra ballandıra anlatıyorlarmış! Aklınız alıyor mu? Sözüm ona ayarlanan bir torpil nasıl mahvedilir denilse böyle denir. Çünkü kimse böyle yüksek sesle uluorta yaptığı haysiyetsizliği ve şerefsizliği anlatmaz, anlatmak istemez. Elbette torpil yapan da yaptıran da kul hakkına girmektedir. Ahlaken de yanlıştır.

 

T.C. devleti ve toplumu adeta sosyal medyadan yönlendirilmeye ve etki altına alınmaya çalışılmaktadır. Bunun son örneği de hoşaf muhabbetidir. TRT'de yayınlanan girişimcilik yarışmasında hoşafın daha uzun süre doğal olarak saklanmasını içeren çalışmanın diğer bilimsel buluşların önüne geçirildiğine yönelik kopartılan yaygarayı biliyorsunuz. Pastörize edilmeden uzun süre saklanması ile ilgili bir çalışmanın, bilimsel olmayan bir girişimcilik yarışmasında öne çıkmasına yönelik eleştiriler, hoşafla ilgili olmayıp sahibinin kılık kıyafeti ile alakalıdır. Hatta aynı yarışmada Alzheimer hastalarının tedavisinde değil de çiple takibini içeren çok önemli bir buluş görmezden gelinmişmiş! Alzheimer hastalarının takibi için geliştirilen çipi de küçümsemiyorum. Günümüzde çiple takip sıradanlaşmış olsa da emek harcayan gençleri desteklemek ve yüreklendirmek gerekmektedir.

 

Fakat sıradan bir girişimcilik yarışmasının ülke gündemine oturmuş olması sosyal medyanın önemine ve gücüne de dikkat edilmesi gerektiğini düşündürmektedir. Yukarıdaki torpil örneğini de bundan ayrı düşünmemek gerekmektedir. Bu tür asılsız ve yalan paylaşımlar da provakasyon amaçlı paylaşımlardır. Beğeni, paylaşım ya da yorum yaparken asılsız ve kaynaksız yazı, resim ve haberlere karşı mesafeli bir tutum izlemek gerekir. Son yıllarda yaşadığımız toplumsal olaylarda sosyal medya özgürlüğü istismarının önemli bir etkisi vardır. Mazluma olan şefkatimiz, yabancıya karşı hoşgörümüz hemen baskı altına alınarak nefret duyguları harekete geçirilmekte ve şiddetin, öfkenin ve nefretin temelleri atılmaktadır.

Bu tehlikeli paylaşımlara karşı dikkatli olmalıyız. Başkalarına asılsız ve yalanlarla dolu suçlama yaparken aynı suçlamanın bize de yapılabileceğine zımnen onay vermiş olduğumuzu unutmamalıyız. Eleştiri kabul, çünkü ihtiyaçtır fakat bir kaşık suda kopartılmak istenen yaygaraya alet olmadan yalan ve iftiralara karşı uyanık olmalıyız.

 

Sosyal medya zannettiğimiz kadar sosyal olmayıp toplumu esir almak istemektedir. Bu nedenle her türlü provokasyona açık bir alan olan sosyal medyanın baskısına karşı dimdik durup doğruları yazmak gerekmektedir. Selam ve dua ile.

 

 

Bu yazı toplam 993 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.