1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. AB, Türkiye'ye vize şartı peşinde
AB, Türkiye'ye vize şartı peşinde

AB, Türkiye'ye vize şartı peşinde

AB ülkelerinin, Türkiye'ye tanınacak vize muafiyeti sağlanmasına “askıya alma koşulu” eklenmesini talep ettiği belirtildi. Haberde şart koşmak isteyen ülkeler arasında Almanya ve Fransa'nın başı çektiği belirtildi.

A+A-

Konuyla ilgili haber Alman gazetesi Welt am Sonntag'da yer aldı. Haberde Türkiye ile AB arasında yapılan mülteci anlaşması uyarınca Türkiye'ye haziran sonundan itibaren uygulanması planlanan vize muafiyetinin sınırsız olmayacağı ileri sürüldü.

Welt am Sonntag Avrupa Birliği'nin üçüncü ülkelere vize muafiyetinin kaldırılması konusunda bugüne dek izlediğinden farklı bir uygulamaya gideceğini ve Ankara ile olağanüstü bir vize serbestliği anlaşması yapmayı istediğini belirtti.

BU MADDE NEYİ ÖNGÖRÜYOR?

Diplomatik çevrelere dayandırılan haberde, bu anlaşmanın askıya alma koşulunu içereceğini ve bu maddenin Türkiye'nin AB ile daha önce kararlaştırdığı biçimde sığınmacıları Yunanistan'dan almaması, yoksul, korunmaya muhtaç sığınmacılara yeterli koruma sağlamaması ya da insan haklarına riayet etmemesi gibi durumlarda devreye gireceğini belirtti.

Bu koşul, vize muafiyetinin çok hızlı biçimde kaldırılmasını sağlayabilecek.

KOŞULUN SINIRLARU GENİŞLİYOR

Welt am Sonntag'ın haberinde söz konusu vize muafiyeti koşulunun Kosova, Gürcistan ve Ukrayna'yı da kapsaması gerektiği belirtildi.

Bu planlara dair kararın kısa süre içinde verilmesi hedefleniyor. Bu konunun AB içişleri bakanlarının önümüzdeki perşembe Lüksemburg'da yapacağı buluşmada da ele alınması bekleniyor.

HAZİRAN SONU GÜNDEMDE

Türk vatandaşlarına haziran sonundan itibaren Schengen Bölgesi'nde vize muafiyeti tanınması, AB ve Türkiye arasındaki mülteci anlaşmasının önemli bir parçasını oluşturuyor.

ANLAŞMA YAPILMIŞTI

Bu anlaşma Türkiye'nin 20 Mart'tan itibaren yasa dışı yollardan Yunanistan'a geçiş yapan sığınmacıları geri almasını, AB'nin ise bunun karşılığında Türkiye'den Suriyeli sığınmacı almasını öngörüyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.