1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3.                                     ABD’ de Hukuk Siyasetin Kölesi (mi?)
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

                                    ABD’ de Hukuk Siyasetin Kölesi (mi?)

A+A-

ABD başta olmak üzere Emperyalist batılı devletler kendilerini efendi başka milletleri köle, kendilerini aslan diğer ülkeleri sığır, kendilerini ağa paşa diğer devletleri maraba olarak görüyorlar. Bundan dolayı da “evrensel insan hakları” deyince kendi haklarından, “evrensel hukuk” deyince kendileri için geçerli hukuk kurallardan bahsetmiş oluyorlar. ”  Düşünce özgürlüğü”  Ticaret ve seyahat özgürlüğü”, “yaşama hakkı…”  diye bahsettikleri kurallar ise sadece kendileri için geçerli başka ülke ve milletler içinse mavaldan ibaret söz ve kurallardır.  
            Selçukluların ahfadı, Osmanlının torunları, Cumhuriyetin çocukları olan bu millet, Tanzimat’tan bu güne dek, birçok alanda “batının üstünlüğü, batının ileriliği, batının modernliği, batının çağdaşlığı, batının ileriliği, batının adilliği …!!” teranelerini dinleye dinleye  Batı karşısında büyük bir kompleks yaşıyor(du).  Bu Kompleks o kadar büyük, o kadar etkin ki, dünyayı idare ettiğini sanan katil, şarlatan, emperyalist,  kan içici… Büyük devletler başta ABD olmak üzere çok büyük yanlışlar, çok büyük haksızlıklar yaptıkları ayan beyan ortada iken, bazılarımız hala onların faziletinden, erdeminden dem vurmaya devam ediyor. 
            Mesela ABD deki son Zerab (sarraf)  komedisine yakından bakın, ABDnin yukarda yazdığım görüşlere sahip olduğunun birebir yansımasını göreceksiniz. Olayın aslı şu: ABD, “Ben İran’a ambargo koydum. Çünkü O nükleer silah üretmeye çalışıyor. Kimse İran’la ticaret yapmasın! ” demişti. İddia o ki Türkiye’de Zerab ve bazı bankalar ABD nin İran’a koyduğu bu ambargoyu deldi. ( Ha bu arda batılı şirketler bu ambargoya rağmen zaten İran’a çok pahalı mal satmaya devam ediyorlardı.)  Bu nedenle ben bu bankayı ve bu kişiyi (dolayısı ile Türkiye’yi) yargılayacağım…”  
            Bu iddialar ne kadar saçma değil mi? Türkiye’de yaşayan bizler (yöneticiler ile halk, iktidar ile muhalefet, aydınlar,  sanatçılar, gazeteciler, akademisyenler …) asırlık kompleksimizden kurtulup şöyle haykırmamız ve şu soruları sormamız gerekmez mi? 
          Ey Hakim Coni, ey savcı CORC!  bir dakika! Senin devletiyin senin milletiyin daha kurulurken yaptığı aztek, inka, maya, kızılderleri gibi ABD nin gerçek sahipleri yerlileri olan halklara yaptığı katliamları “tarih oldu” diye unutalım, 2. Dünya savaşındaki attığı atom bombaları ve bu bombalarla ölen yüzbinleri hafızamızdan silelim,  60 larda Vietnam işgalinde ölümüne sebep olduğu milyonları da görmemezlikten gelelim. Senin devletin senin milletin senin silah tüccarların  şu anda, elan  hala Afganistan’da, Irak’ da, Libya’da, Afrika’da… Milyonların ölümüne sebep oluyor. Bu canilere bu katillere bir dava açmayı düşünüyor musun? Değerli  savcı Preet Bharara! 
 Ey büyük Hakim! Richard Berman,Zerabın İranla ticaret yapmasını suç sayıp yargılayacak sen Dünyaya  “kanlı katiller sürüsü , caniler” diye takdim edilen daeşle ABD PYD nimn işbirliğine göz yuman devlet yöneticlerinizi hakkında da dva açmayı düşünüyormusun? Yoksa ABD ağa dır ,paşadır asıldır onlar ne yapsa hakkıdır mi diyorsun?  
 
 
Ey ABD li hakimler savcılar size şunları soruyoruz: Hani Hukuk her şeyin üstünde idi? Hani Hukukun üstünlüğü? Hani nerede evrensel hukuk?  Ey ABD li savcılar, hakimler dünyada herhangi bir ülke herhangi bir tüccar kiminle ticaret yapacağını kiminle alışveriş yapabşileceğini ABD ye mi sormak zorunda.? 
 
Ey adalet bekçisi!  Savcı Preet Bharara! 
 IŞİD le PYD’nin antlaşmasını normal görüp DAEŞ cileri katliamar yapsın diye serbest bıraktıran JO lara da dava açmayı düşünüyormusun? 
 Ey büyük Hakim Richard Berman Demokrasi insan hakalrı halkın seçimi millet egemenliğinin faziletlerinden sık sık bahsen sizler Mısırdaki darbecileri 15 Temmuzda darbeye teşebbüs eden fetöcüleri de yargılamayı planlıyormusun?  Hayır sen böyle bir şey yapmayacaksın ve yapamazsın. Öyleyse sırf ABD nin kanunsuz bir şekilde koyduğu ambargoyu deldi diye Türkiye’deki bazı insanları mahkemeye çıkartıp yargılamak HANGİ HUKUK KİTABINDA YAZAR? Yoksa, yoksa… ABD de hukuk siyasetin esiri mi ? Aslında bu sorudaki esir yerine bir çok düşünür daha alçaltıcı keslimeler kullanıyor. Ben Hukuk kelimesinin ismine hürmeten o kelimeleri yazmıyorum.  
 
 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum