1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. ABD ile İran Savaşır mı?
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

ABD ile İran Savaşır mı?

A+A-

ABD ile İran arasında tansiyon yükseliyor.

ABD’nin İran’ı ekonomik yaptırımlarla sıkıştırma hamleleri sürerken, medyaya yansıyan çeşitli haberler askeri müdahale seçeneğinin daha fazla tartışılmasına neden oluyor.

İran’ın ABD eski Başkanı Obama ile yaptığı nükleer anlaşmadan vazgeçmesi şartı ile ambargoların kalkması konusunda yaptığı anlaşmadan bu tarafa yaklaşık dört yıl geçti.

ABD’nin başına seçilen sarı Faşist Trump geldiği günden bu yana başta Türkiye, Rusya, Çin. K. Kore, Venezuela, İran ve AB ülkeleri ile sürekli bir sorun yaşamaktadır.

İran konusunda her iki taraftan "savaş olmayacak" açıklamaları gelse de gidişatın bir savaşla sonuçlanması ihtimali giderek güçleniyor.

ABD savaş gemilerini Akdeniz’e göndermesinden sonra 120 Bin ABD Askeri’nin de bölgeye gönderileceği söyleniyor. Ortadoğu’da sular ısınırken her iki taraftan da açıklamalar peş peşe gelmekte.

ABD Başkanı Trump ve Dışişleri Bakanı Pompeo İran ile savaşmak gibi bir planımız yok açıklamasından sonra İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’de ABD ile savaşmak niyetinde değiliz diye açıklama yaptı. Ancak! Son gelişmeler yakın bir tarihte bir savaşın olacağı ihtimallerini güçlendirmektedir.

ABD gittiği her yere kan ve gözyaşı götürmüştür.

ABD’nin demokrasi götüreceğiz dediği tüm ülkelere hep kan ve gözyaşı götürmüştür bunun en yakın örneği Irak ve Afganistan gibi ülkelerde yaptığı katliamlar da göstermiştir.

ABD’de de yönetimler ve başkanlar değişse de fıtratında olan katliamcı zihniyet asla değişmemiştir.

ABD’nin başındaki sarı faşist şimdide gözünü İran’a dikmiştir.

ABD 1980 1988 yılları arasında 8 yıl İran ile Irak’ı yani iki Müslüman ülkeyi savaştırdı ve bu savaşta Bir milyon Müslüman hayatını kaybetti.

ABD bu Irak İran savaşı denemesinden sonra her iki ülkede başaramadığı rejim değişikliğini Irak’ta 2003’ te işgal ederek Saddam’ı devirerek başarmış. Ancak! İran konusunda henüz bir başarı elde edememiştir.

Son olarak ta İran’da rejim değişikliğini aldığı bu yaptırım kararı ile ekonomik olarak zayıflatmak halk isyanı ile amacına ulaşmaktır.

ABD bunu İran’da ekonomik ambargolar ve halk ayaklanmasını yıllardır denemesine rağmen diğer ülkelerdeki gibi başaramadığı için son olarak savaş yolunu seçeceği açık bir şekilde gözükmektedir.

ABD İran ile iş yapan içlerinde Türkiye’nin de olduğu 8 ülkeye muafiyeti kaldırdı.

ABD’nin bu kararına Dünya’dan sadece Ortadoğu’daki kukla yönetimleri olan İsrail, Suudi Arabistan ve Birleşik Arab Emirlikleri (BAE) destek vermiştir. 

Türkiye İran ile hem komşu hem de Doğalgaz ve Petrol temin ettiği bir ülke bu karar ile Türkiye’de etkilenmiş olacak elbette Ancak! Türkiye ilk gün bu karara uymayacağını İran ile ticaretine devam edeceğini açıkladı.

Türkiye bu kararının arkasında duracağına inanıyorum ama Türkiye açısından ne sonuçlar doğuracağını zamanla göreceğiz.

Türkiye’ye bunun ekonomik olarak mutlaka bir maliyeti olacak. Şuan içinde bulunduğumuz ekonomik krizin derinleşmesine sebep olmamasını ümit ediyorum.

ABD ile İran arasında olası bir savaştan sadece Türkiye değil tüm Ortadoğu ülkeleri zarar görecektir.

Ortadoğu’da başlayacak olan yeni bir savaşta yine ölecek olan Müslümanlardır.

 

 

   

 

Bu yazı toplam 1438 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.