1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. ABD NEDEN ÇARK ETTİ?
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

ABD NEDEN ÇARK ETTİ?

A+A-

ABD, gerek Münbiçte ve gerekse F-5 Uçaklarının teslimatında senato kararlarına rağmen hem Mümbiç politkasından geri adın atmak mecburiyetinde kaldı ve hem de F-35 savaş uçaklarını teslim etti. Peki ABD’ye Türkiye aleyhine yürüttüğü bu düşmanca politikalarından u dönüşü yaptıran sebep neydi?
Türkiy’nin program ortagı da olduğu F-35 savaş uçağı projesi kapsamında ilk uçakları 22 Haziran 2018 tarihinde Teksas Fort Worth’te düzenlenen bir törenle teslim etmek mecburiyetinde kaldı. ABD Senatosu’nun ‘teslim edilmesin’ dediği F-35’ler için Teksas’ta sessiz sedasız Türkiye’ye teslim töreni yapıldı. Türkiye’nin ortaklık kapsamında 100 uçak alması gerekmektedir. İlk 30 uçak için sipariş verilmişti. Türkiye, Hava Kuvvetleri Komutanlığının yeni nesil savaş uçağı ihtiyacını karşılamak üzere 199’da Müşterek Taarruz Uçağı(F-35) Projesi’ne ortak olarak katılmıştı. İlk teslimat olan iki F-35 ‘i almak için Teksas’ta ki törene Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Serdar Demirel’le Tümgeneral Reha Ufuk katıldılar. 
Rus uzmanlara göre ise, ABD Türkiye’ye işte bu yüzden F-35’i vermek zorunda kaldı. ABD Senatosu’nun, Türkiye’ye F-35 savaş uçağı satışını bloke eden karar tasarısını onaylamasına karşın iki adet uçağın Türkiye’ye teslim edilmesini şöyle değerlendirdiler. Rusya Askeri Bilimler Akademisinden Sergey Sudakov, ABD Senatosu’nun uçak satışını bloke etme tehdidi ile Türkiye’nin dış politikasını etkilemeye çalıştığını açıkladı.
Sputnik’e konuşan Rusya Askeri Bilimler Akademis’nden Sergey Sudakov, ABD’nin Türkiye’nin bağımsız bir u-dönüşü yaptığının farkına vardığını belirterek bu konuda şu görüşlere yer vermiştir: “Önceklikle Türkiye artık güya her halükarda Türkiye’nin yardımına gelecek ve çıkarlarını koruyacak NATO’nun gücü ve kudretine inanmıyor. Türkiye’nin bu bağımsız u dönüşü öncelikle Rusya’ya yönelik olduğu şeklindedir. 
S-400 sistemleri, Türkiye ve 1952’de NATO’ya katılarak dahil olduğu Batı Dünyası arasındaki ilişkilerde bir çeşit dönüm noktasıdır. Mesele şu ki günümüz Türkiye’si, Türk Akımı’nın Amerikan ‘güvenlik garantilerinden ‘ çok daha fazlasını kazandırdığını anlıyor. Üstelik ABD’nin bu garantileri çok pahalıya mal oluyor”. ABD’nin Türkiye’nin duruşunu değiştirmeyeceğini dile getiren SUdakov: “Halihazırda ABD, bu teçhizat satışına Türkiye’den çok daha bağımlı. Uçak pazarı çok büyük. Mesela Rus uçakları bazı göstergelere göre Amerikan muadillerinden üstün durumda. Her halükarda bu büyük oyunda üstünlük Türkiye’nin elinde. Türkiye, NATO’da kalma veya çıkma, Rus veya Amerikan teçhizatını alma konularında karar verme fırsatına sahip olan bir ülke.
Türklerin bu konulara pragmatik yaklaşma niyetinde olduğunu düşünüyorum. Onlar, NATO’nun ‘kancasının ucunda’ olmanın ve sadece Batı techizatını almanın doğru olmadığını ve sevkiyat kayaklarının çeşitlendirilmesi gerektiğini anlıyor”.
Selametle!...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.