1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. ABD VE ZENTİN DALI
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

ABD VE ZENTİN DALI

A+A-

Türkiye kararlı biçimde Suriye’de  PKK ve onun  uzantıları olan  terör örgütlerine yönelik harekatını sürdürüyor. Buna sözde bizim dostlarımız olan ve başta ABD karşı çıkıyor ama, kimse de onu dinlemek bile istemiyor.ABD son olarakta  YPG’ye desteğini sürdüreceğini açıkça ilan etti.

 Görülen odur ki,ABD'nin engellemeye çalıştığı ancak başaramadığı Zeytin Dalı Harekatı ABD’nin iç dengelerini hayli sarstı. Suriye’de ne yapılacağı konusunda Washington’da büyük kafa karışıklığı ve birimler arası anlaşmazlık var gibi geliyor. Birinin söylediğini diğeri ya yalanlıyor, ya da uyum göstermiyor.

Türkiye’nin Suriye ve diğer ülkelerle bağını kesecek bir devletin kurulması için çalışmalara karşı Türkiye kararlı bir biçimde mücadelesini vermektedir. Günümüzde iç olayları öğrenmek, idare etmek yetmiyor. Her olayı bir dış bağlantısı bulunuyor. Onun için ülkemiz üzerine büyük oyunlar oynanmaktadır. Türkiye’yi bir yerlere sürüklemek isteyen güçlere karşı birlik ve beraberlikle mücadele etmeliyiz.Hep yazdığım gibi Rusya hep ikili oynamaktadır. Rüzgara göre yön değiştirmektedir.

ABD medyasında Başkan Trump’ın, Suriye bağlamında kendi ulusal güvenlik danışmanıyla bile anlaşamadığı, onu gözden çıkarmaya bile hazır hale geldiği söylenmektedir.

Başkan Trump için Dışişleri Bakanı Tillerson da önemli değil, o sadece Pentagon’daki generallerle çalışmak istiyor. McMaster, Başkan Trump’ın generallerle bağlarını ne kadar zayıflatmak istese de bunu başaramıyor.

Amerika’da yayınlanan ve yüksek trajlı bir gazete olan Wall Street Journal Gazetesi'nde çıkan habere göre Beyaz Saray, Rusya ve İran’ın bölgede daha fazla güçlenmesine karşı harekete geçmiş, Türkiye’nin daha fazla onlarla birlikte çalışmasını engellemek için bölgede adımlar atmaya başlayacakmış. Tabi ki buna biz Türkiye olarak ve bölge milletleri dikkat etmek, uyanık olmak durumundayız ama, ne kadar bilemiyorum.

Kaynaklar, Trump’ın Suriye’nin geleceği için Rusya’yla birlikte çalışma kararında olduğunu ve DEAŞ ile mücadele kapsamında Suriye’deki işlerinin tamamlanmış olduğunu düşünen Pentagon’un da bu açıdan Trump’ı desteklediğini söylüyorlar. Ancak Rusya yönetimi de bir bildiği, bir dediğini tutmadığını herkes görmektedir.

ABD’de  yönetim içindeki birimler şimdiden kampanyalarına başladılar. 21 Şubat’ta “Gizli Suriye planı üzerinde çalışılıyor” Rusya’nın bu planını Trump, Putin’le telefonda görüştüğü söylenmektedir. Trump, bu planı kabul etme eğiliminde. McMaster ise buna karşı. Ulusal güvenlik stratejisi konusunda yardımcısı olan ve yine bu köşede 21 Aralık’ta “Trump’ın ulusal güvenlik stratejisini bu kadın yazdı” başlıklı yazımda bahsi geçen Nadia Schadlow ile birlikte buna karşı kampanya yürütüyorlar.

Bunlar Amerika’nın, Suriye’de Moskova’nın bu planı üzerinde çalışmasını engellemek için İran tehdidini ön plana çıkarıp Türkiye’nin İran ve Rusya ile birlikte hareket etmesine mâni olmaya çalışıyorlar. Bu çevreler küçümsemek için plana “Putin’in Potemkin Barış Planı” adını takmışlar.

Bunlar kendi uygun buldukları süreci Türkiye açısından daha çekici kılabilmek amacıyla YPG’nin bölgedeki gücünü azaltma yolunda çalışmalar yapılabileceği haberlerini yayıyorlar. Güya Türkiye ile Amerika’nın ortak çıkarlarını zedelemeden, YPG’yi de mağdur etmeden neler yapılabileceği üzerine masa başında şemalar çizilip ortak alanlar bulunmasına çalışılıyormuş.İşte son açıklama bunun en belirgin örneğidir. ABD yukarıda da belirttiğim gibi YPG’ye her türlü yardım yapacağını yeniden açıkladı.

Kaynaklar bana bu çalışmaların gerçekten yapıldığını, ama bu kişilere yakın duranların yaymaya çalıştıkları gibi bunların yönetimde güçlendiğini söylemenin imkânsız olduğunu belirtiyorlar. Anlayacağınız, Washington’daki birimler arasında tam bir strateji savaşı çıkmış durumda. Trump hangi taraftan yana tavır koyarsa o kazanacak. Trump’ın da bunu yapmak için Vitaly Naumkin’in 27 Şubat’taki konuşması sonrasında Putinile yapacağı değerlendirmenin sonucunu beklediği söyleniyor.

Bu arada ulusal güvenlik gelişmelerini iyi takip eden çevreler bu tartışmada CIA Başkanı Mike Pompeo’nun da Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster’a yakın durmadığını ve Rusya konusunda

Bu bilgilerin bir bölümü  Serdar Turgut köşesinden alınmıştır.

 

 

 

 

Bu yazı toplam 497 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.