1. YAZARLAR

  2. Kadir İYİANLAR

  3. ABD VERİLERİ BİZİM PİYASALARI BELİRLER...
Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR
Yazarın Tüm Yazıları >

ABD VERİLERİ BİZİM PİYASALARI BELİRLER...

A+A-

Rabbime şükürler olsun. Doğrularımız,kötü niyetlilerden ilan edilmiş olsak da en üst makamdan bile aynı istikamette dillendiriliyor. Biz ekonomi yönetimini eleştiriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın Danışmanlarının istifasını istiyoruz.

Bunu Adalet ve Kalkınma Partisini kötülemek, muhalif olmak için değil, Memleket meselesi olduğu için istiyoruz. Cumhurbaşkanımız ne diyor:

Yurtdışına gitmeden önce faizlerle ilgili bir toplantı yaptık. Düşürülmesinden bahsettik. Nurettin Canikli ve Nihat Zeybekçi de oradaydı. Sonra ben yurtdışındayken, Merkez Bankası faiz artırdı. Böyle bir şey olabilir mi? Bağımsızmış... İyi de onların aldığı kararın bedelini biz ödüyoruz. Bir de tek adamlık derler, bu nasıl tek adamlıksa, karar alıyoruz uygulamıyorlar. Benim arkamdan iş çevirdiler. Ekonomi konusunda bazı arkadaşlarımızın açıklamaları çok yanlış. Ekonomik göstergelere bakıyorsunuz en az 50 gösterge olumlu yönde gelişiyor, ama onlar sıkıntılı olan bir iki başlık üzerine konuşuyorlar. Bu büyük terbiyesizlik. Ben sürekli faizlerin aşağı çekilmesi konusunda uyarıyorum. Toplantılarda tamam diyorlar, ama aksi yönde faiz düzenlemesi yapıyorlar. Böyle saygısızlık olur mu?”

Demek ki Sayın Cumhurbaşkanım size sunulan o yüzde elli iyi göstergelere sizin Bakanlarınız da, Bürokratlarınız da inanmıyor.

Nasıl inanılsın ki?

Amerika hapşıracak nefes alıyor, bizde pat dolar zıplıyor, faizler hopluyor. Birisi heyt diyor, bizde bir anda ekonomik göstergeler yandım anam diyor.

Bir ay bile olmadı. Dolar 3.8 TL civarında geziyor. Hakimiyet Gazetesi Sahibi Yusuf Kardeşimle sohbet ediyoruz. Bana ne zaman rahat bir nefes alırız diye sordu? Bende alamazsın kardeşim, çok sürmez dolar 4TL’yi Euro’da 5’tl’yi aşar. Döviz artınca başta kâğıt olmak üzere senin girdi maliyetlerin artar. Rahat nefes alamazsın demiştim.

Buyurun rakamlar ortada. Ben müneccim değilim. Ancak o kadar kötü bir ekonomi yönetimi var ki, ne olacağını anlamamak için ekonomik bilgi anlamında boş olmak gerekiyor.

Sen dış borca bağımlısın, Tahvil, faiz piyasasında ipin ucunu yabancılara teslim etmişsin, Borsada işlem gören hisselerin yüzde 70’ini yabancıların eline geçmesine sessiz kalmışsın. Ne var ne yok satmışsın, elinde kalan diğer varlıkları da elden çıkarıyorsun..

Her ay ihracatımız arttı diye sevinenler, neredeyse ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 55’lere geriledi.

Gerçek enflasyon yüzde 2’nin üzerinde, yıllık 25’ler de seyretsin.

Sonrada iyiyiz iyi diyeceksiniz. Buna ancak Sayın Cumhurbaşkanımızın Danışman kadrosu inanır.

Elimizi, kolumuzu, bedenimizi kaptırmışız, Kamu Bankaları zorlamayla faiz düşürse ne olacak?  Bu hızla giden enflasyon karşısında Amerika binde bilmem kaç faiz artırırsa bizim halimiz hiç ama hiç iyi olmaz. Ekonomi ağırlıklı yayın yapan televizyondaki ekonomistleri izlerken sanki Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşamadığımızı düşünebilirsiniz.

Tamamen ABD’nin hegemonyasına girmiş bir Ekonomi.

Piyasalar saat 16’da gelecek Amerikan piyasası saat başı ücrete kilitlendi, yok Amerika’daki haftalık işsizlik rakamlarına kilitlendi, yok tarım dışı işsizlik rakamlarına kilitlendi, perakende satışlara kilitlendi, yok daha daha nefesini tuttu Amerikan Merkez Bankasını faiz kararına kilitlendi, yok bilmem Başkanın açıklamalarına kilitlendi.

Biz ipin ucunu toptan kaçırmışız. İçimiz, dışımız ABD’den gelecek rakamlarda. Orada tatil varsa bizde piyasalar sakin. Birde Fitnenin Başı Londra Borsası var. Adamlar. Bir düğmeye basıyor, dolar ve faizler uçuyor, bir ellerini düğmeden çekip gelsin paracıklar diyor, diyoruz ki piyasalar etkilenmedi.

Nasıl etkilenmedi?  Bizim medyamızda Bir günde dolar 50TL artmış olsun. 20TL düştümü dolarda büyük düşüş haberi. Bunlar nasıl yayın organı. Aklımızla alay etmek bu olsa gerek.

Neden hep dolar hep dolar diyorum. Yediğimiz ekmekten, yuttuğumuz ilaçtan tutunda, evimizde kullandığımız her türlü cihazlara kadar Dışa bağımlıyız da ondan.

Eğer birde Avrupa Merkez Bankası ile İngiltere Piyasalara bol para vermekten vaz geçtim derse, bizim ekonomi ağır hasta olur. Bilmem anlatabildim mi. Yoğun Bakıma kaldırılır.

İşte o zaman vay halimize. Ne Doları ne de Euro’yu hiç kimse tutamaz. Sadece onları mı, isterseniz şöyle bir yıllık döviz de ki oynamalara bir bakın..Birkaç ülke hariç, onlarda adı sanı bilinmeyen… Türk Lirasının itibar kaybetmediği bir para birimi neredeyse yok…

Ekonomi iyi diyen çevrelerin bilgisine sunulur. Ekonomin iyiyse paranda itibarlıdır, yoksa gelen bir vurur, giden bir vurur. Sonra da derecelendirme kuruluşlarına niye sen kredi notumuzu düşürdün diye kızarız.  Yada gelsin yabancı sermaye. Yeşil yeşil dolarcıklar diye ülke varlığının yüzde 70’ini sattığımız varlıkları unutur, Sayın Yiğit Bulut gibi Arkadaş biz emperyalizme karşı savaş veriyoruz. Bu bir savaş. Kurtuluş Savaşı kadar önemli bir savaş. Deriz.

Daha çooookderiz.

 

 

 

 

Bu yazı toplam 652 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.