1. YAZARLAR

  2. Ahmet Candan

  3. Abdülhamid Han’a Vefa Borcu-2
Ahmet Candan

Ahmet Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Abdülhamid Han’a Vefa Borcu-2

A+A-

Geçen haftaki yazımızda son olarak Sultan Hamid Han’ın “fotoğraflar vesilesi ile dünyadan bilgiler aldığını” söylemiştik.

Sultan Hamid’i son imparator olarak görmemizin bir başka nedeni şudur; aynı zamanda İslam Halifesi olduğu için dünya da ki diğer Müslümanları koruyup kollar, onları her daim düşünürdü. Bu sayede Müslüman dünyasının sevgi ve saygısını kazanmış, kendisine karşı büyük bir sevgi bağı oluşmuştu. Öyle ki Hindistan Müslümanları sultandan gelen haber karşılığında limanda çalışmayı bırakmış, bu durum Britanya devleti için oldukça büyük sorun haline gelmişti. Uzun uğraşlar sonucunda tekrar çalışmaya başlayan Hint Müslümanları ayrıca Sultan Hamid’e bağlılık ve sevgilerini de göstermişti. Bu olaydan şunları çıkarabiliriz; Sultan Hamid İslam dünyasının  sevgisini ve saygısını kazanmıştır. Kazandığı bu sevgi ve saygıyı siyasi arenada Devlet-i Âlinin bekası doğrultusunda kullanmasını bilmiş, böylelikle tüm dünyaca zekasından korkulan bir isim haline gelmiştir. Zira bu ve bunun gibi durumlar karşısında İngiltere Başbakanı William Gladstone, Sultan Abdülhamid için şunu demekten kendini alamamıştır: ‘O bastonunu Karadeniz'e sokar, Akdeniz'i karıştırırdı.’

Siyonizm’e karşı insanüstü bir mücadele sergilemiş olan Gök Sultan, Siyonistlere toprak vermemek için devletin bütün imkanlarını sarf etmiş ve büyük oranda başarmıştır. Siyonizm’in kurucusu Thedor Herzl ile aralarında geçen şu konuşmalar hemen hemen herkes tarafından bilinir. Herzl Kudüs ve çevresinden toprak satın almak istediklerini belirtmiş, karşılığında ise devletin borcunun büyük kısmını ödemeyi teklif etmiştir. Bu sözleri duyan Sultan Abdülhamid sert bir şekilde şunları söylemiştir; "Ben bir karış dahi olsa vatan toprağını satmam, zira bu vatan bana değil, milletime aittir." Sultan Hamid Han tahtta olduğu müddetçe emellerine ulaşamayan Herzl onu tahttan indirmek için bin bir türlü yola başvurmuştur. "Bir bastonu ile Karadeniz'i karıştıran bir havadisi ile kraliçenin uykularını kaçıran Abdülhamid'den evet korkuyorum." Bu sözleri söyleyende ondan başkası değildir.

Sultan Hamid’le ilgili bir başka söz ise Prens Bismarck’tan gelmiştir. Şöyle demiştir Bismarck; “Dünyada 100 gram akıl varsa, bunun 90 gramı Abdülhamid Han'da, 5 gramı bende, kalan 5 gramı da diğer dünya siyasilerindedir.”

Onu anlamak bugünü anlamak, onun kutlu davasını anlamak, tarihi anlamak olacaktır. Onu anlamak her şeyi anlamak olacaktır.

Selametle...

Önceki ve Sonraki Yazılar