1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Abdülhamit’in Rüyası Ve Hizmetleri
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Abdülhamit’in Rüyası Ve Hizmetleri

A+A-

Birçok kişi Abdülhamit’i beğenmez.
Ben ve benim gibi insanlar ise Abdulhamit’i çok beğenir, takdir eder. Allah Mekanını Cennet eylesin.
Ulu Hakan’ın en büyük hedeflerinden birisi Konya Ovasına su getirmek ve tarımı sula hale getirip, verimi artırmaktı.
İşte 100 yıllık rüya artık gerçekleşti. Umarım bu gerçekleşen rüya Türkiye’nin tahıl ambarı Konya Ovasına hayat verir.
Tabi ki, Ulu Hakan Abdülhamit’in yönetiminde hizmeti ve rüyası sadece bu değildi. İsterseniz birazda bunlardan bahsedelim.
Büyük alim Yusuf Nebhani merhum diyor ki :
Sultan Abdülhamit Han, Müslümanların işlerini görmek için bütün gücünü harcadığı gibi kendi öz malından eşrafa, alimlere, hakiki tasavvuf ehline, fakirlere bol ihsanda bulunmuştur. Memleketin her köşesinde büyük meblağlarla bir çok hayır eserleri yaptırmış, Peygamberlerin ve Evliyanın türbelerini tamir ve imar ettirmiştir. Binlerce cami, mescit, zaviye ve her seviyede mektep ve medreseler açtırıp, eğitime ve öğretime büyük önem vermiştir.
Sadece Lazkiye sancağında yetmiş mescid ve her bir mescidin yanında da bir medrese yaptırmıştır. Dalalet fırkalarından Batıni Nusayrilerin hidayeti için bu mescidlerin her birine bir ehl-i sünnet alim tayin ettirmiştir. Onların evlatlarına İslam Dinini dürüstce ehl-i sünnet itikadı üzerine öğretilmiştir.
Halife hazretleri, din ilminin öğretilmesi işlerine hazine-i hassasından muazzam paralar sarf etmiş, devlet hazinesine en ufak bir yük getirmemiştir.
Abdülhamit Han, Şanlı ecdadı gibi Haremeyn-i şerifeyn hizmetlerinde yani Mekke ve Medine’nin işlerinde büyük itina göstermiştir.
Bilhassa 14. Asrın onuncu senesinde çıkan veba salgınında Mekke ile yakından ilgilenmiştir. Ahaliyi iyi bilen güvenilir kimselerle o gün için 60 bin lira göndermiş, hastalar için karantinalar yaptırmıştır. Halkın sağlığını korumak için her türlü tedbirler alınmıştır. Medine halkı için yaptırdığı hizmetlerde onu sadece babası merhum Sultan Abdülmecit han geçmiştir. O Mescid_i Nebevi’yi tamamen yenilemiştir. Kendisinden önce hiçbir sultan onun kadar imar edememiştir.
En mühimide Sultan halife hazretleri tahta geçtiğinde devlet işleri kötü niyetli ve kabiliyetsiz adamlarının elindeydi. Hemen onlara işten el çektirdi. Onların çoğu helak olup gitti. Ama Abdülhamit Han hazretlerinin projeleri ve yaptıkları bugünlerde hayata geçmektedir.
İnsanlarımız tarihi iyi okur ve iyi incelerse Abdülhamit Han’ın değerini daha iyi anlayacak. O’na düşman olanların ne olduklarını da görecektir.
 

Bu yazı toplam 442 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.