1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. ABDULLAH BİN MES’UD R.A.
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

ABDULLAH BİN MES’UD R.A.

A+A-

 

      Ashabı kiramın büyüklerindendir. Bir gün koyun güderken rasulüllah ve hz. Ebu Bekrr.a. kendisinden süt istediler. Süt olmadığını söylemesi üzerine, peygamber efendimiz s.a.v.hiç yavrulamamış bir koyunun memesini sıvazladı. Meme, derhal şişti ve bol süt verdi. Bunu gören Abdullah bin Mes’ud derhal Müslüman olup Müslümanların altıncısı olma şerefine nail oldu. Peygamber efendimizin s.a.v. hizmetine girip her zaman yanında bulundu.

      Kuranı Kerimi iyi öğrendi. Pek çok hadisi şerif-i dinledi ve ezberledi. Mekke’de ilk defa kuranı kerimi açıktan okuyan sahabedir. Müslüman olduktan sonra çok eziyet ve işkence çekti, ama küfrün karşısında dimdik durdu ve sonunda kazanmak istediğini kazandı. Hicri 32 tarihinde vefat etti ve Cennetülbakıye defnedildi.

Rasülüllahın eşyalarının taşırdı. Onlara hürmeten çok güzel giyinirdi. Peygamberimiz” ben kur’anı başkalarından dinlemeyi severim” buyurur ve ona okumasını söyler, okutur ve dinlerdi. Hadis ilminde en büyük âlimlerdendir. Adalete çok dikkat eder ve buyururdu ki:” Zalimi seven kimse, Kâbe de 70 yıl ibadet etse, yinede kıyamet günü Allah Teâlâ onu o zalim ile beraber bulunduracaktır”.

      Efendimizden bizzat işiterek bildirdiği hadisi şeriflerden bazıları: “ Said olan kimse, başkalarından nasihat alandır”. Allaha Teâlâ dünyayı sevdiğine de verir sevmediğine de verir. Ahreti ise ancak sevdiğine verir.”  “ İki şeyden birine kavuşan insana gıpta etmek, buna imrenmek yerinde olur. Allah Teâlâ, bir kimseye İslam ilimlerini ihsan eder ve bunuda her hareketini, bilgisine uygun yapar. İkincisi, Allah Teâlâ, birine çok mal verir. Bu kimsede malını Allaha Tealanın razı olduğu, beğendiği yerlerde harcar.” Yüce rabbim şefaatlerine nail kılsın.  (devam edecek)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.