1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. ABDULLAH GÜL ADAY OLUR MU ?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

ABDULLAH GÜL ADAY OLUR MU ?

A+A-

Geçtiğimiz Salı günü  AK Parti Genel Başkan yardımcısı ve seçimlerden sorumlu  başkan Ahmet Sorgun’un başkanlığında  İl Başkanı Hasan Angı, Büyükşehir Belediye Başkanı  Tahir Akyürek,  Ahmet Davutoğlu ve Abdullah Ağrılı’nın katılmadığı diğer milletvekilleri, Belediye Başkanları, ilçe ve il yönetim kurulu üyelerinin katıldığı toplantıda bildiğimiz ve bilmediğimiz konular hakkında bilgi verdi.
Türkiye’nin her alanda iyi yolda olduğunun altını çizen Genel başkan yardımcısı Sorgun, sorulan sorulara da  cevap verdi. 2018 de partilerinin ve hükümetin programında seçim olmadığına işaret etti.
Terörün Türkiye gündeminden çıkmakta olduğunu, Ekonomideki büyümenin dünya lideri  durumuna gelindiğini, işsizlik ve diğer bazı konuları yapay olduğunu belirtti. Asgari ücrete yapılan zam konusunda konuştu ve  verilen zammın iyi olduğunu belirtti.
Bendenizin sorularına da cevap verdi. Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün çıkışına ise   nezaket çerçevesinde Cumhurbaşkanı  R. Tayyip Erdoğan’ın sözünü tekrarladı.
Şimdi akıllara bir soru takıkıldı.
Acaba 2019 da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Abdullah Gül aday olabilir mi?
Geçtiğimiz dönemlerde Beka meselesine  sessiz kalan, 15 Temmuz kahramanlarına KHK ilişkin yorumu ile siyasi gündemi hareketlendiren Gül’ün hazırlık yaptığı iddialarına zemin hazırlar göründü. Son açıklamalarıyla  Türkiye’de tartışmanın fitilini ateşledi.
Dış dünya’da Türkiye ile  gelişen olaylarda da Abdullah Gül sessiz kalmıştı. Mesala Almanya’nın Faşizm tavrı, Hollanda’nın takındığı tavır,  Körfez ülkelerinin çıkışları ve ABD’de Zarraş olayları, için fikirlerini açıklamamıştı.
Abdullah Gül, Erdoğan’ın tepkisine rağmen geri adım atacak gibi görünmüyor. Bir süre önce de siyasi planım yok diyen Gül’ün, yapılacak seçimler öncesinde anketler yaptığı da bilinen bir gerçektir. Abdullah Gül’ün bazı  eski kurmayları ile toplantıları ve dış ziyaretleri de nabız yoklama  olarak gösterilmektedir. Bu noktada kendisine en yakın kişinin de Bülent Arınç olduğu söyleniyor.
Eğer zamanında yapılırsa  2019 da yapılacak seçimler için, adaylık sinyalleri vermeye başlayan Abdullah Gül’ün ise kiminle  ittifak yapacağı merak konusu olmaya  başladı bile. AK parti ile MHP’nin ittifakına kesin gözü ile bakılırken,  Abdullah Gül  ile de  Parlamenter sisteme geçişin sağlanacağı düşüncesiyle CHP’nin ve İP’nin,  SP, İYİ Parti, hatta  başka siyasi partilerle  birlikte hareket edebileceği, ayrıca başka destekler  içinde arayışla geçmişte bir çatı adayı olabileceği tahmin ediliyor.Ancak  bir söz vardır.
“Tarih tekekerrür ederse” bu bir nevi geçmişte yapılan “Çatı adayı”na benzemektedir.  Olur mu, olmaz mı  o zamana kadar yaşanan süreç kendisini cevaplandıracak. Yine teorilere göre Abdullah Gül bağımsız aday olursa,  toplumun bazı kesimlerinden de oy alması hesaplanmaktadır.Ancak AK Parti bu süreç içinde, terörü bitirme noktasına gelemez ise, Ekonomi  düzelmez ise, AK parti’nin içinden de kaçmaların olabileceği böylece birinci turda   yüzde 51’i bulması zorlaşacak olan  AK parti adayı Erdoğan’ın ikinci turda işinin hayli daha zorlaşacağı sanılıyor.
Şimdi iyiyi, doğruyu bulma ve düşünme zamanıdır. Kimin olmasının yanında nelerin olabileceğinin hesabı iyi yapılmalıdır. Gider ve gelir hesaplanmalıdır.
Günü birlik tepkilerden, anlık hamasi siyasetlerden uzak aklı selim düşünülmelidir. Çünkü duruma göre verilen tepkiler, şekillenmiş bütün hareketler, manipülasyonlara açıktır.
Uzun soluklu hedefleri belirleyip ilkeler ortaya konulmalıdır. Ayrıca herkes yaptığı planın bedelini ödeyecektir. Türk Milleti üzerinde gerek iktidar , gerekse muhalefet kumar oynama lüksüne sahip değildir.
Provası yok bu hayatın…
Ne yeniden yaşamak mümkün,
Ne de yaşadıklarını silmek.
+++     +++    
Yazımı  M. Akif Ersoy’un bir söylemi ile bitireyim.
Sofuluk satıyorsun, elinde boy boy tesbih,
Çevrende dalkavuklar; tapınır gibi, la- teşbih !
Sarı, cübbe ve şalvar, hepsi istismar, riya
Şekil yönünden sanki; Ömer’in devri, güya !
Herkes namaz oruçta, hepsi sözünü dinler !
Zikir Kur’an sesinden, yerler ve gökler inler !
Ha bu din, iman,takva; inan ki hepsi yalan
Sen onları kendine taptırırsın vesselam !
Derdin davan sadece, nefsi saltanatın,
Şimdilik putu sensin, tapılan menfaatin !
Hey kukla kafalı adam, dinle sözümü tut
Bunların dilinde hak;  ama kalbi dolu put !

Bu yazı toplam 810 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.