1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. ABDÜLMECİD HANIMIZ
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

ABDÜLMECİD HANIMIZ

A+A-

HİKAYE :Esbeku ma beyyni hümayun baş katibi Ferid efendiden bizzat işitmiş olanlardan biri validi kesiru’l-mehamid hazreti padişahı sitayişi esnasında dimişdir ki:
Cennet mekan Sultan Abdülmecid Han hazretleri marazı mevtlerinde bab-ı aliden gönderilen maruzatı yatak odasına getirüb kendüleri yatakda oldukları halde Ferid efendi merhuma okutturub iradati şehanelerini zabt itdirmeğe itayad buyurmuşlar idi. Bir gün maruzat arasında Medine-i münevvereye aid bazı evrak zuhur eylediğinden yatakdan kıyama iktidarları olmadığı halde iki taraflarına birer yastık koyddurub iki dizleri üzere oturdular ve ellerini önlerine getirib edibane bir vaziyet aldıkdan sonra evrakı mezküreyi betallerine varıncaya kadar kıraet eddirüb iktiza-i halin hemen icrasını emir ve irade ve derhal vaziyetlerini değiştirib ser şevketi efser mülükanelerini vesadeye irade buyurdular. Rahmetüllahi rahmeten vasiah. (Mirati Medine c.s.554-555)
Büyük alim Şemseddin-i Fenari’nin gözlerine ömrünün sonuna doğru perde gelip görmez oldu. Bir gece Peygamber efendimizi rüyasında gördüğünde, Resulullah efendimiz; “Taha suresini tefsir eyle.” buyurunca; “Yüksek huzurunuzda Kur’an-ı Kerim’i tefsir etmeye gücüm olmadığı gibi, gözüm de görmüyor.” diye cevap verdi. Peygamber efendimiz bir parça kumaşı gözlerinin üzerine koymuş, uyanınca Fenari’nin gözleri açılmış ve kumaş parçasını gözlerinin üzerinde bulmuştu. 
Bu halin şükrünü yapabilmek için ikinci defa çok yaşlı olmasına rağmen hacca gitti. Dönüşünde Receb ayında Bursa’da 1431 (H.834) yılında vefat etti. Kabri Bursa’da, Keşiş Dağı eteğindeki Maksem adı verilen semtte yaptırdığı mescidin yanındadır. Caminin yanında bir medresesi ve pekçok hayır eseri vardır.
Eyyüp Sabri Paşa; Fenari merhumun gözlerine a^ma arız olmasının sebebini nakleder ve demişlerdir ki: Mevlana Fenari( Lühumu ulema’yı arz ekl etmez) mazmununda mervi olan hadisin sıhhatini tasdıkda tereddüd ile tahkık içün bir çok zaman evvel vefat etmiş olan üstadı Mevlana Alaaddin Esved hazretlerinin mezarını açup merhum müşarun ileyhin cesedi şerifini zamanı hayatında olduğu gibi kemali letaif üzere terünaze (terütaze)olarak bulmuş ve binaen aleyh Hadisi Şerifi mezkür hakkındaki şüphesi zail olup fakat makbereden ayrıldığı sırada kulağına;
“Mazmunu hadisi meymune yakın ve tamaninet hasıl iddinmi? Danai zamair beyyinayi serair hazretleri seni nuru basıreden mahrum itsün!” sadayi hatifisi vasıl ve o dakikada gözlerine ılleti ama arız olmuştur. İnteha.(Miratülmedine c.2) Mulla Fenari hazretlerinin rasülüllah s.a.v. yanında değeri çok büyükmüş ki, tekrar şifa bulmasına şefaatçı olmuşdur Elhamdülillah Feteemmel….Cenabı Hak sonumuzu hayreylesin Amin…vesselamü menittebealislam ve nebiyyina s.a.v…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum