Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

ABİDE

A+A-

Genelkurmay kayıtlarına göre 253 bin, gönüllüler ile beraber 272 diyen de var, 284 gün devam eden ve her gün bin şehit verdik diyenlere göre 284 bin şehidimizin adına, 1960 yılında Çanakkale boğazın asla geçilemeyeceğinin sembolizesidir bu Abide.  

      Bu büyük Abide’nin dört ayağı vardır. İçten yakarıya doğru baktığınız da ay yıldızlı bayrağımızı bütün ihtişamıyla görürsünüz. Edincikli Mehmedimiz burada şehit olmuştur. Ve yine burada yaralı şehidimiz baygın vaziyette, su suuu diye inler iken gözünü açınca ilahi ikram suyunu içtikten sonra şehit olduğu yerdir.

     Ziyaretlerimizi bu Abide’den kuzeye doğru gittiğimiz zaman Yarbay HASAN BEY ANITINA varıyoruz.

    YARBAY HASAN BEY ANITI

      11 Temmuz 1915 günü 17, Al. Kur. Yarb. Hasan Beyin şehit düştüğü yerdir. Şahadet esnasında” Neden zahmet buyurdunuz Ya Rasülellah” dediği yerdir. Mehmet Akif Ersoy’un;

      Ey şehit oğlu şehit isteme benden makber.

     Sana ağuşunu (Kucağını) açmış bekliyor peygamber,

 sözünü  burası için söylemiştir. Ve efendimiz s.a.v.in Çanakkale savalarına iştirak ittiğininde açık bir işaretidir. Zaten Cemal ÖĞÜT hocanın hacca gittiğinde karşılaştığı manzaradanda anlaşılmaktadır.

       Öylene kadar olan ziyaret yerlerinde dolaşırken yorulmayı dahi unutuyorsunuz. Ama bu şehit dedelerimizi daha fazla ziyaret yapabilmemiz için, bu manevi ziyafetlerden daha fazla istifadeleşebilmemiz, savaş alanındaki yorgunluğumuzu biraz olsun atabilmemiz için maddi enerjiye de ihtiyacımız var. Bu düşünce ile Alçı tepe köyünde öğlen yemeği ihtiyacını görmek için mola veriyoruz. Oradan da SARGIYERİ ŞEHİTLİĞİMİZE.

      SARGIYERİ ŞEHİTLİĞİ

      Buradan, Alçı tepe’ye yakın mesafe de SON OK ŞEHTLİĞİ, karşı tarafta 80 araba, şehitlerin kemiklerini hürmeten toplayan, Nuri YAMIT paşa anıtına nazar ederek Zığındereyi ( Sargıyeri şehitliği) ni ziyaret ediyoruz. Yani burası en büyük seyyar hasta hanelerimizden birisidir. İlk yardım hastanesi de denebilir. Burada,  tahminen kırk bin insan can vermiştir. Burada sadece kendi yaralılarımız değil, yaralı yabancı askerlere de yardımda bulunulmuştur. Dolayısı ile burada şehit edilen Mehmetçiğin yanı sıra, binlerce yaralı düşman askerleri öldürülmüştür. Yani kendi adamlarına dahi acımayan canavardan da beter yaratıklar…

      Sargı yeri şehitliğimizden de gözü yaşlı ayrılıyoruz. Buradan harbin kuzey cephesine doğru devam ediyoruz. Her şehitliğimize, Ecdadımıza uğramamız zaman açısından müsait olmadığı için, Fatihalarımızı, selamlarımızı göndererek, gözümüzün görebildiği yerlerdeki şehit Mehmetçiklerimizi, gönlümüzde onlar hala hayatta imiş gibi canlandırarak, 46. 47. Alaylar derken 57. Alaya varırız. (devam edecek)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.