1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Acele İşe Şeytan Karışır mı?
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Acele İşe Şeytan Karışır mı?

A+A-

Henüz okumaya başladığınız bu satırların ne anlatacağını da merak ettiğinizden olsa gerektir ki okumaya başladınız. Çünkü merak duygusu öğrenme isteğine içeriden açılan bir kapıdır.

Bu satırların size ne anlatacağının yanında kendinizi tanıyıp anlamanız çok önemlidir. Çünkü kendinizi tanıdığınızda başkalarını daha iyi tanırsınız. Bu nedenle şimdi değil ama yazıyı bitirdikten sonra aynada kendinize bir bakmanızı öneriyorum.
Hemen bir ayna bulup kendi yüzüne bakanlar olmuştur diye düşünerek devam etmek istiyorum. Fakat yazıyı okumayı bırakanlar varsa onların da aceleci bir kişiliğe sahip olduklarını düşünmeye başladım. Çünkü böylesine önemli bir konuda yazıyı yarım bırakıp gitmiş olmayı bir türlü anlamıyorum. Unutmayın, hiçbir zaman sizden ne istendiğini ya da istenmediğini anlamadan eyleme geçmeyin. Yoksa hata yapma payınız artacaktır. Bu nedenle bu acelecilik konusunun dinimizdeki yerine de bir bakmak istiyorum. Çünkü hayatımızı düzenlerken sıkça başvurduğumuz dinimizin birçok soruna çare olan bir yaklaşıma sahip olduğunu biliyoruz.
Ayeti kerime’de Rabbimiz; “İnsan pek acelecidir.” [İsra 11] diye buyurmuştur ve bu aceleci yönümüze dikkat etmemiz gerektiği konusunda bir vurgu vardır. Ayrıca bir hadis-i şerifte de “Acele şeytandan, teenni Rahmandandır.” [Tirmizi], acele yapılan işlerin olumsuz sonuçlar vereceği ifade edilmiştir. Yahut da “acele işe şeytan karışır” hadisinde gerçek anlamda bir ifade vardır. Yani şeytan acele yapılan işlere daha kolay etki ve yönlendirmede bulunabilmektedir. Hadis’te geçen teenni kavramı ise ilerisini düşünerek acelesiz iş görme, ağır davranmayı ifade etmektedir.
Bu ayet ve hadisler bize acele işin hayırlı olmadığını, hayırlı sonuçlara götürmeyeceğini anlatmaktadır ki acele ettiğimiz birçok konuda bunu deneyimlerimizle de test etmiş oluruz. Yolda giden bir şoförün daha erken ulaşmak için hızlı araba kullanması, bir öğrencinin sınavlarda heyecan veya benzeri nedenlerle acele etmesi de daha çok hata yapmasına neden olmaktadır. Hatta ve hatta ki cevabını iyi bildiği soruları dahi yanlış yanıtlayan öğrenciler de vardır. Örneğin; öfkeli iken acele etmemek kişide oto kontrol için yardımcı olmaktadır.  
Özellikle gençlerde oto kontrol eksikliğinden ve duygularını yönetmedeki yetersizlikleri ve acelecilikleri onları daha çok hatalar yapmaya sevk ediyor. Maalesef bazen de telafisi güç ya da olmayan hatalar daha kötü sonuçlarla yüzleşmelerine neden olmaktadır.
Çocuklardaki acelecilik de anne baba tutumları ile gelişen bir kişisel özelliktir. Özellikle otoriter aile yaklaşımında büyüyen çocuklarda acelecilik davranışlarla kendini göstermektedir. Çocuklara olumlu davranışları kazandırmaya çalışırken de kısa zamanda sonuç almaya çalışmak da yararlı olmayacaktır.
Bazı gelişmeler hemen olmaz, bireyin uyum sağlaması için bir zamana ve sürece ihtiyaç duyar. Bütün bu bilgilerden acele işe şeytanın karışmasının yanında nasıl karıştığı sorusuna da aradığımız cevapları az da olsa öğrenmiş olduk. Selam ve dua ile.
Bu yazı toplam 935 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.