1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Açık Uçlu Soru Telaşı
Açık Uçlu Soru Telaşı

Açık Uçlu Soru Telaşı

Özel Hatem Lisesi Psikolojik Danışmanı Sümeyra Özdilek, bu yıl LYS’de ilk defa açık uçlu soruların sorulacağına belirterek “Açık uçlu soruların cevapları bir kelime, bir sayı ya da bir cümle olarak kodlanacak. Öğrenciler telaş içerisinde. Ama bu telaşa hi

A+A-

Milyonlarca öğrencinin beklediği YGS başvuruları dün başladı. 4-18 Ocak 2017 tarihleri arasında başvuruşların olacağı YGS için ayın 19’una kadar da ücretlerinin yatırılması gerekiyor. YGS Sınav ücreti 60 TL olurken, 4-17 Nisan 2017 tarihleri arasında başvuruları başlayacak olan LYS içinse her oturum için öğrenciler 40 TL ödeyecek.
Özel Hatem Lisesi Psikolojik Danışmanı Sümeyra Özdilek, sınav başvuruları hakkında bilgi verdi. Özdilek, “Öğrenciler ilk olarak internetten başvuru yapacaklar ve ardından ilgili bankaya gidip 60 TL ücretini ödeyecekler. Bu bankalar Halkbank, Akbank, Ziraat Bankası, Türk Ekonomi Bankası ve Kuveyt Türk Katılım Bankası. Ayrıca ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan ‘Ödemeler’ alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilirler.” diye konuştu.

180 VE ÜZERİ ALMAK GEREKİYOR
LYS’den tercih yapmak isteyen öğrencilerin YGS’den 6 puan türünden 180 ve üzeri puanı almaları gerektiğini dile getiren Özdilek, sınav saati konusunda da öğrencilere uyarılarda bulundu. Özdilek: “Önceden sınav saat 10’da olduğunda 10’a kadar sınava girebiliyordu. Ama şimdi öyle değil. 10’da sınava gireceksek en geç saat 9.45’de sınıfta olmak zorunda.9.45’ten itibaren hiçbir şekilde öğrenci sınıfa giremeyecek. Saat 9.00’da okulda bulunmak zorundalar.” ifadelerini kullandı.



AÇIK UÇLU SORU SORULACAK
Bu sene ilk defa LYS’de bir değişikliğe gidildiğini ve açık uçlu soruların sorulacağını belirten Özdilek, cevabın bir kelime, bir sayı ya da bir cümle olacağını ve bunun kodlanacağını kaydetti. Özdilek: “Şu an elimize örnek soru kitapçığı olmadığı için de biz de tam olarak bilemiyoruz. Ama ifade edilen şekil bir sayı, bir kelime ya da bir cümlenin kodlanacağı şeklinde. Bu uygulama bu sene ilk defa uygulanacağı için herkes merak ediyor ve telaş içerisine giriyorlar. Ama bu sadece bir kişiye ilk değil, hepimize ilk. Onun için öğrencinin olaya nasıl baktığıyla alakalı öğrenciler sonuç alacak.” dedi.

ZAMANI İYİ DEĞERLENDİRİN
Sümeyra Özdilek öğretmenliklere 240 bin barajının, hukuk fakültelerine de 150 bin barajının getirildiğini söyleyerek bu sıralamaya giremeyen öğrencilerin eğitim ve hukuk fakültelerini yazamayacağının altını çizdi. Ayrıca YGS’de yer alan öğretmenliklerin ve ilahiyatında LYS’ye geçtiğini dile getiren Özdilek, sözlerini ailelere uyarılarda bulunarak şu şekilde sonlandırdı: “Belli konular vardır ve her sene mutlaka sorulur. Diğer konulara oranla yapılması kolay olan üniteler vardır. Şu son kalan 2 ayda öğrenciler bunlara çalışsın. Yani şu son 2 ayda yapılabilecek en mantıklı şey bir adım öteye geçebilmek ben ne olacağım ya da kaç net yaparsam şu mesleğe giderim kaygısından çok 50 net yapıyorsa 55 ‘ e çıkarmaya çalışmalılar. Aileler de bu zamanda dikkatli olsunlar. Çocuklar ders çalışmaya başladıklarında onu kaldırıp sofra kurulacak ya da yemek yapılacak demesinler. Öğrencinin çalışabilmesi için belli bir ışık, ısı ve bir masa, sandalye en azından olması gerekiyor. Öğrencinin bireysel ve ekonomik yönden kafasındaki problemler de çözülmeli. Bu okuduğunu anlamasını engelliyor.”/Nagihan ÇAPKIN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.