1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Açılım, Daha Ne Kadar Can Sıkacak?
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Açılım, Daha Ne Kadar Can Sıkacak?

A+A-

Devlet Babalık yaptı.
İnsanların bir çok isteğini yerine getirdi.
Eksikler, yanlışlar varsa düzeltiliyordu.
Anadolu’da bin yıllık geçmişimizle herkesin eşit, herkesin kardeş olduğu vurgulandı.
Kürt hakları dendi.
Açılım dendi.
Benin yazımı takip edenler belki hatırlarlar. Ben bu açılım işine taaa temelden karşı olduğumu her fırsatta yazdım, söyledim.
Konya’ya gelen sözde akil insanlar grubuna otelde sorduğum soru birçok kişiden alkış alırken, birçok kişide benim sorumu beğenmemişti.
Keşke diyorum, benim gibi düşünenlerle birlikte biz haklı çıkmasaydık.
Habur’da mahkeme kuruldu. Devletin savcısını, hakemini bu hainlerin ayağına gönderdik. Habur’dan girenler şov yaptılar. Devletimizi, bayrağımızı küçük düşürücü sözler söylediler. Bunlara dur dendi.
Sonra açılım adına, tavizkar davranıldı. Çok fazla açmak istemiyorum. PKK tam biterken, verilen arada bu lanet, hain, kalleş örgüt yeniden toparlandı. İşte gelinen nokta ortada…
PKK yine zorda. Hatta bitmek üzere.
Bu hain örgütün siyasi uzantısı olan parti yetkilileri ısrarla “açılım süreci devam etsin. Müzakereler başlasın” diye bastırıyorlar.
Ne açılımı, ne müzakeresi…
Terör örgütü ile müzakere masasına oturulur mu ?
Köy, kent, isimleri değiştirildi.
Mesele isim değildi ki…
Önce Bitlis’in Güroymak ilçesi Ermenice Norşin, Mudanya’nın Zeytinbağı Rumca Trilye oldu. Şimdi de Rize’nin Murat köyünün adı Lazca Komilo yapıldı.

Türkçe isimlerinin değiştirilmesine devam ediliyor. Son olarak Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi’ne bağlı 600 nüfuslu Murat Köyü’nün Lazca eski adı olan Komilo’yu almak için yaptığı başvuru İçişleri Bakanlığı tarafından onaylandı.
Türkiye’yi eyalet sitemine doğru götüren açılım sürecinde, dönemin İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 13 Kasım 2009’da TBMM’de yaptığı konuşmada adı değiştirilen yerleşim birimlerine eski isimlerinin verilmesinin orta vadeli plan olduğunu söylemişti.
Önce Bitlis’in Güroymak ilçesine Ermenice Norşin adı verildi, ardından Mudanya’ya bağlıZeytinbağı Beldesi’nin adı da Rumca Trilye oldu. Şimdi de Rize’nin Murat Köyü’nün ismi Lazca Komilo yapıldı.
Komilo Köyü Muhtarı Lütfü Sezgin, bir yıl önce köy adının değiştirilmesi için yaptıkları başvurunun onaylandığını belirterek, köy adının Komilo olarak değiştiğini söyledi. Sezgin, “Köyümüzün adı Lazca ‘Komilo’ olarak biliniyordu. Başvurumuzla resmen bu adı almış olduk. Komilo Lazca’da Tanrıça anlamına geliyor” dedi. Daha önce de Bitlis’in Güroymak ilçesine Ermenice bir isim olan Norşin adı verilmişti. Mudanya’ya bağlı Zeytinbağı Beldesi’nin adı da Rumca Trilye’ye dönüştürülmüştü.
Komilo adını alan Murat Köyü resmi olarak ilk Lazca köy adı oldu. Muhtar Lütfü Sezgin, “Başvurumuzla resmen bu adı almış olduk. Komilo Lazca’da Tanrıça anlamına geliyor” dedi.
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “İki Dilli Hayat Projesi” kapsamında şehir isimlerinin tabelalarda Türkçe ve Kürtçe olarak yazılacağını açıklamıştı. Bu projeye o zaman BDP’li belediyelerin tamamı katıldı. Gelinen süreç, sonunda özerklik çalışmalarına kadar dayandı. Son olarak kentlere ayrılıkçı söylemlerle hendekler açıldı ve bölge tam anlamıyla terör merkezleri oldu ama, uyanan devlet bu hainlerin hakkında gelmek için yoğun biçimde mücadele veriyor. Tabi ki, şehitlerimiz, akan kanlar işin cabası…
Şimdi bizi idare edenler ve devlet eski yalanlara, tuzağa düşmemeli ve yeniden “kandırıldık” dememelidir. Burası Türkiye ve Burada kimliğinde TC yazılı herkes yaşamaktadır. Kimsenin bir birinden ayrıcalığı yoktur. Önemli olan kardeşçe yaşamaktır.
Yukarıdaki yazıyı dikkatlice okuduğumuzda Kürtçe açılımın, bundan sonra nerelere kadar gideceğini kestirmek için bilgin olmaya, kahin olmaya gerek var mı?


 

Bu yazı toplam 180 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.