1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. AÇLIK SINIRI !
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

AÇLIK SINIRI !

A+A-

Yüce Mevlamdan dileğim şudur
Üç ayların, mubarek günleri yaşadığımız şu günlerde  Allah kimseyi açlıkla, susuzlukla sınav yapmasın.
Ama arkasından da şunu belirtmek isterim.
İsraftan da kaçınmalıyız. Zaten  Yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerimde mealen:
Yiyiniz, içiniz ama israf etmeyiniz demektedir.
Maalesef günümüz dünyasında ve Türkiye’de öylesine bir israf ediyoruz, öylesine  ekmeği, diğer gıdaları  çöpeatıyoruz ki, rakamları gördüğümüzde tüyümüz diken diken oluyor.
Buna mukabil yine dünyada ve özellikle Afrika ve Asya’da açlıktan ölen  binlerce insan olduğunu biliyoruz. Biz ise genelde şükretmesini bilmiyoruz.
Bunun yanı sıra geçinmek içinde her şeyden önce paraya ihtiyacımız vardır.Türkiye Kamu-Sen'in araştırmasına göre, Şubat'ta dört kişilik bir ailenin asgari geçim sınırı 5 bin 458 lira olurken açlık sınırı 2 bin 58 lira oldu. Bizim asgari ücretimiz ise yaklaşık bir 600 TL.
Bu rakamla nasıl geçinilebilir.
Burada döküm yapmak istemiyorum ama, her şey ve hayat oldukça pahalı.
Türkiye İstatistik Kurumundan (TÜİK) alınan şubat fiyatlarına göre yapılan araştırmada, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 2 bin 679 lira 96 kuruş olarak hesaplandı.Bu devletin kurumun resmi tespitidir.
Dört kişilik ailenin asgari geçim haddi ise 5 bin 458 lira 74 kuruş olarak belirlendi. Buna göre, dört kişilik ailenin asgari geçim haddi, bir önceki aya göre yüzde 0,82 artış gösterdi.
İş bulupta çalışabilen ,çalışan tek kişinin açlık sınırı bir önceki aya göre yüzde 0,64 yükselerek 2 bin 58 lira 75 kuruş oldu. Türkiye'de dört kişilik ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı şubatta 2 bin 104 lira 60 kuruş olarak hesaplandı.
Allah hepimize yardımcı olsun.
Yukarıda da belirttiğim gibi, israftan kaçınmamız gerekir.
+++      +++   
Bir ileti :
Erulaş Derya, isimli kardeşimin tavsiyesini de sizinle paylaşıyorum

Küçük bir tavsiye : 
Hayatta yaptığın seçimler seni sen yapar. Güveneceğin insanı da, üzüleceğin insanı da sen belirleyeceksin. Hayatında görmek istediklerini hayatına buyur edecek, istemediklerini uğurlayacaksın. Hak edeni aşk bilecek, senin kıymetini bilmeyenin de hakkını teslim ederek sensizliğe yolcu edeceksin. Olur olmadık insanlar için kalp ağrısı çekmeyecek, onları acına ortak etmeyeceksin. Çünkü zaman dediğin şey, şimdidir. Bir başkası için şimdiyi kaçırırsan, gelecekte kendinden geçmiş olacaksın. Bunu unutmayacaksın...

Bu yazı toplam 169 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.