1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Adalet Bakanlığı duyurdu! Uzlaşma sağlanan her dosya için bir fidan dikilecek
Adalet Bakanlığı duyurdu! Uzlaşma sağlanan her dosya için bir fidan dikilecek

Adalet Bakanlığı duyurdu! Uzlaşma sağlanan her dosya için bir fidan dikilecek

Adalet Bakanlığı, onarıcı adalet sistemi kapsamında uygulanan uzlaştırma müessesesinde uzlaşma sağlanan dosya sayısı kadar fidan dikilmesi planlandığını duyurdu.

A+A-

Adalet Bakanlığı, Türkiye genelinde yaygın olarak uygulanan uzlaştırma müessesesi ile ilgili çevre duyarlılığını gösteren bir proje üzerinde çalıştığını açıkladı. Bakanlık, uzlaşma sağlanan dosya sayısı kadar fidan dikimi yapılması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı ile işbirliği yapılacağını belirtti.

Ceza hukuku alanında alternatif uyuşmazlık çözüm yolu olan uzlaştırma, taraflar arasındaki uyuşmazlıkların cezalandırıcı bir süreçten işbirliğine dayalı bir süreçle çözümü sağlamakla birlikte, suç mağdurlarının haklarının korunmasına ve suçtan kaynaklanan zararların telafisine imkan vererek suç faillerinin de topluma kazandırılmasını amaçlıyor.

Toplumsal dayanışma örneği olan edimlerle sonuçlandırılan uzlaştırma uygulaması ile 1 Ocak 2017'den bugüne kadar 992 bin 108 dosyada uzlaşma sağlandı. Taraflar uzlaşma edimi olarak, mağdurdan veya suçtan zarar görenden özür dileme, maddi veya manevi zararın karşılanması, bir kamu kurumu veya kamu yararına hizmet veren özel bir kuruluş ile yardıma muhtaç kişi ya da kişilere bağışta bulunma, kamu yararına hizmet veren kuruluşlarda çalışma, şüphelinin topluma faydalı birey olmasını sağlayacak programa katılması gibi konular da belirleniyor.

'7 bölgede 3'er şehir belirlenecek'

Türkiye'nin 7 bölgesinde, Adalet Bakanlığınca bölge bazında önerilecek üçer şehir arasından, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın belirleyeceği ve uygun göreceği yerlerde, her bir bölgede sağlanan toplam uzlaşma sayısı kadar fidan dikilecek. Bu şekilde ülke genelinde yapılan ağaçlandırma çalışmalarının desteklenmesi hem de uzlaştırma kurumunun vatandaş nezdinde ve kamuoyunda farkındalığı arttırılacak. Öte yandan, uzlaştırma sürecinin sonunda uzlaşma sağlanan dosyaların bir kısmında taraflar, fidan ya da ağaç dikilmesi karşılığında uzlaşarak hem uyuşmazlıklarını onarıcı adalet anlayışı çerçevesinde çözümlenmesine hem de çevre bilincinin oluşmasına katkı sağlayacağı ifade edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.