1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Adalet Mülkün, Doğruluk Ahlakın Temelidir
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Adalet Mülkün, Doğruluk Ahlakın Temelidir

A+A-

Nasıl bir eğitim sistemimiz, nasıl bir aile yapımız, nasıl bir cemiyet hayatımız var ki, bu diyarlarda epey zamandır kendi içinde tutarlı, kendi içinde dengeli, adil, mert, kahraman, yiğit insanlar fazla yetişmiyor. Dolayısı ile kaliteli insanların azaldığı günümüzde siyasi görüşü; dini inancı, etnik yapısı, sosyal sınıfı ne olursa olsun; sağcısıyla solcusuyla, Türküyle Kürdüyle, Alevi'siyle Sünnisiyle, tarikatçısıyla nurcusuyla, kemalistiyle liberaliyle, koministiyle faşistiyle, demokratıyla darbecisiyle… “Hah şöyle yav! Aferin bravvo adama! Bak, nasıl yamulmudan, (affedersiniz) kıvırmadan, dobra dobra, doğruya doğru, eğriye eğri diyor ” diyebileceğimiz mert, yiğit kahraman insanlara pek rastlanmıyor.
Ülkeyi ilgilendiren siyasi ve sosyal olaylara insanlarımızın bakış açısına bir bakın! Hiçbir grup veya kişi dün ak dediğine bu günde ak, dün kara dediğine bu günde kara,diyebiliyor mu? Böyle diyebilen kaç kişimiz, kaç grubumuz var bu ülkede?

"Dilimizi Eğip Bükmeyelim"
Mesela darbeler… Bu konuda, sağcı solcu, dindar kemalist, batıcı ulusalcı dediğimiz gruplara bakalım! Ne diyorlar darbeler hakkında? Darbeler kendi işlerine geliyorsa “Kahraman ordu!” gelmiyorsa, “bu ABD işi, bu ihanet!” demiyorlar mı? Yine aynı gruplar, ABD - siyasetçi ilişkileri konusunda nasıl davranıyorlar? Sevdiğimiz, tuttuğumuz siyasi lider ABD ile görüşürse “Eh ne yapalım dünyanın gerçekleri”; tutmadığımız lider görüşürse, ” işte bakın! Amerikanın adamı, satılmış, emperyalizmin uşağı…” demiyorlar mı? Sevdiğimiz, bağlı bulunduğumuz, grup, lider bir yanlış yaparsa ; “evet bu yanlıştır! Ben bunu kabul edemem” diyen kaç kahramanımız var? Mesela: Dün bazı savcılara bazı polislere “kahraman” diyenler bu gün onlara “hain”; dün bazı savcılara bazı polislere aynı hain diyenler bu gün onlara “kahraman” demiyor mu? Dün bir gruba kurtarıcı gibi sarılanlar bu gün o grubu en büyük ihanetle, tersi dün aynı grubu emperyalizmin uşağı olmakla suçlayanlar bu gün onlara; “aslanlar, kahramanlar, ülkenin yüz akları!” diyerek sahip çıkmıyorlar mı? Hakem bizim takım lehine yanlış da olsa bir karar verince adil, aksini yaparsa satılmış olmuyor mu…?
Bana bir grup gösterin ki her zaman dengeli davranmış, her zaman adil olmuş, kendi aleyhine bile olsa hakkı ikame etmiş olsun? Maalesef ülkemizde böyle bir sosyal, dini, siyasi sınıf veya topluluk yok? Bu yazıyı okuyan kardeşlerimizden biri çıkıp bana : “ falan grup çok tutarlı, çok düzgün, çelişkisi yok…” desin, ben de ona gereken cevabı vereyim. Maalesef bu çelişkileri en çok yaşayanlardan birisi olarak yazıyorum bu satırları.
Bu böyle gitmez, gitmemeli. Milleti, Cemiyeti ayakta tutan en önemli manevi direğin adalet olduğunu kat'iyen unutmadan ve bu direği hem şahsi, hem aile, hem cemiyet, hem devlet hayatımıza hakim kılmak için ne gerekirse yapmak; doğruya doğru, eğriye eğri diyecek insanlar yetiştirecek bir sosyal yapıyı, bir eğitim sistemini, bir aile yapısını oluşturmak zorundayız. Çünkü bizler Müslümanız ve kitabımızda Allah'ımız şöyle buyurur:” Ey iman edenler, kendiniz, anne-babanız ve yakınlarınız aleyhine bile olsa, Allah için şahidler olarak adaleti ayakta tutun. (Onlar) ister zengin olsun, ister fakir olsun; çünkü Allah onlara daha yakındır. Öyleyse adaletten dönüp heva (tutkuları)nıza uymayın. Eğer dilinizi eğip büker (sözü geveler) ya da yüz çevirirseniz, Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan haberi olandır. (Nisa Suresi, 135)
Bu ayetin manasına sadık, mert, yiğit, kahraman… insanlarla dolu bir cemiyet oluşturmak hepimizin birinci vazifesi olmalı değil mi?Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.