1. YAZARLAR

  2. Kadir İYİANLAR

  3. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 15.yıl değerlendirmesi
Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR

Kadir İYİANLAR
Yazarın Tüm Yazıları >

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 15.yıl değerlendirmesi

A+A-
Adalet ve Kalkınma Partisi kuruluşunun 15. yılını kutladı. Kendilerine daha nice yıllar dileyerek  hizmetlerine bir göz atalım.
Duble yollar, hızlı tren, barajlar, şehirlerarası yeni bağlantı yolları, hastaneler...
Hızlı kalkınma, gelişen şehirler ve alt yapı, yeni köprüler…
Yeni havaalanları ve çok uygun şartlarda hava yolu taşımacılığı…
Ücretsiz kitap, fatih projesi, Dershanelerin kapatılması…
Özgür eğitim, başörtü sorununun ortadan kalkması, açığı kapalısı, insan haklarına saygı…
Birileri diktatörlük, tek adamlık dese de daha fazla demokrasi...
Daha çok üniversite, daha fazla öğrenci, daha fazla mezun...
Daha çok ev, daha çok araba ve refah seviyesi hızla yükselen bir kesim...
Paradan 6 sıfır atılması ve IMF’den kurtuluş…
Kendilerine yaptıkları hizmetlerden dolayı çok teşekkür ederiz.
Yukarıda saydıklarım 15 yıllık Adalet ve Kalkınma Partisinin artılarıydı...
Gelelim eksilerine…

Öncelikle adil gelir dağılımı sağlanamadı. Vatandaşın yüzde doksanı açlık sınırıyla, yoksullukla boğuşurken, yüzde 10’luk kesim bolluk ve refah içerisinde yüzüyor.
Asgari ücretlinin, emeklinin tabii ki işsizin hali içler acısıdır...
1 Ocak 2005’de paramızdan 6 sıfır atıldığında 1 dolar 1.33 kuruş iken bugün 3 TL’ye sırtını dayamıştır.
Türk lirası 15 yıllık AK Parti döneminde de hızlı şekilde değer kaybetmeye devam etmiştir.
İhracatın ithalatı karşılama oranı ortalama yüzde 65’ler düzeyinde kalmış hep dış ticaret açığı veren ülke olarak, dış sermayeye, dış borca medet ummaya devam etmişiz.
Dünyada faizler tarihinin dip seviyelerindeyken biz de hem dolardan hem de faizden tatlı para kazanma mevcudiyeti aynen devam etmiştir.
Hükümetin en çok övündüğü hizmetlerden biri de sağlık hizmetleridir. Doğru... Başlangıç çok güzeldi, vatandaş özel-kamu istediği hastanede muayene oluyor, ilacını istediği yerden rahatlıkla alıyor bunun içinde sadece ilaç bedeli ödüyordu. Özel hastaneler ise makul bir fiyat çıkarıyordu…

Sonra hükümet sosyal güvenlik açıklarını bahane ederek, ilaç farkı almaya başladı, sonra bazı ilaçları ödememeye, ardından da sağlık ocağından başlamak üzere üniversite hastanelerine kadar her biri farklı muayene ücreti almaya başladı. Emeklinin her ay maaşından bir de nüfus çok hasta varsa, ayda aşağı yukarı 100 TL kesilmeye başladı..
Özel hastanelerde fiyatlar zengine hizmet eder ücret tarifelerine ulaştı... Bir vatandaş, muayene artı bir iki tahlil dersen, 150 TL’den aşağı çıkamaz hale geldi..

Sen gel de asgari ücretliysen veya emekliysen bu hastanelerde muayene olabiliyorsan ol...
Adalet, hak ve özgürlük alanında bir çok adımlar atan iktidarın zamanında alabildiğince hırsızlar türedi, her yöntemi kullanarak vatandaş her şekilde mağdur edildi, caydırıcı yasalar olmayınca da bir kapıdan giren diğer kapıdan çıkar hale geldi.. Polisin yakaladığını, hakim serbest bıraktı..

Cezaevlerinde FETÖCÜ çetelere  yer açmak için yeni sistem getiriliyor.. yaklaşık 40 bin kişi yararlanacakmış, yani artık cezaevlerini fullayınca, yavrum bi daha hırsızlık yapma, adamın evine, işyerine girme tamam mı bak cezaevlerinde yerimiz yok, adam dövene niye dövdün deyip, Sayın Ahmet Davutoğlu’nu tehdit edeni bıraktığımız gibi  şu şu suçları işlememişsin. Hadi seni denetimli serbest bırakıyoruz diyeceğiz.

Eğitim konusunda 15 yılın her yılı dökülen bir seviyede Milli Eğitim Bakanlığı.. Bir türlü dikiş tutmadı, En fazla bakan değişen alandır..
HER SEFERİNDE YENİ BİR SİSTEM.. Ne düz liselerin anadoluya ne meslek liselerinin Anadoluya yada teknik liseye dönüşmesi eğitimde kaliteyi artırmadı..
Eğitimde kalite okul adları değiştirmekte değil, uygulanan eğitimle, materyalle ve eğitmenle sağlanır.
Orta ve liselerde eğitim kalitesi düşükte ,  Üniversitelerimize, eğitim fakültesi mezunlarına ne demeli.. Çok üniversite çok kaliteli mezun demek değil, oralarda  dökülüyor..  KPSS alan sınavı net ortalamalarına bakarsanız görürsünüz.
Daha çok yazılacak şeyler var, bugünlük bu kadar diyelim..

Umarım Konya da adını vatandaşa sorsak yüzde 99 unun, 5 tanesinin ismini sayamayacağı çok değerli milletvekillerimiz ve AK parti il ve ilçe başkanlarımız eksileri hükümete duyurmada gereken özeni gösterirler.
 
 
 
 
Bu yazı toplam 267 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.