1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. ADAM GİBİ ADAMLAR, ADAM GİBİ SİYASETCİLER
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

ADAM GİBİ ADAMLAR, ADAM GİBİ SİYASETCİLER

A+A-

Geçtiğimiz günlerde Atiker Konyaspor’un Göztepe ile oynayacağı maç öncesinde spor sayfasında Konyaspor’a sahip çıkılmasını, Konyaspor’a sahip çıkmayanların Konyalıyım demeye hakkı olmadığına dair bir yazı yazmıştım.
Bu yazım olumlu veya olumsuz çok tepki aldı.  Tabi ki küfür, hakaret olmadığı sürece okuyucularımızın her türlü tepkisi başımızın üzerinedir. Ancak şu kadarını söyleyeyim bu yazı olumsuz olmaktan çok olumlu tepki aldığı için bende kendimi vermek istediğim mesaj yerini bulmuştur diye kendimi teselli ettim.
Şimdi  Konyaspor’da Fenerbahçe sonrasında bir yapılanmaya gidileceği belirtiliyor. İnşallah gelecek sezon bu haftalarca yaşadığımız kabusu yeni sezonda yaşatmazlar. Hesabı, kitabı buna göre yaparlar.
Peki dönelim konumuza,
24 Haziran’a seçime kaç gün, kaç saat var ?
Bunlarla kafanızı meşgul etmeyin.
Zamanı geldiğinde bir vatandaş olarak oyumuzu sandığa gidip, vicdanımızın sesini de dinleyerek vereceğiz.
Yalnız ben buradan bir şey hatırlatmak istiyorum. İnanıyorum ki, bu hatırlatmam birçoğunuzun beyninde kalacaktır. Seçime, sandığa giderken hatırlayacaksınız.
Adam gibi adamlar lazım bu ülkeye ve Konya’mıza…
Parti rozetinden çok, İlkeleri olan, en ufak bir rüzgarda sağa sola yalpalamayan,  doğruya doğru, yanlışa yanlış diyebilen vatanını ve bayrağını seven,  bunlara gönülden bağlı. Cumhuriyete, demokrasiye aşık adam gibi adam siyasetçiler lazım.
Hata yaptığında bunu kabul eden ve halktan özür dilemesini bilen, barışı savunan hak ve hukuktan ayrılmayan siyasetçiler. Aldatmayan, aldatılmayan yöneticiler lazım.
Hakaret yapmayan, belden aşağı vurmayan, seviyeli, örnek siyasetçiler lazım.
Ülkenin değerlerini koruyan, çevre ile barış içinde yaşayan, yeşile sahip çıkan, vesayet altına girmeyi kabul etmeyen yöneticiler lazım.
Sahibinin sesi olmayacak.
Doğrulara katılıp, yanlışlara karşı çıkacak insanlar lazım.
Gerektiğinde dikilecek, dik duracak.  Haksızlık karşısında susmayacak,gerektiğinde gemileri yakacak isimler lazım bu ülkeye.

Türkiye’miz ve Konya’mız 24 Haziranda böyle insanları Ankara’ya göndermesi lazım. Bu işin hatırı, satırı kalmadı. Meşhur bir laf vardır:
Önemli olan ülke, millet, bayrak ise gerisi teferruattır.
Belki içinizden bazılarınız bugün bunlar yok mu diyebilirsiniz.
Bunun takdirini size bırakıyorum. Benim tarife uyan, beni istediğim gibi olanlara bir sözün yok.
Mesela hatırladığım kadarıyla  yakın geçmişte   Konya’dan bir Vefa Tanır, bir Mehmet Keçeciler, bir Faruk Sükan çıktı. Bunlar aklıma geliverenler. Mutlaka  bunlara benzer vekillerimiz, senatörlerimizde olmuştur. Ancak iz bırakan işte bir elin parmakları kadar olanlar. Bundan fazlasını  bana söylerseniz sevinirim. Dediğim gibi bugünde istisnalar var. Ancak ismini verdiğim isimler kadar olmadılar.Mesela  Konya Belediye Başkanları olarak Bir A. Hilmi Nalçacı ismi hala belleklerimizde yerini en üst seviyede  durmaktadır.
Yazımı  Şair Neyzen Teyfik’in dörtlüğü ile bitirelim.
Kime sordumsa seni doğru cevap vermediler; 
Kimi alçak, kimi hırsız, kimi deyyus! dediler...
Künyeni almak için, partiye ettim telefon:
Bizdeki kayda göre, şimdi o mebus dediler! ..
Gönlüm ister ki, kimse bu dörtlük içinde olmasın. Ancak istisnalar bir kenara bırakılırsa böyleleri yok mu ? Takdiri sizlere bırakıyorum.

Bu dörtlüktekileri meclise göndermeyiniz artık.  Duygularınızla değil, aklınızla, size vereceği, devlet ve millet için çalışacağına inandığınız insanlar sizi mecliste temsil etsinler. Bugün partilerin adayları belli olacak. Bir bakın içinde sizi temsil edecek, adam gibi çalışacak, vatan, millet, bayrak, din için mesai yapacak kaç kişi bulacaksınız. Onun için vicdanınıza danışıp, sandığa öyle gidiniz ve oyunuzu ona göre veriniz.
Bu milletin yalana, dolana, hamasete ihtiyacı yoktur.  Bazıları diyor ki, gazeteci taraf olacaktır. Doğru, gazeteci taraf olacak ama, ben doğrudan yana tarafım. Başkaları ne derse desin. Eğer gazeteci taraf olacaksa, taraf olmadığı tarafın doğrularını kim yazacak?
Taraf olup, kafasını kuma sokanlar olacağıma, ok gibi doğru ve tarafsız olurum. Doğruları yazmaya Allah izin verirse devam ederim. Kalemimi satmadım, satmayacağım. Kimsenin de lütfüne şükürler olsun ihtiyacım yoktur.Hamaset yapmadan, kimseyi karalamadan, kimseyi de övüp yalakalık yapmadan yoluma devam edeceğiz. Sevenler beni böyle sevsin, sevmeyenler de kendileri bilirler.

Bu yazı toplam 333 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.