1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Adam Gibi Olanı Bulalım
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Adam Gibi Olanı Bulalım

A+A-

İktidar ile muhalefet hep çekişegelmiştir. Bu dünyanın her yerinde böyledir.Ancak çekişmenin bazen dozu kaçmaktadır vebunu en iyi de ülkemizde görmekteyiz.İktidar kavgası insanlığın tarihi ile vardır.
Dünya kurulduğundan bu yana insanlar; güç, kuvvet, servet, yetki, ayrıcalıklı olmak için acımasız olmuşlardır.
Öyle ki, istisnaları bir kenara bırakırsak hırsız, yalancı, üçkâğıtçı, dalavereci, katliamcı, terörist, cinsel sapkın insanlar popüler. Ve bu tipler; insanları peşlerinden sürüklüyor. Liderlerine tapınırcasına bağlı insanlar, sersemleşmiş bir şekilde peşlerinden gidiyorlar.Çoğu insanda okuma, düşünme, sorgulama yok. Ne var? Gütmek ve güdülenmek var.
Kimileri din’i, yoksulluğu, ideolojileri, eşitliği, özgürlüğü, adaleti, masumiyeti, mağduriyeti,Kimileri de; şiddeti, despotluğu, zorbalığı esas alarak iktidar mücadelesi vermiştir. Bunda zaman zaman başarılo olanlar da vardır.İnsanlar günlük yaşamlarında birbirlerine sık sık bazı tanımlamalar getirir.
Tanımlama; karşıdakinin kişilik ve davranışı tanımlamada ölçüttür. Bunun yanında övmek ya da eleştirmek için de kişilik ve davranış tanımlaması yapılır.
En çok kim ya da kimler uyuyor? Her kelime tanımına uyan tip, karşıt kesimle mücadele içinde midir?
Adi, Ahlaklı, Ahlaksız, Ahmak, Ajan, Akıllı, Akılsız, Alçak, Aldatan, Amerikancı, Arapçı, Asalak, Aşağılık, Aymaz, Önemli olan kimseyi taklit etmeden bir yabancı yazarın dediği gibi yüzde yüz insan kendi olmalıdır.
Becerikli, Beceriksiz, Beyinsiz, Bozguncu, Bozuk düşünceli, Bölücü, Bidon kafalı olmaya gerek yok.
Candaş, Cani, Cemaatçi, Cesur, Cinsi sapık, Çapulcu, Çarpık, Çeteci, Çinci, Çukur, Çürümüş,Dansöz, Deccal, Deli, Dengeli, Dengesiz, Dinci, Din Düşmanı, Din sömürücüsü, Dinsiz, Dolandırıcı, Dönek, Dönme, Dürüst, insanlar günümüzde oldukça çoktur. Ancak Dürüst ve samimi insanları bulmakta oldukça zordur.
Toplumumuzda ayrıca Eğitimli, Eğitimsiz, Emperyalist, Ergenekoncu, Epilepsi, Fasık, Faşist, Feraset sahibi, Fırıldak, Fitneci, Gerici, Gırtlağına kadar batmış tip, Haddini bilmez, Hain, Haysiyetsiz, Hırsız, Hizipçi, Hokkabaz, Irkçı, İblisin çocuğu, İftiracı, İğrenç, İkiyüzlü, İstismarcı, İşbirlikçi,Kafatasçı, Kalleş, Kanunsuz, Katil, Kaypak, Kepaze, Kıskanç, Kimliksiz, Kirli dolaplar çeviren kafa, Kirli tertipçi, Komik, Korkak, Köle tüccarı, Kör, Kumarbaz, Küfürbaz, Küreselci,Lanetli, Lekeli, Levanten, Lions,Mafya, Mason, Mezhep kışkırtıcısı, Millet düşmanı, Münafık,Namussuz, NATO’cu, Numunelik ,Omurgasız, Onursuz, Orospu, Ölçülü, Ölçüsüz,Palavracı, Paranoyak, Patavatsız, Pespaye, Pişkin, Provakatör,Rezil, Riyakar, Rotaryen, Rusçu, Rüşvetçi,Sahtekar, Sakat, Salak, Sefil, Suçlu, Suratsız, Şaşı, Şerefsiz, Şikeci, Şizofren,Tapınak şövalyesi, Tarikatçı, Taşeron, Tecavüzcü, Terbiyesiz, Terörist, Teşhirci, Tiksinti veren,
Utanmaz, Üçkâğıtçı, Ümmetçi,Vatan haini, Vicdansız,Yalaka, Yalancı, Yalan makinesi, Yamuk, Yandaş, Yeteneksiz, Yiyici, Yüreksiz,Zalim, Zeki, Zihinleri travmatik kişileri de görmek mümkündür. Bunlar içinde adam gibi adamı bulmak ve insanların kime güveneceğini seçmesi de oldukça zordur.

Evet; kafanızda kimin kim olduğu netleştiyse; o zaman bir yere not edin. Her an o kişi hakkında düşünceleriniz, değişim ve dönüşümlerle sizi yanıltabilir.
Doğru ve gerçekçi kanaatinizin oluşması halinde; Vay be demez, nasıl oldu diye hayıflanmaz, tüh be nasıl da yanıldım diye üzülmezsiniz. Yapılması gerekene odaklanır, neticeye yönelirsiniz.
Kim kimdir bilmek tanımak anlamak ve anlatmak gerekir. Tanıyın, bilin ona göre davranın olmaz mı? Hayal kırıklığı yaşamazsınız. İnsanlara da hayal kırıklığı yaşatmazsınız.
Ben adamım, sen değilsin demogojisi yaratmayalım ama ,adam gibi adam olmayana güvenme. Hayal kırıklığı yaşarsın.
Yazımı Aşık Veysel’in bir sözü ile bitireyim. Aşık Veysel diyor ki:
“Adam olmayana , düşman bile olmam.”
 

Bu yazı toplam 210 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.