1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Aday Adayları Ve Vizyonları !..
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Aday Adayları Ve Vizyonları !..

A+A-

Yerel seçimler için süre de süreçte hızlı akıyor.
Vatandaş yerel yöneticilerini seçmek için sandık başına gitmeye yaklaşık 5 ay kaldı.
Partilerde aday belirleme çalışmaları harıl harıl devam ediyor.
Her aday adayının kendilerince vizyonu var. Bu büyüleyici özellik ve vizyonlarını gerek başvurdukları partiye, gerekse vatandaşa ve sivil toplum kuruluşlarına anlatma çabası içindeler.
Yerel seçimlerde partilerin en yoğun olduğu ve kılı kırk yararak aday belirleyecek siyasi kuruluşlardan birisi AK parti, diğeri MHP.
CHP ise belli yerlerde adayı çok zor belirleyecek. Bunlar içinde en zor olacak gibi görülen İl İstanbul, Ankara ve Antalya ve bazı lokal iller.
Konya’da en iddialı ve çekişmenin odak noktasında AK parti bulunuyor. Büyükşehir Belediye Başkanlığı da dahil olmak üzere, Meram, Karatay, Selçuklu ilçesi ve diğer ilçelere büyük bir talep var. AK parti Konya’dan emin görünüyor ama, sandıktan kimin nasıl çıkacağına da vatandaş karar verecek. Bazı Konyalı vatandaşlar ise değişimden yana görünüyor. Bu değişim rüzgârına geçmişte AK partiye oy veren vatandaşlardan da katılımın olduğu görmekteyim. Yine Konya’da bazı ilçelerde MHP oldukça iddialı. Gizli bir ittifakla MHP yine elinde bulundurduğu ilçeleri alabilir. Geçmiş yerel seçimlerde AK partinin Konya’daki oy oranı Türkiye’de rekora ulaşmıştı. Bu seçimlerde bu oranın biraz döşeneceği düşünüyorum. Türkiye genelinde ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Bülent Arınç arasında esen soğuk rüzgarın ve Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın özel hayata müdahale şeklindeki sözleri özellikle ortada olan seçmeni tedirgin etmesi bu seçimlerin kaderini değiştirebilir. Ancak daha zamanın olduğunu da bildirmek lazım.
Simdi aday adayları yiğitler gibi er meydanında boy gösteriyorlar. Adaylıkları kesinleşen adaylar er meydanında peşrev çekmeye başlayacaklar. Şimdi tüm aday adayları hangi partiden olursa olsun “Ben, ben, ben” diyorlar.
Bu satırları yazdığım saate kadar birçok aday adayı ile karşılaştım. Mevcut Başkanları dinleniyorum. Hepsinde bir heyecan, hepsinde bir endişe ve bir çoğu da kendinden emin görünüyor. Aday adayları ise kendilerince bu yolda tutunacak bir dal bulmuş görünüyor.
AK partiden aday adayı olarak boy gösteren, kendini anlatmaya çalışan birisi de Harita Mühendisi, Şehir plancısı Oktay Mermer.
Oktay Mermer bizi ziyaret etti ve kendisini yaklaşık yarım saat dinledim. Bendeki intibaı dolu dolu bir kimse. İşinde ve aday adaylığında iddialı. Konya’nın Akören ilçesi nüfusuna kayıtlı. Ankara’da ikamet ediyor. Ancak babası ve çevresi Konya’da bir ayağı bu nedenle Konya olduğunu gördüm. Konya Selçuk Üniversitesi mezunu. Ankara’da çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik yapmış.
Burada şunu belirteyim.
Onlarca aday adayını bugüne kadar dinledim. Her partiden bazı aday adayları lütfedip gazetemizi ziyaret edip, projelerini, Konya için, aday oldukları ilçe için projelerini, yapacaklarını anlatıyorlar. Bunlar içinde taahhütlerini ve projelerini kağıt üzerine sıralayıp bize veren tek aday adayı olarak belirtmek gerekirse sadece Meram Belediye Başkan aday adayı Oktay Mermer’in gördüm.
Şimdi aday adayı Oktay Mermer’in Meram için projelerinden satırbaşları ile bahsetmek istiyorum. Meram’da büyükşehir ile birleşerek, halkın mutlu olacağı planlar ve revizyonlar,
Kentsel dönüşüm planını tek seferde yapıp bitirmek. Bu konutlar yapılırken, yeşile, sosyal donatıya, alış-veriş merkezlerine, ibadet ve eğitim yerlerine, problemsiz ve layık olduğu biçimde hizmet sunmak. MERAMAY market oluşturacak. Kültür Merkezi yapımını gerçekleştirecek.
Her vatandaş kendisine 24 ulaşabilecek. Doğal ve sit alanları korunacak.
Yaşlıyı, engelliyi, fakiri- fukarayı ve ihtiyaç sahiplerini muhtarlarla tespit edip belediye hizmetlerinden asgari şekilde yararlandırılacak.
Tabi ki proje sayısı oldukça çok.
Benim düşünceme kalırsa, Konya bir değişim yaşamalıdır. Nasıl olur bilmem ama, farkı görmesi için bu bir şans olacak.
Diğer bir dileğim ve isteğim ise Konya’ya hizmet edecek, ufku geniş, siyasi kimliğinden arınmış, Konya’yı büyütecek kimselerin belediye başkanı seçilmesidir.
 

Bu yazı toplam 273 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum