1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. Aday Listelerinin Açıklanmasına Son Bir Kaç Gün Kala
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

Aday Listelerinin Açıklanmasına Son Bir Kaç Gün Kala

A+A-

Geri sayım başladı. Açıkçası bu işlere artık fazlaca bulaşmak istemiyorum. Ama yine de değinmeden edemiyorum. Aday adayları kendilerine sıraladıkları medh-ü senalarla başarıya ulaşabilecekler mi? Bekleyip göreceğiz. Ama bu konuda bir netice alacaklarından pek emin değilim. Birçoğu kendini kabul çabasıyla aslında kendi ayağını kaydırıyor. Ama farkında değil. Özellikle çok iddialı başlayıp yola düşen bazı arkadaşların sesinin kesilmesini bu gerçeği yakalamış olmalarına bağlıyorum. Milletvekili olabilmek için ciddi misyon sahibi olmak lazımdır. Mevcut listedeki aday adaylarını şöyle bir gözden geçirdiğimde bu vasfa haiz aday adayı sayısı iki elin parmaklarını geçmez. Güncel yaşantılarında tanıdığım birçoğunun egosu dağları aşmıştır. Bazıları bu aralar tevazu ayaklarına yatıyor olabilir. Onların bu dümenine kapılmamak lazımdır. Normal yaşantılarında ki yapılarına ve yaptıklarına bakmak her zaman daha doğrudur. Bir kişinin aslı neyse odur. Vitrine çıkardığı görüntüsü değildir. Bu yüzden her fırsatta üstüne basa basa temas ediyorum. Milletvekili adayı olabilmek için kişilerin kendi rızasına tevdi metodu yanlıştır. Koca Konya’mızda kim milletvekili olmak istemez ki? Sizce kaç kişi çıkar. Bence en az 500.000 kişi aday olmak isteyecektir. Geriye kalanlar çocuklar ve yaşlılardır. O halde aday tespitinde : “Kim aday olmak istiyor? Parmaklarını kaldırsın bakayım.” Şeklinde bir tarzı doğru bulmuyorum. Boş verin demokrasi ağızlarını… Demokrasiye kalırsa iki lafı bir araya getiremeyen ve hakkın halkını savunamayacak onca insan bile vekil adayı olabilir. O halde bu kadar sınırlı sayıda ismi tespit edebilmek için 76 milyonluk bir ülkede sadece 550 kişinin tespiti için bahisler açılması saçmalıktır.

Birde şu komik duruma bir bakar mısınız?
Parayı bastıran aday adayı olabilir.
Ama parası olmayana şinanay da yavrum şinanay…
Yani parası olan insan yükselebilir. Olmayan ise hiç bir halt olamaz.
Yahu sadece Konya’dan örneklendirerek durumu bir netliğe ulaştıralım. Sadece 14 milletvekili göndereceğiz. Daha öncede ifade ettiğim gibi bu sayı üç partinin oy dağılımına göre pay edilecek. Sadece iktidar partisinin geçen seçimde yakaladığı oy oranını tekrar yakaladığı ve 11 vekili meclise taşıdığını varsayalım. Bunun ilk sırası sayın başbakana ait. İkinci ya da kazanacak bir sırayı da halkın beklentisi doğrultusunda Recep Konuk aldığını farz edelim. Mevcut vekillerden beşini de listede göreceğimiz düşüncesinden hareketle kalan 4 koltuk için 200’ün üstünde aday adayı itiş kakış içerisinde kendini ispat etme uğruna türlü manevralar icra ediyor.
Hiç değilse o dört koltukta yer alacak isimler, Konya’nın sorunlarını dile getirmede bilgili kişilikler olsun. Örneğin Konya’mızın önceki borsa başkanı M. Uğur Kaleli Beyefendi alanında uzman bir kişiliktir. Oturduğu makamın hakkını verebilecek yetiye sahip ve babacan yapılı bir insandır. Hatta Konya’mızın büyük çoğunluğu kendisinin tarım bakanlığı yapabileceğine Recep Konuk’a nazaran daha yüksek şans vermektedir.
Teşkilat yönetimlerinden illa ki bir isim olacaksa Ahmet Sorgun ismi aday adaylığı başvurusu olmasa da uygun bir isim olacaktır.
Geriye kalan isimlerden harmanlama yapmak imkânsızdır. Tanıdıklarımdan bir kısmı zaten hedefini rant odaklı çizmiştir. Çünkü normal adaylık başvurusu öncesinde bu konuda zaten yeterince nam yapmışlardır. Daha yiyip bitirecekleri ne kaldıysa halen sahneleri zorlamaları midemde kasılmalara sebebiyet vermektedir.
Kalan bir kısmı da sadece gürültücü kesimdir. Yüksek ses maharetiyle insanlarımızı hiçbir yararı olmayan klişe laflarla etkilemeye çalışırlar. Ağızları dolu laftır. Ama sadece laftır. Bilimsel dayanağı yoktur. Meclise gittiklerinde yapacakları yegâne görev, parmak kaldırmak dışında; diğer parti vekilleriyle ağız dalaşı yapmak ve tartaklamaktır.
Diğer bir kısmı da sadece yalakalık odaklıdır. Mevcut statükocu yapı üzerinde şartsız kayıtsız denilenleri tatbik etmek ve olan biten her şeye boyun eğmektir. İleri hedefleri yoktur. Bütün amaçları vekil olabilmekti. Sonrasında da kıyak emeklilik şartlarından doyasıya istifade etmekti.
Hiç kendisi yerine empati yaparak daha liyakatli isimleri önerecek adam gibi bir adam sizce çıkar mı?
Ben cevabını biliyorum. Sizi de kendi özgür düşüncenizle baş başa bırakıyorum.
Bu işin temelinde kul haklarının ihyası olduğu fikrini öne çıkarabilen ve hesap gününün sahibi karşısında dimdik durup duramayacağını hesaba katan var mı? Bunu dahi tefekkür edemeyen kişiler aday olup kazansa ne olur? Bugünü kurtarmak zaten onlar için ana hedef değil miydi? Evet, bir kısmı belki bugünü kazanacaklar. Peki, yarını kazanabilecekler mi? Göreceğiz.
İşin özü bir haftaya kadar her şey belli olur. Bakalım hangi kriterlere göre aday tespiti ortaya çıkacak? Ak Saray iradesi mi? Hükümet iradesi mi? Liyakat ehlinin tespiti mi? Torpiller kervanı mı? Yandaş etkisi mi? Mevcut kadrolardan birilerinin iki dudağının arası mı?
Ülkemize milletimize hayırlı olsun.
 

Bu yazı toplam 254 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.