Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Adaylar !

A+A-

Yerel seçimlerin yapılmasına yaklaşık 2 aydan biraz bir zaman kaldı. Türkiye’de 17 Aralık’ta yaşanan yolsuzluk iddialarından sonra, bunun getirdiği deprem siyasi arenayı toz- duman ederken, belirsizlikleri de beraber getirdi.
17 Aralık öncesinde Türkiye’de ve Konya’mızda en çok aday adayı AK partiye idi. Ancak yaşanan olaylar, işi flug hale getirdi.
Bir taraftan Cemaat kavgası ve çekişmesi, diğer taraftan hukuk ve HSYK kavgası, AK partide yaşanan sıkıntılar ve istifalar, sanki yerel seçimleri gölgede bırakır hale getirdi.
Buna karşın bazı deneyimli, eski belediye başkan aday adayları da başvurularını geri çekti. Bana ulaşan haberlere ve iddialara göre Altınekin’de daha önce bu partiden belediye Başkanı seçilen Sırrı Ezdemir bir tanesi…
Sızan haberler ve iddialar doğru ise Konya’da aday adayları çeşitli nedenlerle bir türlü belirlenemezken, yaklaşan seçimler nedeniyle de aday adaylarını heyecan bastı.
Nabızlar, kalp atışları, şekerler ve tansiyon yükseliyor.
Geçtiğimiz gün AK parti üst kurul toplantısı Başbakan R. Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı, ancak bir karar çıkmadı. Öyle ki, ne partinin üst yönetim kurulu üyeleri, ne milletvekilleri hiçbir şey bilmiyor, kimsenin ağzından bir şey alınmıyor. Bu durum senaryo zenginliğine neden olmaktadır. İktidar Partisinde herkes nefesini tutmuş, Ankara'yı bekliyor...
CHP ve MHP’de adaylar ise artık gün yüzüne çıkıp, yol almaya başladı. AK parti’nin büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek günler önce açıklandı. CHP’in büyükşehir Belediye Başkanı harita mühendisi İbrahim Işık. Partinin 22 ilçe adayları da belli oldu.
CHP İl Başkanı Mevlit Büyükkarpuz “ AK parti 32 başkan diyor, MHP 32 başkanı alacağız diyor. Biz ise hiç kimsenin öngörmediği bir sonuç alacağız. Şu anda ilçelerde başkanımız yok. Büyükşehir’de mecliste temsilcimiz yok. Mart ayında bunların hepsi tepe taklak olacak ve bizimde temsilcilerimiz olacak. Sayı vermeyeyim ama, herkes şaşıracak. CHP yolsuzların peşindedir” diyor.
MHP’ye bakıyorum MHP CHP ve AK partiden çok farklı bir perspektiften bakıyor ve 1 Nisan’da Türkiye’nin ve Konya’nın görüntüsü değişecek. Bu millet kimin ne yaptığını görüyor ve Türkiye nasıl bir çıkmaz içinde, nasıl bir yönetimle yönetiliyor. Her şey ortada. Biz geçen yerel seçimlerin üstünde bir sonuç bekliyoruz. Mevcut Başkanlarımızın çalışmaları ortada. Şu anda büyükşehir Belediye Başkanımızı genel merkezimiz belirleyecek. Konya’da ve Türkiye’de seçimlerde MHP büyüyecektir” dedi.
Yani seçimler yaklaşıyor. Herkesin beklentisi farklı. Herkes banım pekmezim tatlı diyor. Sandık önümüze ha geldi ha gelecek... Ne var ki, gerek vatandaşta, gerekse çarşı pazarda ve partilerin merkezlerinde ciddi bir seçim havası esmiyor. Halkın ve esnafın iki derdi var. Birincisi yolsuzluklar ve HSYK için meclisteki kavgayı kim kazanacak?
İkincisi ise geçim derdi. Ekonomi nereye gidiyor?
AK Parti'nin dışında Konya'da siyasi partiler hemen hemen aday açıklamalarını bitirmek üzereler... Geçen seçimlerdeki heyecanı ve hareketliliği pek görülmese de Saadet Partisi de seçim fitilini ateşliyor. Yakında adaylar açıklanacak.
AK parti’nin ilçe adayları açıklandıktan sonra fotoğraf ve seçim müziği daha netleşecek. Ancak görünen odur ki, 17 Aralık depremi tüm dengeleri olumlu ya da olumsuz etkilemiştir.
AK partinin adayları açıklandıktan sonra özellikle ilçelerle ilgili bir değerlendirme daha yapmaya çalışacağım.
Şimdilik bir fıkra ile yazımızı noktalayalım.
1977 seçimleriydi. AP Genel Başkanı Süleyman Demirel İzmir’den başlayıp seçim için Ege’ dolaşıyordu. Denizli, Aydın, Muğla yolları hınca hınç seçmenlerle doluydu.
Bunu gören Demirel şöyle dedi:
“Acıyorum şu muhalefet partisine. Bakın bütün oylar bize gelecek. Ben halka dönüpte şu zavallı partiye de birkaç oy verin diyemem ki…”

 

Bu yazı toplam 207 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.