1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Adaylar Ve Sorular
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Adaylar Ve Sorular

A+A-

Yaklaşan Yerel seçimler için AK parti “17 Aralık Depremi”nin de etkisiyle biraz gecikmeli de olsa belediye başkan adaylarını belirleyip açıkladı. Konya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı daha önce açıklanmıştı.Adayların belirlenmesinin ardından bir açıklama yapan AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, adayların Konya ve partileri için hayırlı olmasını söyledi . Bizde bu dileğe katılıyoruz. Sorgun belirlenen adayların büyük bir titizlik ve hassasiyetle yürütülen uzun bir çalışmanın ardından belirlendiğinin altını çizdi.
Başkan Ahmet Sorgun, “Bilindiği gibi 30 Mart Yerel Yönetimleri Seçimleri’nde partimizi temsil edecek ve Konya’ya hizmet etme hedefindeki adaylarımızın belirlenebilmesi için uzun bir süredir çalışma yürütüyordu. Milletvekillerimiz ve ilçe başkanlarımızın katılımı ile Genel Merkezimizde organize edilen programla da Konya adaylarımız belirlendi. Öncelikle tüm adaylarımızı tebrik ediyor; hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Her biri birbirinden kıymetli, birikimli olan tüm adaylarımız, çevresinde saygın ve AK Parti davasını layıkıyla taşıyacak niteliktedirler.
Zira bu seçim sadece bir seçim değil; Türkiye’nin demokratikleşmesi ve ülkemizin her anlamda daha ilerilere ulaşması için önemli bir aşamadır. İnanıyorum ki milletimiz bunun farkında olarak tercihini yaparak ülkesine sahip çıkacaktır” dedi.
Şimdi benim aklıma geldi. 12 Eylül referandum’unda AK parti aynı şeyleri söylemiş, HSYK’nun yapısını değiştirmişti. Şimdi bu kavga yeniden alevlendi. Eğer her operasyon, her yolsuzluk iddiaları ile bozulan yapı değişecekse daha çok demokratikleşme arayışı yapacak gibiyiz.
Yine İl Başkanı Ahmet Sorgun yukarıdaki açıklamasında adayların çok titizlikle belirlendiğini belirtiyor. Ben ve toplumun büyük kesimi, ilgili kişiler buna çok inanmıyorlar. Çünkü son sözü Başbakan R. Tayyip Erdoğan söyleyen bir siyasi kurumda seçimden, demokrasiden bahsetmek biraz tuhaf gelmektedir. Hatta öyle ki, birkaç Konya Milletvekiliyle yaptığım aday belirleme görüşmesinde bana söyledikleri aynen “ Kimsenin müdahili söz konusu değil.Biz karışamıyoruz" demişlerdi. Burada acaba bir yanlışlık yok mu ? Sorgun mu doğru söylüyor, yoksa Milletvekilleri mi ?
Bazı mevcut belediye Başkanları aday gösterilmedi. Bazı aday adayları da aday olamadılar. Haydi aday adaylarına bir şey diyemem ama, mevcut başkanlar içinde demek ki, bazıları AK partiyi görevleri çerçevesinde temsil edememişler. Bunlardan nasıl bağlılık bekleyeceksiniz?
AK Parti'nin ondört belediye başkanı koltuklarını kaybettiler, aday listelerinde çizik yediler...Meram, Akşehir, Beyşehir, Cihanbeyli, Karapınar, Derebucak, Güneysınır, Yalıhüyük, Yunak, Taşkent, Hüyük, Akören, Ahırlı, Emirgazi belediye başkanları yeniden aday gösterilmedi...
Düşünüyorum da bu tablo parti içinde 17 Aralık depreminden daha büyük sarsıntı yaratacak ve 30 Mart’da yansıyacak gibi geliyor.
Bundan sonra hem merkez hem de ilçeler enteresan gelişmelere sahne olabilir.
AK Parti Teşkilatı’nın, Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı'yı hangi gerekçe ile değiştirdiğini açıklamalı Konyalı seçmene ?Diğerleri içinde aynı şey geçerli . Mevcut başkanların ne eksikleri, ne yanlışları var ? Burada belirtmem gerekirse ve adayların hemen açıklanmasından sonra yaptığımız anketler gösteriyor ki, MHP’nin Adayı Hakkı Altuntaş Meram’da şansını biraz daha yükseltti.
Yine yaptığım araştırmalara göre Mesela Tuzlukçu ilçesinde daha önceki seçimlerde CHP’den seçilen Mustafa Sak, daha sonra bu partiden istifa etti. Şimdi AK partiden aday gösterildi. Acaba Mustafa Sak AK partili mi ? Yoksa seçilebilme potansiyelinden dolayı mı aday gösterildi.
Altınekin Belediye Başkanı Ali Poçan’ı pek çok bölge insanı istememektedir. Bunlar anketlerle belirlendi. Neden yeniden aday gösterildi.
Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşcı ve ekibi kendinden emindi.Ancak tespitlerime göre Beyşehir’i Bayındırlılar idare ediyordu. Ancak halk Tayyip Erdoğan’a oy veriyordu. Cemaat olayları söz konusu idi. Eski Başkan Adil Bayındır MHP’yi destekliyor. CHP’lilerde aynı durumda. MHP’ Süleyman Şenol’un şansı yükseliyor. Yine Hüyük ilçesinde Dr. Sadık Sefer bu ilçenin ilk belediye başkanı. İlçeye çok hizmetleri var. MHP’nin şansının yüksekliği kendisini gösteriyor. Benim tespitlerim doğru ise ilçeler bazında AK parti şimdiden yarısını kaybetmiş görünüyor. Bu soruların ve kafaları karıştıran olayların açıklanması gerekir.
Tabi ki siyasette 24 saat çok şeylere gebe. Bekleyip göreceğiz. Gelecek yazımlarımda ilçelerin adaylarını ve ilçeleri irdelemeye devam edeceğim.
 

Bu yazı toplam 275 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum