1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Adem Ve Şeytan !
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Adem Ve Şeytan !

A+A-
Şunu belirterek yazıma başlamak istiyorum. İnsanın algısı, akıl, bilim ve sanata yönelmesiyle gelişir.
Kimse “öküz altında buzağı aramasın!” Çünkü bu güne kadar hiç kimse öküzün altında buzağı bulamamıştır.
Dünya tarihi, İl çağlar, insanların, hayvanların varlıklarını sürdürebilmek için sürekli mücadeleyle geçmiş.
İnsan; beslenme barınma ve güvenlik için beyinsel özelliklerini geliştirmiştir. Bazen aklıyla, bazen içlerinde bazılarının dünya dışı varlıklardan aldığını söylediği düşüncelerle yaşamını düzenlemeye geliştirmeye çaba sarf etmiştir.
Hz. Adem’den günümüze kadar geçen zamanda meydana gelen temel olaylardan, canlıların ortaya çıkışından ve gelecekte bizi bekleyen tehlikeler, insanın kendi bilgileri ve görgüleri içinde ilgi alanıdır.
Hz.Adem’in çocuklarının gerçeği anlama, bilme, öğrenme alanları; Dinler, ideolojiler, felsefi akımlar olurken, İblis’in çocuklarının aldatmasına, yönlendirmesine maruz kalmışlardır.
Öylesine ki; ilk insanlar olarak varsayıma dayalı öngörülerde bulunmuştur Ademe biat etmem diyen iblis algılanmış. Adem ile İblis’in çocukları arası savaş her alanda sürmüştür.
Hz.Adem’in çocukları, iyiliği, dürüstlüğü, hakkı, adaleti, paylaşımı, aklı öne alırken bilimle gerçekler dünyasını algılarken, İblis’in çocukları; her türlü kötülüğün fesadın yetenekleriyle donanmıştır. Yüce yaratanımız Hz. Ademi yaratınca Hz. Adem ve isyan eden iblis farklı adlar kabullenilmiştir.
Zaman içinde her gelen uyarıcı da görüş ve düşüncelerine inanan insanlar ayrışmış. Ancak iblisin çocukları aynı özeliklerini devam ettirmişlerdir.
Hz.Adem’in çocukları; akılla, bilimle, sanatla özgür düşünmeyi, sorgulamayı, bilgiyi esas alırken, İblis’in çocukları; Adem’in çocuklarının en zayıf yanlarını etki altına almıştır. Dinin dogmalarını hurafeleri gerçekmiş gibi yansıtarak, dünyevi serveti, yalanı, dolanı, talanı, aldatmayı, vahşeti, katliamları telkin etmiş ve bugün bu durum dünyada sürüp gitmektedir.İblis’in çocukları ile Adem’in çocukları arasında sonu gelmez çatışma devam ediyor.İblis’in çocukları; fesatlık tohumlarını sürekli ekmektedirler.

Bilim; önce özgür düşünmeyi, kuşku duymayı, sorgulamayı, eleştirmeyi özümlemiş , kimliğinin bilincinde, özgür bireyi gerektirir. Akılcı yetkin birey; Dünyada İlk insan, İlk peygamber Hz. Adem’in çocuğunun olduğunun bilincedir. İblisin çocuklarından temelde bu nokta ayrışır.
Akılcı yetkin birey; kendi kimliğini bir topluluk içinde tanımlamak zorunda olmayan bireydir. Kendi kimliğinin farkındadır. Özgür düşünebilir, sorumlulukla yaşamını düzenleyebilir.
İblisçi düşüncenin oluşturduğu kültür; özgür bireyi onaylamaz, kendini dini kavramları kabul eden ama ona göre düşünmeyen ve yaşamayan, tanımlayan bireyi olumlar.
İblis’in çocukları; doğru bildiklerini söylemez söyleyemez, özgür düşünmez özgür düşünemez, hatta özel yaşamlarını bile istedikleri gibi düzenleyemez.
Hz.Adem’in çocukları olan akılcı yetkin birey ise bağımsızdır. Kimseye yaranmaya çalışmaz. Açık sözlüdür. Doğru bildiklerini söylemekten kaçınmaz. Allah’a ve peygamberlerine, kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e inanır. Bunların yol göstericiliğinde yoluna devam eder.
Günümüzde münafık, bölücü, fesat, karıştırıcı ve insan kılığında iblisleri görmemiz lazım. Yoksa bir gün gelir maazallah bizde kanabiliriz.
 
Bu yazı toplam 102 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.