1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. ADI YEREL AMA SONUCU GENEL SEÇİMLER…
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

ADI YEREL AMA SONUCU GENEL SEÇİMLER…

A+A-

Bir ay boyunca yazılarımda dikkat ettiyseniz yerel seçimlere dair detaylı yorumlamalarda bulunmamaya azami gayret gösterdim. Ortalık o kadar bulandırılıyor ki, haklı ile haksızı ayırt etmede çaresiz kalan vatandaş bir o yana bir bu yana savruluyor. Yarından sonra er meydanı kurulacak. Yapılan çalışmaların, konuşmaların, tartışmaların sonucu ortaya çıkacak. 
Genel bir durum değerlendirmesi yaptığımızda, bu yarıştan AK Parti ile MHP’nin yer aldığı Cumhur İttifakı başarıyla çıkacak gibi görünse de bu başarı önceki seçimlerde olduğu gibi açık ara farkla olmayacaktır. Çünkü bezginlik oluştu. CHP, seçim boyunca oldukça başarısız bir strateji izledi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun parti içinde etkin görünme ve dilediği gibi yönlendirme amaçlı çabaları halkın nezdinde kabul görmedi, görmeyecek. Çünkü Türkiye ikircikli siyaseti sevmiyor. Artık net duruş bekleniyor. Herkesin eteğinde ki taşları dökmesi ve mahalli idarecilik anlamında ortaya yapabileceklerini koyması gerekir. 
Dediğim gibi CHP yine kaybedecek. Çünkü bu seçim çalışmalarında elinden geldiğince gizlemeye çabaladığı HDP ile dirsek teması farkındalarsa halkın sinir uçlarına dokunuyor. CHP ne olursa olsun, sonunda oy kaygısı da olsa HDP ile herhangi bir dirsek temasına girmemeliydi. İşte bunun cezasını halk yarından sonra CHP’ye kesecek. Birlikte göreceğiz. Kılıçdaroğlu halkın nezdinde kaybettiği itibarını bir daha asla kazanamaz. Ne hikmettir bilinmez ama zannımca kendini o koltuğa taşıyan merciler her kimse bu seçimde de  onun üzerinden oyuna devam etme kararı aldılar. Seçim sonrası yenilgiyle CHP içinde kazan fokur fokur kaynayacak. Kılıçdaroğlu bünyede oluşan çatlağa ve isyana reğmen o makamda tutunamayacak. Kendisinin Deniz Baykal’a karşı oynadığı oyun bu kez kendisine oynanarak yerine karar kılınan yahutta hazırlanan isim o koltuğun yeni sahibi olacak. 
Buradan anlayacağınız gibi artık Kılıçdaroğlu devri kapanıyor. Kendine tanınan son hamleden de bozgunla çıkan Kılıçdaroğlu, bu kez de AK Parti ile MHP ittifakının nispeten düşecek oylarının ardına sığınarak inatta ısrar şansını deneyecek. Ama moral uçlarıyla oynanan CHP seçmeni bu oyuna gelmeyip isyan bayrağını açacaktır. 
Gelelim AK Parti ile MHP’nin içinde bulunduğu Cumhur İttifakı’nın durumuna…
Her ne şekilde olursa olsun kaybedilen oy oranı üzerinde durulmayacak. Yeniden halkın takdir ettiği gibi bir algıyla zafer sevinçleri içinde havalar atılacak. Ama gerçeğin farkındalığında olan parti kurmayları halkın mesajını aldıkları gibi bir demeç vererek gaz alma stratejisi izleyecek. Zaten halkımızın gelişmeler karşısında unutma yeteneği yeniden devreye girecek ve sevgili reisler muhtemelen makamlarına oturup sefahat sürmeye başlayacaklar. 
Sözün özü, her iki cephede yeterince sağlıklı zeminde oturmuş değil. Bu seçimde cüz’i de olsa kazanmasını bilen cumhur ittifakı, halkımızın eşsiz unutma yeteneği gereğince önüne açılan uzunca yıllar vesilesiyle bir nebze nefes alma imkanı bulacak. 
Bundan sona ne mi olacak?
Ona bakmak lazım.
Ülkede ciddi düzeyde bir pahalılık var. Halkın büyük çoğunluğu evine gereken ihtiyaç malzemelerini temin etmede zorlanır hale geldi. Bunu hükümetin beka söylemleri de gölgeleyemedi. Açık ifade ediyorum, sorunu; başlığını beka sorunu koymakla düzeltemezsiniz. 
Halkımızın rahat nefes almasını sağlayacak yeni düzenlemeler yapmadıkça kazanma hrsıyla azgınlaşan esnaf ve tüccarı ayara getirmedikçe halkın size tanıdığı belki son şansı da tüketip gidersiniz.
Bundan sonrası size kalıyor beyler!
Oturduğunuz yerden parmak kaldırmakla, kürsü nutuklarıyla bu işler çözülmez. Neredeyse bitme noktasına gelen tarım ve hayvancılık politikanızı sürdürmeye devam edecek misiniz? Yoksa dünyanın sağından solundan sebze ve meyve ithalatına devam mı edeceksiniz?
Artık beka sorununun ardına da sığınamazsınız. Bu halk, memleketin bekası uğruna en geçerli varlığı olan canından hiç gözünü kırpmadan hemen vazgeçerek vatan müdafaasına koşar. Bundan kuşkunuz olmasın. 
Onunla bunu birbirine harmanlayıp, halkın aklını karıştırmanın anlamı yok. 
Amerika hududa mı dayanmış. Erkeğiyle kadınıyla, çoluğuyla çocuğuyla koşar vatanımızı kanımızın son damlasına kadar müdafaa ederiz. 
Bu faslı yeniden açmayın. Size açık çek veriyorum. Halkımız bu vatanı ölümüne müdafaa eder. 
Halka bitirdiğiniz ve günden güne eksiye giden tarım politikalarında yapıcı olarak hangi uygulamalara start vereceğinizi izah edin.
Bu işi çözmek için geçici satış yerleri açmakla, yüklü zam giydirip % 40’lık zammın ardından % 10 indirim yapmakla uyutttuğunuz halkın sabır katsayısını zorlamayın.
Bir de rica ediyorum: Ekonomi ve Maliye Bakanına söyleyin de fazla konuşmasın artık! Garanti ediyorum: O susarsa ekonomi düzelme yoluna girer.

Bu yazı toplam 1259 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.