1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. ADİL BİR DEVLET İSTİYORSAK...
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

ADİL BİR DEVLET İSTİYORSAK...

A+A-

Devletleri halk, halkıda fertler oluşturur. İçinde yaşadığımız toplumun erdemli, ahlaklı, dengeli, faziletli, saadetli; vatandaşı olduğumuz devletin adil, güçlü, eşitlikçi olması fertlerin bu güzel huylarla donanmış olması ile doğru orantılıdır. Bizler kendimize, eşimize, çocuğumuza, komşumuza, arkadaşlarımıza karşı ne kadar adilsek toplumumuzda o kadar adildir. Bizler ne kadar faziletli ahlaklı adalet seversek devletimizde o kadar bu huylarla bezenmiş demektir. Babaların iyi baba olması ile devletin iyi devlet olması arasında, annelerin iyi anne olması ile devletin iyi devlet olması arasında, memurların iyi memur olması ile devletin iyi devlet olması arasında, iş verenin iyi bir patron, işçinin çalışkan bir işçi, zenginin cömertliği ile devletin cömertliği, askerin cesareti ile devletin cesurluğu, hakimin, savcının, avukatın adaletli olması ile devletin adaletli olması arasında yüzde yüz paralellik vardır. Parçası bozuk olanın bütünün sağlam olması mümkün değildir.

            Tarihte ve günümüzde de her şeyiyle mükemmel, tüm huyları ve davranışları lekesiz ve noksansız fertler, cemiyetler, devletler olmamıştır ve bundan sonra da olmayacaktır. Çünkü bu hal yaratılışa zıttır. Çünkü yaratan bu dünyayı ve içindekileri -başta insan olmak- üzere fani ve eksik yaratmıştır. Mükemmellik, gerçek huzur,  hakiki saadet ve kusursuz adalet sonsuz hayatta yani ahirettedir. Çünkü orada hakim olan güç gerçek adalet ve hakiki merhamet sahibi olan Allah’tır. Bu nedenle bizim bu dünyada yüzde yüz doğru vatandaş,  yüzde yüz adil devlet, yüzde yüz iyi insanı  bulmamızın mümkün olmadığını bilelim . Bu sebeple de en az noksanı olan kişiyi dost edinelim,  en az kusuru ve en az eksiği olanı da yönetici yapalım. Yoksa meşhur tabirle kusursuz dost arayan dostsuz kalır.

                                                                    İNSANLIĞIN ZİRVESİ SAADET ASRIDIR

       Tarihte yaşamış en faziletli, en yüce millet/nesil/halk Peygamberimiz(sav) in arkadaşları olan sahabe efendilerimizdir. Bu durum hem Kur’an’la, hem hadislerle, hem de tarihen sabittir. Buna rağmen o devirde bile yüzde yüz adalet yüzde yüz saadet yüzde yüz fazilet olmamıştır. Olamaz çünkü yukarıda da değindiğimiz gibi bu yaratılışa zıt bir durumdur. O dönem insanlığın görüp geçirdiği en mükemmel dönemdir. Gerek adaletin, gerek dayanışmanın, gerek toplumsal uzlaşmanın en zirve dönemi bu devir olmuştur.  

          Günümüze gelince, tarihte yaşamış ve günümüzde yaşamaya devam eden insanların ekseri çoğunluğu eski devirleri daha güzel olarak hatırlar. Tüm dünyada ve her dönemde şu sözler sıkça tekrarlanmıştır ve tekrarlanmaya devam ediyor:” Nerde o eski günler, eskiden her şey daha güzeldi, toplum iyice bozuldu, böyle giderse başımıza taş yağacak…” Mısırda bulunan bir tablette (günümüzden 5000 bin yıl öncesine ait) şunlar yazmaktaymış:” Millet çok bozuldu. Böyle giderse başımıza taş yağacak…” Bu hüküm yüzde yüz doğru olmasa da bir hakikati de içinde taşımakta.

Peygamberimizden sonra yaşayacak olanların gittikçe bozulacağı hadisle sabittir: Abdullah İbn Mes’ud radıyallahu anh’ten rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem  şöyle buyurmuştur:“İnsanların en hayırlısı benim asrım(daki ashâbım)dır. Sonra onları takib edenler(tâbiun), sonra onları takib edenler(etbâu’t-tâbiin)dir.” Buhâri, Fedâilu’l-ashâb 1

 

          Bütün bu gerçekler gösteriyor ki adil bir devlet işitiyorsak önce biz adaletli olacağız,  kime karşı? Kendimize, topluma, yakınlarımıza karşı. Merhametli bir devlet ve saadetli toplum istiyorsak önce bu sıfatlarla kendimiz donanacağız. Fert düzelmeden toplum düzelmez,  insan, erdemli ve adaletli olmadan devlet ve halk  adil ve faziletli olmaz. “Kema tekünü yüvella aleyküm” hakikatini unutmayalım.

Not. Ramazan ayı hepimize mübarek olsun. Bu kutlu ay hepimizin huylarında, davranışlarında olumlu gelişmeler sağlasın. Âmin 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.