1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Adım Adım Referandum
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Adım Adım Referandum

A+A-
Türkiye’nin gündemine  Anayasa değişikliği ile ilgili  referandum iyiden iyiye oturdu. Hangi köşeye, hangi kahvehaneye veya hangi iş yeri ve ev oturumunda dostlar bir araya geliyorsa “EVET” mi diyeceğiz, “Hayır” mı diyeceğiz sohbetleri aldı. Bu işin tabi ki, tatlı yanı.
Yarın gün biraz daha yaklaşırsa ve partilerde işin rengini iyiden iyiye koyarsa bu tatlı ya da eksi sohbetler korkarım ki, gerginlik getirecek.
Aslında beklendiği gibi oldu.
Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan, 15 gün bekleme süresi olan yasa onamasının  sonuna kadar bekleyip, 18 maddelik mini anayasa değişikliğini mübarek Cuma gününe   denk getirip onadı. Ülkemize, milletimize inşallah hayırlı olur.
İmzadan sonra geçmesi gereken 60 günlük süre  göz önüne alınarak, referandumun tarihi 16 Nisan Pazar günü olarak da netleşti.
Böylece, referandum öncesinde bir prosedür daha tamamlanmış oldu.
TBMM'den;
MHP'nin desteği ve AK Parti'nin isteği ile hayli "gürültülü- patırtılı ve kavgalı " geçen 18 maddelik yeni anayasa değişikliği, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da onaylanınca propaganda süreci de başlamış oldu.
Yasanın; en başından beri Anayasa’yı değiştirme tarafı olan AK Parti, 81 ilin tamamında eşzamanlı olarak saha inecek ve halktan “Evet” isteyecek. Nedenlerini sıralayacak. Tabi ki, bunu anlatırken, kimseyi bölüp- parçalamada yapması gerekmektedir
Öğrendiğime göre bunun için de tarih Şubat ayının son cumartesi kararlaştırıldı.
Gelen bilgiler arasında,
Anayasa değişiminde yer alan ve hukuki terimler içeren söz konusu 18 maddenin, seçmen tarafından daha rahat anlaşılabilmesi için, yasaya neden "evet" denilmesi gerektiği de, tek tip olarak materyalleştirildi.
Başta CHP olmak üzere referandumda "hayır" oyu kullanacak partilerin yürütmeye başladığı kampanyaya karşılık, AK Parti'nin neden "evet" oyu istediği de yalın bir şekilde anlatılacak
Öğrendiğime göre eğer yanlış bilgi değilse Referandum startı aynı zamanda 25 Şubat Cumartesi günü Cumhurbaşkanı;R.Tayyip Erdoğan'ın doğum gününden bir gün önce Ankara'da büyük bir kalabalık eşliğinde verilmesi planlanan AK Parti'nin referandum startı ile, parti teşkilatları da 2 ay süresince alarma geçirilmiş olacak.
Şimdi hatırlatmak ve belleğinizi yenilemek için söyleyelim.
Türkiye;  en son olarak Referanduma 12 Eylül 2010 tarihinde gitmişti.
O referandumda da yine bir anayasa değişikliği oylamaya sunulmuş ve sunulan maddeler 26 maddeden oluşuyordu.

Ancak o Referandumda , 26 maddenin tümü hukuki terimlerden oluştuğu ve daha doğrusu Anayasa Hukukunu ilgilendirdiği için, bazı basit değişimler dışında seçmen tarafından pek de anlaşılamamıştı.Bu nedenle, referandum bir genel seçim havasına büründürülmüştü.
Sonunda da; AK Parti'nin istediği 26 maddelik anayasa değişikliği, hatırlarsanız yüzde 42.12' “HAYIR”a  karşı, yüzde 57.88'lik "EVET" oyu ile kabul edilmişti.
Ülke insanı yaklaşık 7 yıl aranın ardından bir referanduma  daha gidiyor.
Ama bu oylama, içeriği açısından öncekinden çok farklı. Bu referandum sonucunda iktidar değiştirmeyecek. Hükümet değişmeyecek. Onun için insanlar iyi düşünerek ülke çıkarlarını düşünerek  oy vermesi gerekecektir. Referandum Türkiye'nin yönetim sistemi değişikliğini öngörüyor.
Bu nedenle;
Seçim sonucu kadar, propaganda döneminin de bir hayli farklı geçeceğini söylemek galiba yanlış olmayacak.Propaganda döneminde  “Evet” isteyenler ve “Hayır” diyenler daha neler söyleyecekler birlikte izleyeceğiz.
Bu yazı toplam 529 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.