Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Adlî Yıl Açıldı

A+A-

Bilindiği gibi her yıl belli süre adalet mekanizması kurumlar yılın belli döneminde ve belli bir süre tatile girer. Yılın her ay ve hatta gününde zaruri hâller için bazıları nöbetçi olarak kalsa da tatil bu kurumlar için gerekli ve geçerlidir. Öteden beri de bu tatil bitince bir merasimle yeniden bütün varlığıyla çalışmaya başlar.
Nedense her adli yılın açılışında bir takım söylentiler de eksik olmaz. Bu söylentiler de adaleti temsil eden kurumların başkanı olan zatın yaptığı konuşma ile başlar. Bunun da sebeplerine bir göz atacak olursak, şunları gördüğümüzü söyleyebiliriz: Devleti temsil eden üç ana kuruluştan birisi adli kuruluşlardır. Diğer ikisi ise Büyük Millet Meclisi ile Hükümettir. Adli kurumların da doğrudan Meclisle ilişkileri vardır. Çünkü onların çıkardıkları kanunlara göre hüküm vermektedirler.

Hükümetin bir tatili söz konusu olmamakla birlikte diğer iki teşkilâtın yıllık tatili bulunmaktadır. Bu sebeple de bu iki kurum tatilden sonra yapacakları yıllık çalışmalarına bir merasimle başlarlar.
Fakat bu merasimler sadece kuruluşun elemanları ile değil, bazı davetlilerin de hazır bulundukları bir topluluğun huzuruyla gerçekleşir.
Fakat bu merasimlere dışarıdan yapılan davetler ister seçimle gelsin, ister tayinle kurumun başı ve başkanı sayılan kişi tarafından gerçekleştirilir. Yeri de kendisine ait ve aynı zamanda gelecek davetlileri de kabul edecek kadar geniş değilse böyle bir yer bulunarak orada gerçekleştirilir.

Nitekim Büyük Millet Meclisi böyle bir açılış merasimini kendi yerinde yapabildiği için, açılışta her hangi başka bir yer aramaz. Fakat Adli Teşkilâtın kendine mahsus geniş bir yeri bulunmadığı için de uygun bir salon arayışına girer. Bu durum öteden beri böyle olmuş ve bu yıl da aynı şeyler yaşanmıştır.
Ancak bu yıl yaşanan sıkıntı geçen yıllardan biraz daha farklı olmuştur. Çünkü görebildiğimiz kadarıyla yer konusu istişare edilmekte ve özel kuruluşlardan birisine ait olan bir salon kiralanmak üzere iken, son yıllarda yapılan ve Cumhurbaşkanlığı konutlarının da bulunduğu yerdeki bir salonun açılış için daha iyi olacağı düşüncesi üzerine yetkili kişiler buna karar vermişler.
Fakat ne var ki, bazı zevat da bunu hoş karşılamamış. Olabilir. Fakat bu konuda ileri sürülen gerekçelerin hiç de uygun ve yeterli olmadığı görülmekte ve anlaşılmaktadır. Zira konuşan yine kurumun en yüksek makamında oturan ve onu temsil eden Başkanı ile bütün bir milletin başkanı olan, adı üzerinde, Cumhurbaşkanı konuşmuştur.
Ne Cumhurbaşkanı orada konuştu diye bulunduğu makam yücelmiş ne de o kurum bulunduğu makamdan zemin kaybetmiştir. Zira Cumhurbaşkanlığı makamı zaten, Türkiye’de bulunan bütün kuruluşların makamından daha üstün bir makamdır. Cumhurbaşkanı da özellikle bütün kuruluşların ve tebaanın temsilcisidir.
Adli teşkilâtın başkanından başkasının konuşması da garipsenecek bir husus değildir. Çünkü böyle bir durum ilk defa vuku buluyor değildir. Nitekim geçen yılın açılışında Türkiye Barolar Birliği Başkanı da misafir olarak bir konuşma yapmıştır.

Hem de yaptığı konuşmada haddini de aşmıştır. Belki de bu yıl kendisine bir konuşma hakkı tanınmamış olmasının sebebi de budur. Fakat işin garibi, Ana Muhalefet Partisin tutumudur. Çünkü yetkilileri haddini aşan ve kendilerinden duyulmaması gereken bazı sözler sarf etmişlerdir.

Bu yazı toplam 317 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.