1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Adliye Koridorları
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Adliye Koridorları

A+A-

Gerek kendi özel yaşamımızdan dolayı, gerekse mesleğimiz icabı Adliye koridorları da uğrak merkezlerimizdendir.
Geçtiğimiz günde uzunca bir zamandır uğramadığımız Konya Adliyesinde bir tanıklık işimiz için Adliye’ye gittim.
Koskoca Adliye koridorları insanlarla dolu. Hemen hepsinin bir sorunu var. Kime sorsanız herkes kendince haklı ve adalet aramakta, haklarını tescil ile uğraşmaktadırlar.
Benim tanıklığı Aile mahkemelerinde idi.
Konya’da 5-6 tane aile mahkemesi hakemliği var. Her hakim canhıraş çalışmakta insanlara adalet dağıtmak için çaba harcamaktadırlar. Yazı İşleri müdürlüğündeki işler ise tabir yerinde ise dağ gibi.Yıl sonu yaklaşırken, dosyaların sonuçlandırılmasına çalışılıyor. İnanın bazı mahkemelerde öğle tatilinde bile duruşmaların devam ettiğini gördüm.
Türkiye’de aile mahkemelerinin işi hayli büyük ve zor. Çünkü yapılan istatistiklere bakıldığında evlenen her 4 çiftten birisi boşanmak, aile sorunları nedeniyle, haklı- haksız olduklarına bakmıyorum boşanma davası açıyor. Konya bu iller arasında önde gelen vilayetlerden.
Bir boşanma davası izledim.
Erkek 71 yaşında, bayan ise yaklaşık 50-55 yaşında. Gerekçe ise maddiyat. Erkeğin ilk iki eşinden ayrıldığı veya öldüğünü duydum. Erkek bir ev satıyor. Bu sattığı evden aldığı bir kısım parayı 4 çocuğuna 5’er milyon veriyor. Sonradan aldığı eşi ise “ Sen çocuklarına para kaçırıyorsun. Bende kendi hesabına bilmem kaç lira para isterim “ diyor. Adamcağız diyor ki:
“Sen benim resmi eşimsin. Onlarda benim çocuklarım. Seni umreye götüreceğim. Bunu problem etme diyor ama, tartışmalar ağız kavgaları büyüyor ve sonuçta, kadın kardeşinin evine gidiyor. Bayanın kardeşine haber gönderiliyor, kadının eve dönmesi isteniyor. Kadın tarafı “Hayır” diye direniyor ve şartlarını belirtiyorlar.
“Benim hesabıma da bankaya bilmem şu kadar para yatıracaksın. Yoksa boşanırım. “ Biraz para da kadının erkek kardeşi “aranızı bulacağım” diye istiyor.
Sonuç hak aramak için mahkeme koridorları. Bundan sonrası ne olabileceğini siz düşünün. Hakem bey, daha önceki celseleri tamamlamış ve karar aşamasında buna tanık oldum. Erkeği haklı gördü ve hakkı sahibine teslim edip, tarafları boşadı. Sonra koridorda yeniden tartışma. Kadın tarafı : “Birleşin” diyor. Erkek ise” hayır…”
Bir başka mahkemede ise 7 yıl önce boşanmış bir eşin davası vardı. 7 yıl önce boşanan tarafların bir çocuğu var. Çocuk 9 yaşında. Çocuk annesinin velayetinde yaşıyor. Baba ise 7 yıl sonra çocuğunu görmek istiyor.Anne tarafı göstermek istemediği gibi, çocukta babasını görmek istemiyor. Ayrıca 7 yıl önce kadın ve çocuğa bağlanan nafakayı ne erkek ödemiş, ne de kadın istemiş. Bunun kavgası…
Bir başka boşanma davasında ise kaynanalar , damat kavgası vardı. Gelin evi terk ediyor. Kendi el yazısı ile gelin evi terk ederken itiraflarda bulunuyor. Kendi haksızlığını, gelin ve eş olamadığını yazıyor. Şimdi davalı- davacı durumundadırlar.
Gelinin annesi damadı suçluyor :
Neymiş efendim, damadın evlerine gidip geldiği sıralarda damat efendi, kayınvalideye sıcak davranmamış “hoş geldin” dememiş.
Damadın annesi ise geline leblebi istemiş almamış…
Bunun için boşanma davası açıyorlar.
İşte üç dava.
Şu halimize, şu insanlığımıza bir bakar mısınız.
Ne diyelim, Allah sonumuzu hayır etsin.
 

Bu yazı toplam 271 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.