1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. AFRİN TAMAM SIRADAKİ GELSİN
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

AFRİN TAMAM SIRADAKİ GELSİN

A+A-

Afrin operasyonu tamam. Peki sonrasında ne olacak dersiniz? Afrin’e düzenlenen zeytin dalı operasyonu sonrasında orta doğuda sorulan soru bu oldu. Türk ordusunun ÖSO ile birlikte yazdığı yeni bir tarihi zaferi tabi ki siyasi yönden de ödüllendirip tarihte hak ettiği yeri almasını sağlamak gerekir. Hem Afrin zeytin dalı harekatının devamında yeni operasyonları yapmak için gerekli yasal düzenlemeler sağlanmalı, hem de bu operasyonlarda fetih edilen yerleri kontrol altında tutabilmek için bu bölgelerde yeni düzenlemeler ve yönetimler kurulmalıdır.

Fetih edilen bu şehirlerde düzen kurmak çok zor bir şey değildir kanaatindeyim. Bir şehir merkezi ve onu çevreleyen küçük yerleşimlerde yeni bir düzen kurmak T.C için zor bir şey değildir. Bunun başarılı bir örneğini kısa bir zaman dilimin öncesinde Fırat kalkanı harekatının yapıldığı bölgeler de zaten başarılı bir şekilde uygulamaya koydular.

Türkiye bu bölgelerden iki yıla yakın bir zamandır huzuru sağlayıp, şehrin sahiplerine şehri teslim etmiştir.Eğitimden Belediye hizmetlerine, sağlıktan aş evlerine kadar bir çok şey sorunsuz ilerliyor. Bu bölgeye geri dönen Suriyeliler normal gündelik yaşamlarını kurmuş halde. Savaşın yaralarını bir bir sarmaya devam eden bir ülke konumunda bu ülke. Benzer bir düzeni Afrin’de kurmayı hedefleyen Türkiye öncelikle yapılması gereken savaş ve PKK zulmü nedeniyle evlerini ve yurtlarını terk etmek zorunda kalan insanlardan isteyenlerin kendi topraklarına dönüş yollarını hızla açmalıdır.

İç savaşlar esnasında multeci göçünü geri çevirmek çok kolay bir iş değildir. Genelde komşu ülkelere göç eden siviller üç beş yıl içerisinde kurdukları düzene uyum saplarlar ve geri dönüşe pek rıza göstermezler. Geri dönme kararı alanlar ise komşu ülkelerde tutunma imkanı bulamayanlardan oluşur. İşte bu ve benzeri nedenlerden dolayı göçü geri çevirmek istiyorsak ve o bölgenin yeniden cazip hale getirilmesini istiyorsak, bunun alt ve üst yapısının çok hızlı bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Öncelikle iskân şartlarının ve ora yerlerdeki iş imkanlarının düzenlenmesi gereklidir. Her ne kadar Türkiye’nin yapmış olduğu bu operasyonlar Amerikan ve Rus operasyonlarına kıyasla şehirlere çok daha az zarar vermiş olsa da savaş da bir çok meskenin zarar görmesi kaçınılmaz bir sonuçtur.

Geri dönmek isteyen insanların evlerininde zarar görmüş olma ihtimali oldukça yüksek bir ihtimaldir. Bu nedenle Türkiye’nin acilen bir sayı ve denetleme yoluyla meskenleri tespit etmesi gereklidir. Belki de küçük tamirat işlemleriyle bir çok eve oturulabilir hale getirilecektir. Ayrıca yeni inşaa işlemleri de gerekebilir. Eğer yeni binalar ve siteler inşaa edilecek olursa bu inşaatlar hem o çevreye iş imkânı doğurur hem de bu inşaatlar bitirildiğinde o şehirlerin canlandırılmasına olanak sağlar.

Aynı şekilde yolların acilen tamir edilmesi ve hatta olabildiğince yeni yolların açılması gereklidir. Türkiye Hatay’dan ve Kilis’ten Afrin’e açacağı her yeni yolla, bu bölgelerde istikrara çok daha büyük ve hızlı bir şekilde katkı sağlamış olacaktır.

Şehrin yönetimi bakımından Fırat Kalkanı Bölgesi’nde takip edilen yöntem de gayet uygun bir şekilde göz önünde duruyor. Şehir meclisleri oluşturma fikri Afrin’de de devreye sokulmuş durumdadır. Bu yolla hem vatandaş yönetimin içerisine çekilmiş oluyor hem de dışarıdan gelecek olan eleştirilerin önüne bir set çekilmiş olunuyor. Ne var ki dışarıdan gelecek olan eleştirleri bu kadar hafife almak da bazen zarar verebilir.

Düzenin kurulmaya çalışıldığı bu gibi bölgeler de çeşitli problemler çıkması için doğası gereğidir zaten. Veya batılı gözlemcilerin sürekli Türkiye’yi suçlaması da kimseyi şaşırtmasın sakın. Biz her ne yaparsak yapalım onları düzen ve barış götürdüğümüze asla inandıramayız. Bu nedenle istikrarı sağlamak için elimizden geleni yapmak yeterlidir. Gün geçtikçe düzen kendi kendini sürdürecek hale geldikçe bu tür eleştiriler de daha boş hale gelecektir.

İkinci konuya gelecek olursak, artık Afrin konusunu atlayıp yeni hedeflere kilitlenmenin zamanıdır. Türkiye şimdi Membiç ve Sincar bölgelerine odaklanmış bir halde. Irak Merkezi Hükumeti ile görüşmelerde bir yandan hızla sürdürülmektedir.

Bagdat’ın PKK’ya yaptığı baskı nedeniyle PKK sincardan çekileceğini deklare etti. Tabi ki bu açıklama bir taktik savaşından başka bir şey değildir. Gerçekle yakından uzaktan hiç bir alakası yoktur. Türkiye’nin operasyon yapma ihtimalini azaltmak için yapılmış sahte bir açıklamadır. Türkiye’de bunu çok iyi biliyor artık.

Bana göre Türkiye artık duraklama devrini geride bıraktı ve daima ileriye yönelik hareket edecektir. PKK’nın çekilmesi değil direk o topraklardan atılması ve Türkiye’nin o topraklarda üs kurması lazımdır.

Böylece Kandil ile Haseke’nin arasına bir set çekilecek iki taraf da tecrit edilip operasyona açık hale getirilecektir. Bundan sonrası zaten belli ve kolaydır.

Selametle!...

 

Bu yazı toplam 1504 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.