1. HABERLER

  2. AFYONKARAHİSAR

  3. Afyon'un güncel koronavirüs haritası! Tüm cadde ve sokaklar
Afyon'un güncel koronavirüs haritası! Tüm cadde ve sokaklar

Afyon'un güncel koronavirüs haritası! Tüm cadde ve sokaklar

Dünyanın dikkatini çeken uygulamalarıyla Türkiye bir çığır açtı. Koronavirüs salgınını önleme konusunda teknolojiyi de kullanan Türkiye'de Hayat Eve Sığar uygulaması sayesinde Afyon'da nerelerde risk varsa öğrenebileceksiniz.

A+A-

Hayat eve sığar uygulamasıyla Afyon'un tüm bölgelerinde koronavirüs vakalarını detaylı olarak görebiliyorsunuz. Cep telefonu uygulamasına gelen güncelleme sayesinde Afyon'un hangi bölgelerinde koronavirüs vakası fazla görebileceksiniz.

Koronavirüs salgını süresince Sağlık Bakanlığı'nca hazırlanan, 'Hayat Eve Sığar' mobil uygulaması bir süredir Android ve App Store platformlarında yayında.

Uygulama, koronavirüs testi pozitif olan kişilerin yoğun olarak bulundukları bölgeleri gösteriyor. Uygulama, her gün kullanıcılara sağlık bilgilerini soruyor. Kullanıcılar, ‘ailem’ bölümüne dahil ettikleri insanlardan herhangi biri pozitif ya da temaslı ise uyarılıyor.

Uygulama vatandaşları koronavirüs konusunda bilgilendirmek, yönlendirmek ve yaşanabilecek salgın hastalık ile ilgili riskleri en az seviyeye indirmek ve yayılmasını önlemek amacıyla geliştirildi.

Uygulama ile telefon numarası doğrulaması yapılarak adım adım sorulan soruları cevaplayıp, koronavirüs hastalığı ile ilgili şikayetlere göre nasıl davranılması gerektiği belirtiliyor.

Dünyada vaka sayısının 1 buçuk milyonu bulduğu yüzbinlerce kayıp verilen ve dünyayı esir alan, büyük devletlere adeta diz çöktüren koronavirüs salgını istenmeyen görüntülerin ortaya çıkmasına neden oluyor.

Sokağa çıkma yasağı süresince ve sonrasında sizi Afyon ve Türkiye'de koronavirüs vakalarına karşı koruyabilecek ve risk almanızın önüne geçecek bir uygulamayı geçtiğimiz günlerde yayına sokan Sağlık Bakanlığı uygulamaya güncelleme yayınladı.

Bu sayede Afyon'un neresinde koronavirüs vakası riski daha fazla ve en çok vakanın görüldüğü semtleri detaylı olarak görebiliyorsunuz.

Uygulamayı aile bireylerinize de kurarak aile fertlerinizin nerede olduğunu öğrenebilir ve onları tehlikeden koruyabilirsiniz. Bu menüde herhangi bir değişiklik görülmüyor.

Programda en güzel ve en işlevsel bölüm Afyon ve Türkiye'nin en yoğun yerlerini anlatan harita.

Bulunduğunuz çevre üzerinde nerelerde koronavirüs vakaları varsa tek tek görebiliyorsunuz.

Vakit kaybetmeden bu uygulamayı cep telefonunuza indirip kurabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı'nın hazırlattığı Hayat Eve Sığar uygulamasında koronavirüs konusunda vatandaşları bilgilendirmek, yönlendirmek ve yaşanabilecek salgın hastalık ile ilgili riskleri en az seviyeye indirmek ve yayılmasını önlemek amaçlanıyor.

Google Android ve iOS uygulamaları mevcut olan uygulamada birçok konuya değiniliyor.

    Uygulamada

    - Bulunduğunuz bölge riskli bölgelerden mi?

    - Bulunduğunuz bölgede insanlar sosyal izolasyon tedbirlerine uyuyor mu?

    - Hastalıkta riskli grupta yer alıyor musunuz?

    - Ailem nerede?

    - Çevremde enfekte riski var mı?

- Programı güncellediğiniz andan itibaren Afyon'da ve Türkiye'de tüm illerde nerelerde vaka olduğunu detaylı olarak görebiliyorsunuz.

En çok sorulan sorulara haritalı yanıtlar verebilen sistemin yaygınlaşması insanların enfekte insanların birbirine temasını azaltmayı da hedefliyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşlara sunulan Hayat Eve Sığar uygulaması ile telefon numaranız ile doğrulama yaparak adım adım size sorulan soruları cevaplayıp, koronavirüs hastalığı anlamında vermiş olduğunuz şikayetlerinize göre değerlendirilerek nasıl davranmanız gerektiğine göre yönlendirme alabiliyorsunuz. Vermiş olduğunuz cevaplara göre yönlendirmeler sadece öneri niteliği taşımaktadır, tavsiye niteliğindedir.

Aynı zamanda harita üzerinde hastane, eczane, market zincirleri, metro ve duraklar gibi temel ihtiyaç noktalarına kolayca ulaşabilir, evde izolasyon, enfekte kişiler ve riskli bölgelerin yoğunluğunu görebilirsiniz.

Ailem bölümüne merak ettiğiniz ve takip etmek istediğiniz yakınlarınızı ekleyerek, ilgili kişinin bu uygulamayı yükleyip, uygulama üzerinden onay vermesi durumunda onların konum bilgilerini görebilir, takip edebilir ve bulundukları bölgelere göre risk durumlarını görebilirsiniz.

UYARI VERİYOR

Uygulamada konum servislerine izin verildiğinde, salgının yoğun olduğu riskli bölgelere yaklaşıldığında uyarı verecek ve haritada anlık olarak yaklaşılmaması gereken alanlar görülebilecek. Tüm bunlarla birlikte, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan ülke genelindeki güncel vaka sayılarını da uygulama üzerinden görmek mümkün.

Vatandaşlar, "Ailem" bölümü üzerinden ise ailesindeki yaşlı, risk grubu bireyler veya çocuklarının durumunu takip etmek istedikleri takdirde, ilgili kişinin de uygulamayı yükleyip uygulama üzerinden onay vermesiyle, bu kişiyi de listesine ekleyerek konum bilgileri, bulunduğu bölgelere göre risk yoğunluğunu görebilecek ve yakınını uyarabilecek.

KORONA TEDAVİSİ GÖRENLERE ZORUNLU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir basın toplantısında uygulamayı şu sözlerle açıklamıştı: Vakalarımızı takip etmek için, izole olmalarını görmek üzere bir çalışma yaptık. Üç operatör ve BTK’nın (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) işbirliğiyle olan bir tablo.

Hem takip, hem de kendi durumlarını anlık görebilecekleri bir sisteme geçmiş oluyoruz. Hareketliliği gördüğünde bir mesajla kendisini uyaran, evde izole olmasını hatırlatan ve devamında gerektiğinde emniyet kuvvetlerinin de devreye gireceği bir sistemden bahsediyorum. Önümüzdeki bir iki gün içerisinde İletişim Başkanlığımız da açıklamalar yapmış olacak.

PROGRAMI İNDİRMEK İÇİN BU LİNKLERİ KULLANABİLİRSİNİZ

Android;

https://t.co/lC76Jekq9n

App Store;

https://t.co/1L5Lm8ostU

Programın güncellemesi için Android Market ya da App Store'a girerek güncelleme düğmesine basmanız halinde uygulamanız anında güncellenecektir.

AFYON HARİTASINDA NERELERDE KORONAVİRÜS RİSKİNİN FAZLA OLDUĞUNU GÖREBİLİRSİNİZ

afyon.jpg

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.