1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Ağır iş yükü intihara sürüklüyor
Ağır iş yükü intihara sürüklüyor

Ağır iş yükü intihara sürüklüyor

Adana, Batman ve İstanbul’da 2 hekim ve bir tıp fakültesi öğrencisinin hayatlarına son vermesi üzerine Konya Tabipler Odası Başkanı Dr. Seyit Karaca açıklama yaparak, çok uzun dönemli nöbet sisteminin ve ağır iş yükünün ortadan kaldırılması gerekiyor

A+A-

Adana, Batman ve İstanbul’da 2 hekim ve bir tıp fakültesi öğrencisinin hayatlarına son vermesi üzerine Konya Tabipler Odası Başkanı Dr. Seyit Karaca açıklama yaparak, çok uzun dönemli nöbet sisteminin ve ağır iş yükünün ortadan kaldırılması gerektiğine dikkat çekti.

İntiharın bir insanın yaşayabileceği çok zor bir süreç olduğunu açıklayan Karaca, “Maalesef toplumda zaman zaman çeşitli nedenlerle bu sürecin yaşandığını görüyoruz. Bir tanesi öğrenci olmaz üzere 3 meslektaşımızın yakın zamanda intihar etmiş olmaları bizi çok üzdü. Bireysel faktörler özellikle intiharda oldukça önemli. Bırakılan notlardan anladığımız kadarıyla, bireylerin yaşanılan olaylardan çok etkilenmesinin ağırlıklı rol oynadığını görüyoruz.” dedi. Meslektaşlarının iş yükünün o durumu ortadan kaldıramamalarının söz konusu olmuş olabileceğini vurgulayan Karaca, “Şu anda özellikle asistan eğitimi noktasında bir takım hususların realite edilmesine ihtiyaç var diye düşünüyorum. Çok uzun dönemli nöbet sistemli çalışılan eğitim kurumlarımız var. O kurumlarımızda böyle bir çalışma sisteminin de temel gerekçesi asistan olmak için gelenlerin sayısının azlığından. Ama ne olursa olsun çalışma ortamlarının daha uygun hale getirilmesi noktasında bir takım çalışmalar gerekiyor.” şeklinde konuştu.  İntihar olaylarının önlenmesi konusunda ise Dr. Seyit Karaca, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Sağlık tanımı sadece fiziksel iyilik değildir, ruhsal iyiliği de kapsayan bir husustur. Ruhsal iyiliği de oluşturan faktörler de çok çeşitli. En yakın çevreden başlamak üzere aile, kişinin iş hayatı, sosyal hayatı bunların hepsi etken. Bu alanları etkileyen her hususta iyileşmeye gayret etmek çabalamak, çalışmak önemli. Eğer iş hayatında ruhsal bozukluğa yol açan ve besleyen şartlar söz konusu ise o iş hayatının iyileştirilmesi gerekiyor.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.