1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ağır yaptırımlar uygulanmalı!
Ağır yaptırımlar uygulanmalı!

Ağır yaptırımlar uygulanmalı!

Yaygın olarak kullanılan internet üzerinden silah satışının yapıldığı sayfalar, alıcılara silahları ruhsatsız olarak gönderiyor.

A+A-

Bazı televizyon kanallarının da silah satışının yapıldığı reklamları yayınlamasıyla tüfekler kargo ile Türkiye’nin her yerine ulaştırılıyor. Silah tüccarları 300 lira ile 1.200 lira arasında değişen fiyatlarla alıcıların verdiği adrese hiçbir tedbir olmadan bu silahları kargo ile göndererek insan hayatı tehlikeye atılıyor. Galeri Güvenlik çalışanı Hakan Dikici, kanun yetersizliğinden dolayı bu tür satışların gerçekleştiğine dikkat çekerek, kanunda yaptırımın olmasının satışları engelleyeceğini vurguladı. Dikici, “Bizde internet üzerinde silah tüfek ve buna benzer ateşli silahların ya da havalı silahların tanıtımını yapıyoruz ama bizim ürünlerimiz faturalı girip faturalı çıkıyor. Şahsen sabıka kaydı olmadan, kimlik bilgileri olmadan ve 18 yaşını doldurmamış kişilere silah satışı yapmıyoruz zaten.” şeklinde konuştu.

KAÇAK VE FATURASIZ SATILIYOR

Hakan Dikici internette satılan tüfeklerin kaçak ve faturasız olduğu için daha ucuz fiyatlara satıldığını söyledi. Bu tür tüfeklerin kullanıcının kendisine de zarar verebileceğini dile getiren Dikici, “Kullanıcı bunu kullanmadan kendi elinde patlayabilecek kendisine zarar verebilecek silahlar. Denetimden geçmediği için kalitesiz malzemeden yapılan silahlar. Normal şartlarda internet üzerinden bunların satışı yasak ama kanunun yetersizliğinden dolayı yaptırım olmadığı için rahat satabiliyorlar.” ifadelerini kullandı.

Dikici, normalde silah almak için Emniyet Müdürlüğünden ruhsat alınması gerektiğinin altını çizerek sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Yivsiz tüfek ruhsatı için aile hekiminden sağlık raporu çıkarılarak,  maliyeye de harç yatırılıyor. Emniyetten bize belge getiriyor o belgeyle biz satış yapıyoruz. Ruhsatsız ve faturasız satışlarımız yok. Vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi ve ruhsatla gelene biz tüfeği veriyoruz. Aldığı ürünü emniyete götürüp silahı işletiyor kaydını yaptırıyor. Bizlerden yasal bir şekilde silahını alanlar ya kişisel savunma için ya da zevk için yani ailesiyle gidiyor atış yapıyor. Onun dışındakiler avcılık kulübüne başvuruyorlar. Avcılık içinde de belli sınavlara girip belge alıyor.”

SATANA BİR ŞEY OLMUYOR

İnternetten satılan ürünlerin önünün kapatılması için kanunda ağır yaptırımların olması gerektiğini belirten Dikici, o zaman ne internette ne de televizyonda bu şekilde rahat silah satılamayacağını kaydetti. Dikici her önüne gelenin silah satıp silah aldığını dile getirerek,”9 taksitle internetten silah alıyor gidiyor birini vuruyor. Adam ölüyor vuran hapse giriyor ama satan kişiye hiçbir şey olmuyor. Biz satmış olsak ruhsatımızı iptal ederler mağazamızı kapatırlar ama o insanlara ne ceza var ne denetleyen var ne de yaptırım uygulanıyor. “ dedi.  178 ülke arasında silahlanma konusunda Türkiye 14. sırada yer alarak, silah ticareti ile ilgili şeffaflık konusunda 48 ülke arasında 31. sırada bulunuyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.