1. YAZARLAR

  2. Erol Kutlu

  3. Ah eğitim, vah eğitim
Erol Kutlu

Erol Kutlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Ah eğitim, vah eğitim

A+A-

 

Eğitimsiz eğitim sistemimiz, sistemsiz eğitimimiz falan derken, olay iyice karıştı.

Cumhurbaşkanımız çıktı haklı olarak ‘TEOG’u istemiyorum’ dedi. Dedik ki, Cumhurbaşkanı istediyse güzel bir sistem gelecek. Ama olmadı… Cumhurbaşkanının istemesi de bir yere kadar… Bürokratların hazırladığı sistemin henüz ne olduğu bile tam anlaşılamadı.

Herkes evine en yakın okula gidecek. Nitelikli okullar ise sınavla öğrenci alacak. Fakir-fukara, garibanlar ise niteliksiz okullara gidecek…

Açıklanan sistem belli olduktan hemen sonra 3-4 değişiklik yapıldı bile. Daha da değişecek sanırım…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün 12 ilden gelen milletvekilleri bir toplantı yaptı. Burada eğitim sistemine yönelik eleştirilere cevap veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, çok güzel bir tespit yaptı.

Dedi ki, “Üniversitedeki dershane tezgâhı burada da (TEOG) başlamıştı. Vatandaşın parası heba olmasın dedim. Daha eşit bir sisteme doğru gideceğiz.”

Herkesin altına imza atacağı bir açıklama… Tespit doğru, vatandaşın parasının heba olduğu doğru…

Daha eşit bir sisteme doğru gideceğiz, sözüne de ‘inşallah’ demekten başka çaremiz yok…

 

***

Yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın itirazı üzerine YÖK, üniversiteye giriş sisteminde değişime gitti.  LYS, YGS gitti, yerine yine benzer bir sistem geldi… Yeni gelen sistem de yine birkaç defa içerikte değişikliğe uğradı…

Dün de Yükseköğretim Kurulu (YÖK), TYT’nin içeriğini değiştirdi. 120 soruya 135 dakika verildi. Fen bilimleri testi ile felsefe ve din kültürü ve ahlak bilgisi testleri yeniden sınava alındı.

Anlamadığım şu: Hem TEOG hem de üniversiteye giriş sınavında YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları günlerce çalışıyor… Ancak canlı yayınlarla kamuoyuna duyurulan yeni sistemlerde, yine eksiklikler çıkıyor. Arızalar da yola çıktıktan sonra düzeltiliyor. Neden?

Benim cevabım şu: Masa başında, birileri oturup yazıp çiziyor. Ancak bunlar hiçbir zaman piyasanın şartlarına uymuyor. Bunun çözümü için ise sistem değişim sürecinde bütün tarafların görüşünün alınmasıdır.

Bu da yapılmıyor, maalesef…

Olan yine çocuklara oluyor… Bu durumun değişmesine dair de umudumuz yok…

İmkanı olan çocuğunu özel okulda okutacak, imkanı olmayanın da çocuğu sistemin çarkları arasında ezilip gidecek…

 

 

Bu yazı toplam 641 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar