1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Ahhh Şu Okullar Olmasa !
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Ahhh Şu Okullar Olmasa !

A+A-

Türkiye’de idareci olmak çok zor.
Hele hele insanlarla uğraşmak, onları idare etmek herhalde en zor işlerden olsa gerek.
Yine Türkiye’de birkaç kurum var. Buraların dertleri, sıkıntıları, dedikoduları hiç bitmez.
İşte bunlardan birisi de Milli Eğitim camiası…
Hani zamanın da bir bakan demiş ya:
“Ahhh, şu okullar olmasa Milli eğitimi çok iyi idare edeceğim !”
Neyse bizde birkaç duyum ve ihbar aldığımız için Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy’un kapısını çaldık. Bizi nezaketle kabul edip dinlediler. Bizde iddiaları ve sıkıntıları dile getirdik.
İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy’a son İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin görevden alınışlarını ve bunların, müdürlüğe bile gitmediğini ve evlerinde oturup, maaş aldıklarını, bunun nedeni olarak yer bulunmadığı iddiası vardı. Bunların ne yapıldığın ve iddiaları sordum,
Müdür Gürsoy “ Evet ama bu genel bir tasarruf. Bizim kişisel olarak yaptığımız bir şey değildir. 31 ilçe Milli Eğitim müdüründen 8 kişisi kendi istekleri ile başka illere tayinleri yapıldı. Kalan ilçe Milli eğitim müdürlerine de dilekçe verdik. 6 seçenek sunduk. Bunlardan hangisini isterlerse o yapılacaktır. Şu anda öğretmen konumundalar ve diğer öğretmenler gibi tatil yapıyorlar.” Dedi.
İl Milli Eğitim Müdürü okulların açılmasına zaman olmasına rağmen hazırlıklarını sürdürdüklerini, şu anda Konya’da 1800 derslik yapılmakta olduğunu, bunların içinde pek çoğu yeni öğretim yılına tamamlanıp hizmete açılacağını, Konya’da ilköğretim seviyesinde sınıfların 40 kişiyi geçmediğini ifade etti.
Okullardaki müdür atamaları ile ilgili iddiaya ise gülümseyerek yanıt verdi.
Gürsol “ Kimse kişisel nedenlerle ya da keyfi bir tayin yapılmamaktadır. Okul öğrencilerinin başkanı, Aile birliği başkanı, Kıdemli ve kıdemsiz öğretmenlerden aldığı puanı ortalama 76 olan hiçbir müdürü değiştirmedik, değiştirmeyiz.” Diyerek sözlerini sürdürdü.
Daha önceki yazdığımız Yükselen Kasabasındaki okul ve taşımacılı eğitimi de sorduğumda, bunu inceleteceğini ifade etti.
Yeni öğretim yılında öğretmen açığı ve sınıflık açığının asgaride olacağını, amaçlarının eksiksiz bir yeni öğretim ve eğitim yılına girmek istediklerini, geçen eğitim ve öğretim yılında Tuzlukçu, Yunak, Çeltik, Cihanbeyli kırsal kesimi ve bazı küçük ilçelerde öğretmen açığı yaşadıklarını, bu yıl yeni atamalarla bunların giderileceğini söyledi.
Kayıt sistemine de değinen Gürsoy “ Bu bizim dışımızda yapılan kayıtlardır. Bilgisayar ve E kayıt sistemline göre kayıt yapılmaktadır. Elbette çok zorunlu olan lar için bazı tolerans tanınıyor.Ama sistem budur diyerek sözlerini bitirdi.
Bizde yazımızı bir Kızılderili atasözü ile bitirelim:
Bildiklerini anlat, ama akıl vermeye kalkışma. Anlatılanları iyi dinle, ama hepsini doğru sanma, Sessiz kalman bir şey bilmediğin anlamına gelmez, çok konuşmaktan çok şey bildiğinizi göstermez. Herkesi kendine eşit gör. Her kim olursa olsun, bir insanı küçümsemek alıksızlık, çok büyük görmekte korkaklıktır.
Cesaret akıldan gelirse cesarettir.
Bilgisizlikten gelirse cehalettir.
 

Bu yazı toplam 360 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.