1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Ahi Evran ateşi, Ahi Evran zaviyesinden yakılsın
Ahi Evran ateşi, Ahi Evran zaviyesinden yakılsın

Ahi Evran ateşi, Ahi Evran zaviyesinden yakılsın

Küçükdağ, “Ahi Evran Zaviyesinin yapılacak bir proje ile hayata geçirilmesini istiyoruz.  Ahi Evran ateşi burada yakılsın. Bu projenin hayata geçirilmesi için Valilik, belediye ve KONESOB’tan gerekli girişimlerin yapılmasını talep ediyoruz."

A+A-

Ahilik Haftası kutlamaları çerçevesinde KONESOB Başkanvekili Emin Baranok ve birliğe bağlı oda başkanları, Konya Minibüsçüler Odası Başkanvekili Kenan Yavuz ve Sıtkı Özgüç ile Konya Fikir Sanat Kültür Adamları Birliği Derneği Başkanı ve KTO Karatay Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ, Bölge Yazma Eserler Müdürü Bekir Şahin İstanbul Caddesi İsmet Paşa İlkokulunun civarındaki Ahi Evran zaviyesinin yerini ziyaret ettiler. 
Ahi Evran zaviyesi hakkında bilgi veren Konya Fikir Sanat Kültür Adamları Birliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ, “Ahi Evran Zaviyesinin yapılacak bir proje ile hayata geçirilmesini istiyoruz.  Ahi Evran ateşi burada yakılsın. Bu projenin hayata geçirilmesi için Valilik, belediye ve KONESOB’tan gerekli girişimlerin yapılmasını talep ediyoruz. Ahi Evran zaviyesi Konya’nın surunun dış tarafında olup, Bu zaviyenin sağ tarafında bir türbe vardı. Bunun Ahi Evran Türbesi olduğu da söylenirdi. Buranın birde vakfiyesi vardı.  Konya’nın garibanları aşure günü burada toplanır. Mevlit okunduktan sonra yemek dağıtılırdı. Vakfın bütün gelirleri bu garibanların ihtiyaçları için harcanırdı. Bu zaviyenin geniş bir arazisi vardı. Burası İstanbul caddesindeki İsmet Paşa İlkokulunun olduğu yerdir. Biz Ahi Evran zaviyesinin yeniden inşa edilmesini ve İsmet Paşa İlkokulunun adı da Ahi Evran İlkokulu olarak adlandırılmasını, her sene Ahi Evran kutlamalarının buradan başlayarak, ilk ateşin burada yakılmasını teklif ediyoruz” dedi. DURAN ÇÖLCÜ
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.