1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Ahilik ders olarak okutulmalı
Ahilik ders olarak okutulmalı

Ahilik ders olarak okutulmalı

Ahilik kültürünün yaşatılması gerektiğini belirten KONESOB Başkanı Ali Osman Karamercan, ahiliğin okullarda ders olarak okutulması gerektiğini söyledi

A+A-

Dursun SEYİS

Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KONESOB) Başkanı Ali Osman Karamercan, ahilik kültürünün yaşatılması için ilk ve orta dereceli okullar, lise ve üniversitelerde ahiliğin ders olarak okutulmasını istediklerini, bu vesileyle de kalifiye eleman ihtiyacının çözülebileceğine dikkat çekti.

KALİFİYE ELEMANIN ÖNEMİ

Esnaf ve sanatkarın toplumun temel direği olduğunu vurgulayan KONESOB Başkanı Ali Osman Karamercan, birçok meslekte kalifiye eleman sıkıntısının yaşandığına dikkat çekti ve Esnaf Teşkilatı olarak bu konuda kamuoyu oluşturmaya çalıştıklarını söyledi. Esnaf sanatkarın ve ustaların mesleği devam ettirmek adına çırak ve kalfa yetiştirmek istediğini ancak çalışacak eleman bulmakta zorluk çektiklerini ifade eden Başkan Karamercan, "Bu problem son dönemde daha da arttı ve esnaf ve sanatkarlarımız tarafından bizlere dillendirildi. Konunun takipçisiyiz ve kalifiye eleman yetiştirilmesi konusunda mesleki eğitimin önemine dikkat çekiyoruz" dedi.

AHİLİK KÜLTÜRÜ YAŞATILMALI

Mesleki eğitime ve ahilik kültürünün yaygınlaşmasına büyük önem verdiklerini belirten Başkan Karamercan, esnaflığın temelinin ahilik olduğunu hatırlattı. Ahilik kültürünün yaşatılması için okullarda ders olarak okutulmasının önemine dikkat çeken Başkan Karamercan, “Ahilik kültürü yaşatılmalı. Esnaf Teşkilatları olarak ahiliğe çok önem veriyoruz. Özellikle temel eğitim verilen ilk, orta ve liselerde daha sonra da üniversitelerde çocuklarımıza ahilik dersinin verilmesini istiyoruz. Önümüzdeki dönemde bu konuyla ilgili girişimlerimiz olacak"dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.