1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. Âhilik kültürü hala yaşatılıyor mu?
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

Âhilik kültürü hala yaşatılıyor mu?

A+A-

Ahilik haftası Konya’da da değişik etkinlikler kutlandı.

Ahi Evran’ın kurucusu olduğu Ahilik Teşkilatı, prensipleri Kur’an ve sünnete dayanır.

Ahilik teşkilatı, gençliğinde ticaretle uğraşmış olan Peygamber Efendimizi tüccarların piri saymış ve O’nu her alanda rehber edinmiştir.

Ahiler; güzel ahlakı, dürüstlüğü, zekâsı, adaleti, hoşgörüsü, şefkati, merhameti ve ticari kabiliyetiyle “El Emin” olan Hz. Muhammed’in yolundan gitmektedir.

Üretim ve ticari kar sağlama faaliyetinden öte bir maneviyat imtihanı olarak görmektedir.

Ahiliğin günümüz esnaf odalarına benzediğini söyleyebiliriz. Kendisine özel kuralları bulanan bu teşkilat ahlaklı olmanın, birlikte yaşamanın, kardeş olmanın ve yardımseverlik gibi diğer tüm iyiliklerin cem olduğu yani birleştiği bir sistemdir.

Peki, şimdiki esnaflık için aynı şeyi söylemek mümkün mü?  Elbette hayır.

Ticaret Bakanlığı yaşanan tecrübelerden hareketle yaşanan sorunları asgariye indirmek için uzun süren bir çalışma yürütmüş. TBMM’de kanunlaştırmıştı.

6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunundan söz ediyorum.

Aslına bakarsanız Müslüman bir ülkede tüketicinin korunması için bu kadar kapsamlı bir kanuna ihtiyaç olmaması gerekir.

Zira İslam ahlakı ile ahlaklanmış bir Müslüman ayıplı mal satamaz, satmaması beklenir. Bilmeden böyle bir hataya düşmüş ise müşterisinden özür diler hiçbir hukuki sürece gerek duyulmaksızın hatasını telafi eder.

Tabi İslam ahlakını taşıyorsa o toplum.

Geçmişte Lonca ve Ahilik Teşkilatı kurmuştu. Bu günse onların ahlakı ile ahlaklanmak yerine olurda sadece yılda bir kez Ahilik Haftası adıyla kutlamak, yani nutuklar atmakla yetiniyoruz.

Âhi Evran merhum ve onun yolundan giden biri kaldı mı? Kim bilir belki birkaç adet çıkar, o kadar.

Kutlama toplantılarından kendilerini Ahiliğin temsilcisi sayanların yapabildiği tek şey esnaf/tüccardan aidat toplamak ve birkaç dönem daha fazla esnaf oda ve birliklerinin başında kalmak.

Elbette bütün suçu onlara yıkmakta haksızlık olur. Bir kimse esnaflık yapacak, yaptığı için onun cennete veya cehenneme götüreceğini bilmek ve ona göre önlem almakla mükellef. Madem yeni Ahi Evranlarımız yok, madem esnaf olmak için tek iş bir dükkân açmaktan ibaret ve artık kimsenin pabucunu dama atacak ne müessese, ne de insan kaldı, o zaman devreye kanun girer.

Devletin tüketicinin korunması hakkında ne kadar kanun çıkarsa da birçok esnaf maalesef kendi koyduğu kanunlara göre ticaret yapmaya devam etmektedir.

Daha önce bir yakınımın yaşadığı olayın benzeri geçen hafta Antalya’da bir Bayanın ’da başına gelir. 10 TL’ye aldığı bir ürünün değiştirmek isteyen bayanı pazarcı esnafı ayıplı malını değiştirmek ve/veya geri almak istememekle kalmayıp müşteriyi darp ederek hastanelik etmiş.

Buna benzer olaylar çok sık rastlanıyor. Ancak bu gibi esnafların bağlı olduğu odalar yaptırım yapma yetkisi olmasına rağmen bu güne kadar hiçbir yaptırım uyguladığını görmedik.

Mesele işyeri açmak değil yaptığı ticareti Ahilik kurallarına göre yapmaktır.

Forma soygununu durdurun!                                              

Okulların açılması ile fırsatçılara yine gün doğdu.

Okullardaki yöneticilerin "bu kıyafetleri alacaksınız dayatması" ise maddi durumu kötü olan aileleri zor durumda bırakıyor.

Okullardaki bu forma ve kırtasiye soygununa dur denilmelidir.

Daha masraflı olmasın diye serbest kıyafet yerine formayı tercih eden veliler, bin pişman hale geldi.

Tek tişörte 75, pantolona 100 lira gömleğe 75 lira isteniyor.

Kimi okullar velileri, tek bir adrese gönderip, zorunlu olarak belirledikleri fiyattan kırtasiye ve kıyafet almayı dayatıyor.

Okullardaki kıyafet seçimi ve fiyatı neye göre belirleniyor?

Bir öğrencinin sadece okul forması için ödediği rakam 200 ile 300 TL arası birde kırtasiye ve kaynak kitap eklendiği zaman çıkan rakamı aileler karşılamakta zorlanıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere Ticaret Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nı bu soyguna “DUR” demeye davet ediyoruz.

Bu yazı toplam 845 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.