1. YAZARLAR

  2. Mehmet BİNA

  3. AHİRET HAZIRLIĞI
Mehmet BİNA

Mehmet BİNA

Yazarın Tüm Yazıları >

AHİRET HAZIRLIĞI

A+A-

Peygamber (asv) Efendimizin kabrinden nurani eli dışarıya uzanmış ve bütün ziyaretçilerin gözü önünde O, bu eli öpmüştür. Bu vakaya şahit olanların başında; Sultan'ül-Evliya Seyyid Abdülkadir Geylani (ks) Hz.de vardı. Diğer büyük zatlardan Şeyh Adi b.Misafir, Şeyh Hayat b.Kays, Şeyh Ali b.Humeys, Şeyh Ali Taberi, Şeyh Ahmed b.Mahmud Reb'i, Emir Esedüddin Şirekuh b.Şadi,Şerif Hasan b.Muhammed Hüseyni....
       Seyyid Ahmed er Rufai hazretleri, Hz. Peygamber (sav) Efendimizin elini öptükten sonra bu olaya şahit olan hüccac (hacılar) da cezbeye gelerek Seyyid Ahmed er Rufai'nin elini öpme şerefine nail olabilmek için üzerine doğru hücum ederler bu olay büyük bir izdihamı başlatır, olayı takip eden Seyyid Abdülkadir Geylani (ks) Seyyid Ahmed er Rufai'ye :
-"Ey kardeşim Ahmet! Kendini yere at, bu halk seni ezecektir" diye seslenir. Ve Ahmet er Rufai kendisini yere atar ama baygın olarak yere yığılır kalır, ezilmekten de kendisini kurtaramaz. Bu izdiham dolayısıyla hüccacın (hacıların) ellerinde bulunan kesici aletlerle (balta, bıçak, keser, kılıç ve buna benzer aletlerle), kişi kendisini veya karşılıklı birbirlerini kesmeleri dolayısıyla ortalık birden harp sahasına dönmüştür. Kiminin kolu kopmuş, kiminin parmakları kesilmiş, kiminin yüzü kesilmiş, kinin göğsü delinmiş, kiminin kafası yarılmış kanlar içersinde kalmış, daha sayamadığımız olaylar cereyan ederken hiçbir kimsenin vücudunda acıma hissi duyulmamış ne yaptıklarının farkında bile olmamışlardır. İşte bu anda Peygamber (sav) Efendimizin ruhaniyeti Seyyid Ahmed er Rufai'ye hitaben
-"Ya veledim Ahmed kalk bu hüccacın yaralarını mest ederek (elini açılan yaranın üstüne bastırarak tedavi et. Allah'ın izniyle şifa bulacaklardır. Bu burhan olayı senin tarikatına giren varislerin (evlatların) kıyamete kadar devam ettirsin." Buyurdular. Seyyid Ahmet er Rufai hazretlerde Peygamber (asv) Efendimizin emirlerini yerine getirdi.
       Bu hadise tevatür derecesinde hacılar arasında yayılmış, bütün İslam ülkelerinde duyulmuştur. Seyyid Abdulkadir Geylani hazretleri, Seyyid Ahmed er Rufai için:
-"Sahabe-i Kiram, müçtehidinden mada tabakat-ı evliyadan hiç kimse Ahmet er Rufai Hazretlerinin makamına vasıl olamamıştır." Demiştir.
       Seyyid Ahmed er Rufai hazretleri sohbetlerinde talebelerine sık sık şöyle nasihat ederdi:
-" Âlimlere karşı hürmetli olmalı, onların huzurunda edebi muhafaza etmeli ve az konuşmalı… 

                     YÜCE ALLAH’IN GİZLİ ADALETİ
Hz. Musa (a.s) Tur dağına çıkıp Rabbine münacatta
Bulunurdu.
Bir münacatında:
- Ey Rabbim! Bana, kullarına uyguladığın adaletini
Göster, diye dua etti. Allahu Teala:
- Ey Musa! Sen atılgan, cesur ve aceleci birisin;
Sabretmeye gücün yetmez“ dedi. Musa (a.s):
- Senin özel yardımınla sabredebilirim, dedi. Allah (c.c):
- O zaman filan yerdeki çeşmenin yanına git, çeşmenin
Hizasında, orayı görebilecek bir yere gizlen; kudretime ve
gaybî ilmimde sırlarıma bak! Buyurdu.
 

Bu yazı toplam 294 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar