1. YAZARLAR

  2. Mehmet BİNA

  3. AHİRET HAZIRLIĞI
Mehmet BİNA

Mehmet BİNA

Yazarın Tüm Yazıları >

AHİRET HAZIRLIĞI

A+A-

BİR KÖLENİN EFENDİSİNE İTAATI.       Abdülkadir Geylani Hazretlerine birisi bir köle hediye eder
Bu köleyi alın, zatınıza hizmetçi olsun der
” Abdülkadir Geylani Hazretleri köleyi alır, evine getirir: ”Evladım, bak,” der ” Şu odalarda yatabilirsin, Şu elbiselerde giyebilirsin, Yemek istersen işte yemekler der
” Ondan sonra sorar: “Şimdi gördün bunları, nerede yatmak istersin?
” Kölenin cevabı: “Nereyi münasip görürseniz.
” -”Peki, hangi elbiseyi giymek istersin?” -”Hangisini uygun görürseniz.
” -”Hangi yemeği seversin?” -”Hangisini verirseniz…! 
” Köle böyle cevaplar verince, Abdülkadir Geylani Hazretleri Mahzunlaşır Hüzünlenir ve Ağlamaya Başlar.
Köle bu sefer tereddüt eder,  acaba hatalı bir cevap mı verdim diye Üzülür
Geylani Hazretlerinin gözyaşları sürekli akınca köle yaklaşır: “Efendi Hazretleri, kusur ettiysem, özür dilerim, hata mı ettim acaba der” “Yok evladım yok der.
Hata etmedin, tam isabet ettin” der. 
“Peki, o zaman niye ağlıyorsunuz deyince:
 “Söylediklerini dinledim de ondan.” “Ben yanlış bir şey mi söyledim?” 
“Yok, Evladım doğru söyledin Keşke senin bana bu yaptığın itaat gibi, 
Ben de ömrümde bir defacık olsun rabbime kullukta böyle itaat etseydim 
Ya Rabbi, Senden hiçbir şey istemiyorum.. Nereyi uygun bulursan o evde yatarım, hangi elbiseyi münasip görürsen onu giyerim, hangi rızkı verirsen onu yerim; Başka bir talebim yok Diyebilseydim... !
Rabbim ne İstiyorsan Razıyım Diyebilseydim"... !
Rabbim Ne İstiyorsa ona Razı olabilseydim ”  … !
Acaba Bizlerde Rabbimize Karşı Kulluğumuzun neresindeyiz acaba..?                        
      AHİRET'TE BAHANE YOKTUR 
Güzelliğinden dolayı günaha bulaşan güzel bir kadını, kıyamet günü getirdiklerinde: "Neden günah işledin?" diye soracaklar. Cevaben diyecektir: "Ya Rabbi, beni güzel yarattın, bu yüzden günah işledim!"
Bu sırada Allahü teala, Hazret-i Meryem'i getirmelerini emredecektir. O kadına: "Sen mi daha güzelsin yoksa bu mu..? Biz onu daha güzel yarattık ama o güzelliğinden dolayı aldanıp günaha düşmedi!" denilecektir.
Daha sonra yakışıklığından dolayı günaha düşen yakışıklı bir erkeği sorguya çektiklerinde: "Neden günaha düştün?" diye soracaklardır. O cevaben şöyle diyecektir: "Yâ Rabbi, beni yakışıklı yarattın; bundan dolayı kadınlar bana yöneldi, ben de aldanarak günaha düştüm" Bu sırada Yusuf aleyhisselamı getirerek ona: "Sen mi daha yakışıklısın yoksa Yusuf mu? Biz ona cemal ve güzellik verdik ama o aldanarak günaha düşmedi" denilecektir. 
Daha sonra zengin bir adam gelir "ey kulum sen niye bu kadar günah isledin..?" diyecek Allah u teal a oda Yarabbi beni dünyada iken çok zengin yarattın onun için Mal ve Mülkle uğraşınca sizi unuttum der o sırada Allah-u teala Hz. Süleyman (a.s) çağırır; "sen Süleyman kulumdan daha mi zengin din" der o kişi başını öne eğip susar..
Daha sonra bela ve sıkıntılarından dolayı isyan ederek günaha düşen birisini getirecekler. "Neden isyan ederek günaha düştün?" dediklerinde şöyle diyecek: "Ya Rabbi, bana şiddetli bela, musibet ve sıkıntılar verdin, bu yüzden isyan ederek günaha düştüm" Bu sırada Eyyub aleyhisselamı getirerek o adama şöyle denilecek: "Senin belan mı daha şiddetli idi yoksa Eyyub'un mu? Hâlbuki biz onu şiddetli belaya uğrattık ama o isyan ederek günaha düşmedi" denilecektir.
İşte böylece özür ve bahane yolu günahkârlara kapanmış olacaktır...Allah Günahlarımızı Affetsin..!
 

Bu yazı toplam 1038 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar