1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. AHİRET VE DİRİLME
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

AHİRET VE DİRİLME

A+A-

“Allah ölüden diriyi, diriden de ölüyü çıkarır.” 
Bu dünya hayatı kabir alemi ve ahiret hayatının başlangıcı olan bir yaşam noktasıdır. Kabir hayatından sonra, ahiret alemi şu maddelerde gerçekleşmiş olacaktır. Bunlar şunlardır: Dirilme, ayağa kaldırılma, bilgilendirme(ameller ve amel defteri), sorgulama(dünya hayatındaki yaşanılanların muhasebesi ve filim şeridi gibi seyir hali) , dünya hayatındaki yaşantılarının kendisine sunulması, mahşer alanında toplanma, dünya hayatındaki yaşanılanların kendisine hayır ve şer olarak sunulması, cennet ve cehennemliklerin ayrılması. 
Hesap günü ahiret alemindedir. Buna Kur’an-ı Kerim’de din günü adı verilmektedir. Buradaki din günü ifadesi ise dünya hayatında hayır ve şer olarak kazanılanların yani hayırlı ve şerli olan borçların ödenme yeridir. Burada hayırlı işlerin mükafatları verildiği gibi şer olan amellerinde cezası verilecektir. 
Kur’an-ı Kerim’de bu hesap gününün şu şekilde tanımlamaktadır:” din gününü sana bildiren ne olabilir ki?” 
O gün yeryüzündeki canlı dediğimiz yaratılmışlar; hiç bir şeye sahip olamayacaklar ve hiç bir yardımcı da bulamayacaklar. Herkes kendi borcunu ve kendi hesabını kendisi ödeyecektir. 
Yaşadığımız bu dünya hayatının ve evrenin bir gün gelecek ve sonu gelecektir. Kıyamet kopacak ve yaratılmış olan bu evren sonlanacaktır. Bu dünya sonlandığı andan itibaren yeni bir alem ahiret alemi başlayacaktır. Kur’an-ı Kerim ve bugünkü bilim de bunu böyle kabul etmektedir ve bir gün gelecek bu evren tamamen kendini yok edecektir. Kur’an-ı Kerim’in ortaya koymuş olduğu bilgileri bugün ilimde doğrulamaktadır. 
Ahiret alemi duyu organlarımızla asla alğılayamadığımız ve adına gayb alemi denilen bir alemdir. Ayet ve hadisi şeriflerin verdiği bilgiler kadar bilgi sahibiyiz. 
Bugün de geçmişte olduğu gibi ahiret yok diyenler, kabir hayatı yok diyenler çoktur. 
Bundan sonra da olmaya devam edecekler. Eğer ahiret alemi yoksa, bugünkü zulümlerin ve zalimlerin sonu ne olacak? Dünyada yapmış oldukları şeni fillerin hesabını kime verecekler? Dünya hayatında sadece Allah(c.c.) için yaşayıp, onun rızası için çalışanların ve bu yolda çile çekenlerin mükafatlarını kim verecek acaba? 
Bu dünyadaki kötülüklerin ve iyiliklerin varlığı aynı zamanda, Allah(c.c.)’ın ve ahiret aleminin varlığının bir delilidir. Ahiret alemi zalimlerin ve iyilerin ayrıldığı ve herkesin hak ettiği yere kavuşacakları bir yaşam tarzının adıdır. 
Hakkın, adaletin tahakkuk ettirileceği yerin adıdır ahiret alemi. Bu dünyada yaşanılan hayrı ve şerlerin neticesinin alınacağı yerin adıdır ahiret alemi. 
Bu dünyada şeytanca planlar yap, şeytanın dediği işlerde zirve yap, sonrada melek gibi sonuç bekle. Böyle bir şey asla mümkün olamayacaktır. İşte ahiret alemi bunun açığa çıkarılacağı yerin adıdır. 
Bu dünyada ne söylediğinin önemi karşındakilerin anladığı ile alakalıdır. 
Allah, sadece alışkanlıkla yaptığımız yeminlerden bizleri sorumlu tutmuyor. Ne var ki kalplerimizin kazandığı amellerden sorumlu tutar ve ahiret alemi de bu sorumlulukların tahakkuk edeceği yerin adıdır. 
Selam ve dua ile! 

Bu yazı toplam 533 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.