1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. AHLAK ve Hz.ALİ’den ÖĞÜTLER
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

AHLAK ve Hz.ALİ’den ÖĞÜTLER

A+A-

Yazıma Hz. Peygamberimizin bir sözü ile başlayayım.

“ Şüphesiz ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim”

Müslümanlığı âdeta ahlaka indirgeyen bir kutlu söz. Müslümanlıkta ahlak o kadar önemli ki yüce peygamber, (başka şey için değil) ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim, diyor.

Demek ki o zamanki toplumda birçok güzel huy varmış. Ama bunlar yeter görülmüyor ve tamamlanmak isteniyor.

Demek ki, insan ahlak bakımından düzgün güzel olması gerekir.

Şimdi Ahlak ne demek ona bakalım isterseniz.

Ahlak, "huy, tabiat" anlamına gelen hulk kelimesinin çokluk biçimidir. Şemsettin Sami, ahlak kelimesinin ilk anlamını şöyle verir: "İnsanın yaratılışta haiz olduğu veya terbiye ile istihsal ettiği ahvâl-i rûhiyye ve kalbiyye". Kısaca, yaratılıştan var olan veya terbiye ile edinilen ruhi haller.

Bu tanım, ahlak sözünün yansız (nötr) tanımıdır. Türkçede yaygın olarak kullanılan anlam, Şemsettin Sami'nin sözlüğünde ikinci olarak verilir: Hüsn-i ahlâk (güzel huylar), ahlâk-ı hamîde (övülesi huylar). Toplumda değer olarak kabul edilen ahlak da işte budur.

Bundan anlaşılmaktadır ki, ahlak insanın yaratılışı ile insana verilmektedir. Tabi ki bunun kısmen de olsa düzeltilmesi veya bozulmasının mümkün olduğunu düşünüyorum. İnsanın ahlakını aldığı eğitim ve çevre şekillendirir.

Güzel huylar, güzel ahlak deyince akla neler geliyor? Bazılarını zıt anlamlı karşılıklarıyla birlikte yazalım ki kavramlar daha iyi anlaşılsın: Merhamet - acımasızlık; âdil olmak - adaletsizlik, zulüm; alçak gönüllülük - kibir; doğru sözlülük - yalancılık; iffet ,iffetsizlik...

Toplumumuz birçok katmandan oluşuyor. Çiftçi, işçi, memur, esnaf, iş adamı... Yönetilenler, yönetenler... Kadınlar, erkekler, çocuklar...

Ahlak, sadece birimiz için değil hepimiz için, bütün katmanlar için gerekli. İşçi, işinden kaytarmayacak, memur rüşvet almayacak, iş adamı çalmayacak, politikacı yalan söylemeyecek, hırsızlık yapmayacak. Yönetici acımasız ve zalim olmayacak, adaletten sapmayacak.Bunlar için bugün ne dersiniz ?

Çevrenize bakın lütfen. Her gün ekranlara , gazete sayfalarına çıkanlara dikkatle bakın ve izleyin. Sözlerini dikkatle dinleyin. Muhaliflerine çatarken âdeta onları ezer gibi, çiğner gibi acımasız davrananlara iyi bakın. Küçük dağları ben yarattım havasında olan mağrurları iyi teşhis edin. Bugün söylediğinin yarın aksini söyleyen yalancıları iyi belleyin ve unutmayın.. Devlet malını har vurup harman savuranları, ülkenin varlığını talan edenleri görün.

'Ben ahlaklı adamım, kimsenin malında gözüm yok', deyip içinize kapanamazsınız. Çünkü haksızlık karşısında susanda dilsiz şeytandır. Bu sözde Hz. Peygamber’in sözüdür.

Öyleyse toplumun ortak değeri olması gereken ahlakı, yalnız kendimizde değil, herkeste doğru ve düzgün olmalıdır. Vefanın da güzel huylar arasında olduğunu unutmayacağız.

+++    +++  

Şimdi size  Hz.Ali’nin öğüdüyle yazımı noktalamak isterim.

İşte Hz. Ali’den öğütler:

Sırrını iki kimseden başkası bilmesin

Sen ve Rabbin,

Dünyada  iki kişinin rızasını almakta hırslı ol,

Annem ve baban,

Sıkıntı ve musibetlere karşı iki şey ile  Rabbine sığın;

Sabır ve Namaz

İki şeyden hiç korkma;

Rızık ve Ecel  (Çünkü rızkında canın da Rabbine emanet)

İki şeyi hiç hatırlama,

Bşkasına yaptığın iyilik ve başkasından gördüğün kötülük.

İki şeyi ise hiç unutma,

Rabbini ve Ahireti.

 

Bu yazı toplam 1894 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.