1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Ahşap mimari şaheseri ASARLIK CAMİ
Ahşap mimari şaheseri ASARLIK CAMİ

Ahşap mimari şaheseri ASARLIK CAMİ

Bozkır İlçesi’nin Hisarcık Mahallesi’ndeki tarihi Asarlık Cami, Anadolu’daki ahşap direkli ve nakışlı camilerin en güzel örnekleri arasında gösteriliyor. Cami, nakış ve kalem işi süslemeleriyle de ziyarete gelenleri adeta büyülüyor.

A+A-

Anadolu’daki ahşap direkli ve nakışlı camilerin en güzel örnekleri arasında gösterilen Bozkır İlçesi’nin Hisarcık Mahallesi’ndeki Asarlık Cami, 1865 yılında Bağdatlı İsmail Efendi tarafından yapılmış. Mihrap, minberi, kürsü ve mahfilin ahşap işçiliği ile Osmanlı dönemi mimarisini gözler önüne seren cami, nakış ve kalem işi süslemeleriyle de ziyarete gelenleri adeta büyülüyor.

Bozkır Belediye Başkanı İbrahim Gün, Asarlık Camisi’nin 1865 yılında Bağdatlı İsmail Efendi tarafından yapıldığını ifade ederek, “Ahşap direkli, nakışlı, toprak dam üzerine çatılı bir camidir. Konya çevresindeki, ahşap direkli ve nakışlı camilerin en güzel örneklerinden biridir. Moloz taş duvarlı, düz toprak dam üzerine saç kaplama bir ahşap oturtulmuştur” değerlendirmesinde bulundu.

İNCE İŞÇİLİK HAYRAN BIRAKIYOR
Gerek duvar işçiliği gerekse ahşap işçiliğinin çok kaliteli olduğunu anlatan Başkan Gün, şunları kaydetti:
“Camiye batı tarafındaki yazlık (son cemaat) mahallinden girilmektedir. Harim enlemesine ikişer ayakla üç sahhına bölünmüştür. Harimin girişinin üzerinde U planlı, mekanı geniş ölçüde kaplayan bir mahfil bulunur. Ahşap direkler bağdadi teknikte bursa kemerleriyle birbirine bağlanmıştır. Çıtalarla bölümlendirilen tabanda mihrap önünde, mahfil ve dış yazlık kısmında büyük altı kollu yıldızlara yer verilmiştir.”

NAKIŞLAR GÖZ KAMAŞTIRIYOR
Caminin ahşap işçiliğinin, mihrap, minber, kürsü, mahfil üzerinde görüldüğünü hatırlatan Başkan Gün, şöyle devam etti: “Mihrap; nişi ahşap bordürlerle çevrilmiştir. Minber; ahşap sade olarak yapılmıştır. Aydınlık dikdörtgen panolara ayrılmış ve panolar içerisine eşkenar dörtgenler açılmıştır. Korkuluk ve köşk kubbesi kafes şeklindedir. Kürsü; güney doğu köşede yer alır ve ajur tekniğinde oyulmuş, üzerinde stilize gözler yer alan güzel bir eserdir. Mahfil; mahfil korkulukları pencere kafesleriyle çok güzel bir işçilik gösterir. Harimi çıkıntı yapan taşıyıcı kirişler profillendirilmiştir. Bu kirişler geometrik motifli bir bordür üzerine oturur. Caminin kapı kanadı ve üstündeki pano ahşap oyma olarak barak kıvrım dallara sahiptir. Yazlık son cemaat mahfili ile bu mekanın mihrabı ve tavanı ahşap süsleme ve nakış bakımından önemlidir. Buradaki mihrap iç mihrabın tekrarıdır. Tavan ortasında büyük altı kollu yıldız yer alır.”

19.YÜZYIL OSMANLI MİMARİSİ
Başkan Gün, nakış ve kalem işi süslemelerin; camide, mihrap, minber, kürsü gibi ahşap unsurlarından başka bütün duvar yüzlerinin; mavi, kırmızı, yeşil, kahverengi renklerle nakışlandırıldığını vurguladı. 19. yüzyıl Türk mimarisinde görülen nakışla süsleme “tasvirli yapılar”ın nadir bir örneği olduğuna dikkati çeken Başkan Gün, “Harim duvarları iki bölüme ayrılmış, altta büyük dikdörtgen panolar, üstte dikdörtgen panolar içerisinde kemerler bulunur” diye konuştu. Bozkır Belediyesi’nin tasarlanan yeni logosu görselinde, tarihi Asarlık Cami’nin simgesi de yer alıyor./Mürsel ÇETİN- Hakimiyet.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.